رئیس سازمان اورژانس كشور:

بیماران كرونایی در نقاهتگاه های از پیش تعیین شده قرنطینه می شوند

بیماران كرونایی در نقاهتگاه های از پیش تعیین شده قرنطینه می شوند

به گزارش سلامت رئیس سازمان اورژانس کشور اعلام نمود: در طرح بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا معروف به شهید حاج قاسم سلیمانی، افراد بیمار شناسایی، ردیابی و رهگیری می شوند و بسته به شرایط افراد در نقاهتگاه های از پیش تعیین شده ایزوله و یا قرنطینه خواهند شد.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از سازمان اورژانس کشور، این مطلب را پیرحسین کولیوند در اولین جلسه در ارتباط با مدیریت فضاهای نقاهتگاهی به منظور ایزولاسیون بیماران و قرنطینه افراد مواجهه یافته با آنان در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی(مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ به شیوه محله و خانواده محور) برگزار شد، عنوان و با اشاره به اینکه یکی از علت های افزایش بیماران مبتلا به کرونا نبود توان رعایت قرنطینه در خانواده ها است، اضافه کرد: این طرح بر اساس شناسایی محیط هایی برای ایجاد نقاهتگاه شروع شده و به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ خواهد گردید که از آن محیط ها برای قرنطینه افراد مبتلا به کرونا استفاده کنند.
وی اضافه کرد: برای اجرای این طرح دستورالعمل هایی طراحی و تجهیزات و امکانات مناسب برای استفاده در آن نقاهتگاه ها پیشبینی خواهد شد.
رئیس سازمان اورژانس کشور ضمن اشاره به همکاری با سازمان های دیگر در اجرای این طرح اظهار داشت: از ظرفیت نیروهای مسلح، سازمان حج و زیارت، آموزش و پرورش، گردشگری و همینطور خیرین استفاده و از تجربیات دستگاه هایی که از قبل در بحث قرنطینه سوابقی داشتند بهره مند خواهیم کرد.
کولیوند اظهار داشت: در جهت اجرای این طرح قبل و پس از بیمارستان استانداردهایی تنطیم خواهد شد که افرادی که داوطلب قرنطینه در نقاهتگاه هستند و توان مالی ندارند از این طرح استفاده کنند.
مسئول امور پشتیبانی طرح حاج قاسم سلیمانی ضمن اشاره به استقبال وزارت میراث فرهنگی و گردشگری با اجرای این طرح اظهار داشت: وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در نامه ای به وزیر بهداشت آمادگی آن وزارت خانه در جهت اجرای هرچه بهتر طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با استفاده از ظرفیت هتل ها و مهمانسراها، هتل های ایران گردی و جهان گردی در سرتاسر کشور را اعلام نمود.
وی افزود: بعد از بازدید نمایندگان سازمان گردشگری و دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور از محل های مورد نظر برای ایجاد نقاهتگاه، فهرستی از هتل ها و مهانسرا ها که ظرفیت ایجاد محل مناسبی برای قرنطینه دارند، آماده و جهت استفاده هموطنان به روسای دانشگاه ها ابلاغ خواهد گردید.
کولیوند ضمن اشاره به استفاده از ظرفیت مدارس و خوابگاه های دانشجویی در اجرای این طرح اضافه کرد: ابعاد مختلف استفاده از این محل ها بررسی خواهد شد و حتی از مساجد و حسینیه ها و ظرفیت نیرو های مسلح هم بر مبنای استاندارد های تعریف شده می توان بهره برد.
وی توضیح داد: بعد از تنظیم سند این طرح و تایید توسط ستاد ملی مقابله با کرونا، دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور مکلف به اجرای این طرح خواهند شد.
رئیس سازمان اورژانس کشور با تکیه بر این که اجرای این طرح باید در چارچوب الزامات قانون باشد اظهار داشت: در تنظیم سند این طرح به چگونگی شناسایی بیماران مبتلا به کرونا، انتقال افراد به نقاهتگاه، تأمین دارو و خدمات پرستاری از شناسایی تا بهبودی کامل پرداخته خواهد شد.
هدف از اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ از راه مشارکت مردمی، هماهنگی بین بخشی و بهره گیری از کمک نیروهای بسیجی و داوطلب مردمی است.
در این طرح با عرضه مراقبت ها و خدمات ضروری بهداشتی، شناسایی زود هنگام کووید ۱۹ در افراد در معرض تماس نزدیک در خانوار و محل کار مبتلایان، قرنطینه خانگی و غیر خانگی و مراقبت از گروه های در معرض خطر، توسعه درمان سرپایی و ارتقاء کیفیت مراقبت های بستری سیاست گذاری شده است و به راهبردهایی همچون قطع زنجیره انتقال با افزایش رعایت شیوه نامه های بهداشتی، انجام تست گسترده هدفمند و هوشمند، بیماریابی فعال، قرنطینه و رهگیری هوشمند، آموزش و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی، حفاظت از گروه های صدمه پذیر شامل سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای، تعیین و اعلام هوشمند و هدفمند محدودیت ها و تقویت فرایند درمان سرپایی و کاهش حداکثری موارد بستری توجه شده است.
در طرح شهید قاسم سلیمانی افراد بیمار و مواجهه یافته با آنان شناسایی، ردیابی و رهگیری می شوند و بسته به شرایط افراد در نقاهتگاه های از پیش تعیین شده ایزوله و یا قرنطینه خواهند شد.
ارائه خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در سوانح عمدی و غیر عمدی، حوادث غیر مترقبه و فوریت های پزشکی در هنگام بروز بیماری های نوپدید، جدید و بلایای طبیعی و انسان ساخت برای آحاد مردم یا هر ملیت و تابعیتی از وظایف و مأموریت های اصلی سازمان اورژانس کشور است.
منبع:

1399/09/29
14:50:13
5.0 / 5
826
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سلامت