یك متخصص اورولوژی عنوان كرد؛

همه آنچه مردان باید درباره خطرات سرطان پروستات بدانند

همه آنچه مردان باید درباره خطرات سرطان پروستات بدانند

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، اظهار داشت: تشخیص سرطان پروستات با تست های غربالگری سریع و ساده امكان دارد.به گزارش سلامت به نقل از مهر، محمدحسین سلطانی، با اشاره به میزان شیوع سرطان پروستات اظهار نمود: سرطان پروستات پس از سرطان پوست، بعنوان شایع ترین سرطان در مردان بالای ۷۰ سال شناخته می شود.
وی اضافه کرد: سرطان پروستات یکی از سرطان هایی است که همه گیری بسیار بالایی نیز دارد.
این متخصص اورولوژی، با اشاره به رشد آرام سرطان پروستات اضافه کرد: اگر چنانچه این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود معمولاً کشنده نیست و حتی از میزان مرگ پائینی نیز برخوردارست.
سلطانی، انجام تست های غربالگری در سنین پایین تر را چاره موثری برای کنترل و پیش گیری از پیشروی سرطان پروستات دانست و سفارش کرد: افرادی که دارای سابقه خانوادگی مبتلاشدن به سرطان پروستات هستند، بهتر است از سنین پایین تر غربالگری و انجام آزمایشات دوره ای را انجام دهند.
دانشیار دانشگاه اشاره کرد: اگر چنانچه این بیماری در سنین پایین تر تشخیص داده شود، طول عمر این بیماران به شکل قابل توجهی افزایش خواهد یافت.
وی با بیان این مطلب که ریسک شاخصهای خاصی برای بروز سرطان پروستات وجود ندارد، توضیح داد: بروز این سرطان دلیل خاصی ندارد و تقریباً علت بروز آن ناشناخته و تنها علتی که شانس مبتلاشدن به این سرطان را بالا می برد، عوامل ارثی و ژنتیکی است.
سلطانی اشاره کرد: افرادی که فامیل و یا اعضای خانواده درجه یک در سنین پایین (کمتر از ۵۵ تا ۶۰ سال) به این سرطان مبتلا شده اند، در این افراد احتمال بروز این سرطان بمراتب بیشتر از سایرین است.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره روش های تشخیص این بیماری توضیح داد: تست psa همچون تست های غربالگری است که برای تشخیص این بیماری از سنین ۵۰ سالگی انجام می شود و اگر چنانچه سابقه سرطان پروستات در خانواده درجه یک وجود داشته باشد هم سفارش می شود نخستین تست های غربالگری از سنین ۴۰ سالگی آغاز شود.
وی با اعلان اینکه تست هایی همانند سونوگرافی معیاری برای تشخیص سرطان پروستات نیست اشاره کرد: سرطان پروستات، سرطان خاموش و پنهان شناخته می شود. معاینات بالینی نیز در تشخیص این سرطان کاربرد چندانی ندارد، چونکه اگر پروستاتی تبدیل به سرطان شده باشد و در معاینه بالینی تشخیص داده شود، سرطانی بسیار پیشرفته است.
سلطانی افزود: سرطان های درجه پایین و متوسط معمولاً در معاینات بالینی قابل شناسایی نیستند.
این متخصص اورولوژی، با اشاره به اینکه مصرف برخی مواد غذایی مثل گوجه فرنگی و یا گیاهان دارویی در درمان و یا مبتلاشدن به سرطان پروستات تاثیری ندارد، اظهار داشت: اطلاعاتی درباره این مساله که این مواد غذایی و یا میزان مصرف این مواد چقدر باشد در دسترس نیست و این مطالب پایه و اساس علمی نداشته و این مطالب تعریف نشده است.
وی اشاره کرد: راه پیشگیری خاصی برای عدم مبتلاشدن به سرطان پروستات وجود ندارد و تنها راه تشخیص این بیماری در مراحل زودرس، تست های غربالگری است.
سلطانی درباره علایم اولیه این بیماری نیز توضیح داد: بخش عمده افرادی که مبتلا به سرطان پروستات می شوند هیچ علامت بالینی ندارند ولی با کمک تست های غربالگری که دارای حساسیت های بالایی نیز هستند می توان این سرطان را تشخیص داد.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تصریح کرد: این بیماری علامت مشخصه و اختصاصی خاصی ندارد به این معنا که فردی که بزرگی خوش خیم پروستات هم دارد همان علایم ادراری را دارد که ممکنست فردی مبتلا به سرطان پروستات داشته باشد چونکه هیچ علامت اختصاصی برای سرطان پروستات وجود نداشته وفقط و فقط در تست های غربالگری سریع و ساده این بیماری تشخیص داده می شود.
سلطانی با اشاره به روش های درمانی و دارویی سرطان پروستات اشاره کرد: برمبنای نمونه برداری که در سرطان پروستات انجام شده تصمیم گیری می شود که برای بیماران چه درمان هایی انتخاب شود، بدین سبب درمان ها یا بصورت اعمال جراحی هستند و یا درمان ها تلفیقی از پرتودرمانی و یا هورمون درمانی انتخاب می شوند.
وی افزود: بطور کلی افرادی که سن زیر ۷۵ سال دارند و یا با استیج های پایین و یا متوسط بیماری روبرو هستند و یا به طور کلی هر فرد زیر سن ۷۵ سال مبتلا به سرطان پروستاتی که امکان عمل جراحی برای وی وجود دارد، اولویت جراحی است و بسته به این که پاتولوژی پس از عمل درگیری پروستات و یا فراتر از پروستات را گزارش دهد ممکنست تلفیقی از پرتو درمانی و یا هورمون درمانی را در نظر بگیریم.
این متخصص اورولوژی اظهار داشت: بعضی از بیماران نیز از اعمال جراحی خودداری و یا در مقابل عمل جراحی مقاومت می کنند، در مواقعی که سطح بیماری بالاترباشد باید درمان های ترکیبی طولانی مدت پرتودرمانی و هورمون درمانی صورت گیرد که ممکنست این درمان ها در بازه زمانی بیش از دوتا سه سال بطول بینجامد.
سلطانی درباره افرادی که مبتلا به بیماری های سیستمیک هستند نیز توضیح داد: در مواردی که فرد مبتلا به بیماری های سیستمیک است به این معنا که پس از مبتلاشدن به سرطان پروستات ستون فقرات و یا استخوان ها درگیربیماری شده باشد، درمان های دیگری همانند برداشتن همزمان دوبیضه و شیمی درمانی زودرس در دستورکار است.
وی در مورد افرادی که بعد از مبتلاشدن به سرطان پروستات تحت درمان قرار گرفته اند نیز اشاره کرد: در این بیماران بعد از درنوردیدن مراحل درمان وانجام اعمال جراحی لازم است پاتولوژی نهایی نیز صورت گیرد، این اقدام نشان میدهد که بیماری در چه سطحی قرار دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه اشاره کرد: بطور نرمال یک ماه پس از عمل جراحی باید تست های psa مجدداً تکرار شود و باتوجه به این که چه میزان بیماری به پایین ترین حد خود رسیده باشد تصمیم گیری های بعدی صورت خواهد گرفت.
وی لزوم انجام آزمایش های دوره ای در افراد درمان شده را در بازه زمانی بین ۵ تا ۱۰ سال ضروری دانست و اشاره کرد: پس از انجام عمل جراحی در صورتیکه بیماری عود نکند باید با اقداماتی نظیر آزمایش های psa، آنزیم ها، عکس قفسه سینه، اسکن استخوان وضعیت بدن و اطمینان از درمان پیگیری و صورت گیرد.
سلطانی اشاره کرد: بطور کلی نحوه درمان و پیگیری های پس از عمل به جواب پاتولوژی پس از جراحی بستگی دارد ولی قالب کلی به این شکل است که باید بیماران در بازه زمانی پنج تا ۱۰ ساله پس از عمل تحت نظر باشند.

1399/07/13
13:52:21
5.0 / 5
813
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت