اهم اقدامات بیمه سلامت برای فرار از تله جمعیتی

اهم اقدامات بیمه سلامت برای فرار از تله جمعیتی

سلامت: جوانی جمعیت، فرزندآوری و فرار از «تله جمعیتی» همچون دغدغه های جدی کشور طی سالهای اخیر بوده و در این جهت درمان مناسب و کم هزینه زوج های نابارور در دستور کار جدی وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت قرار گرفته و در طرح هایی مانند بیمه رایگان مادران حامله و کودکان تا 5 سالگی، گسترش مراکز درمان ناباروری و همین طور گسترش پوشش بیمه ای هزینه های درمان ناباروری خودرا نشان داده است.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، به اذعان متخصصان و مسئولان امر و طبق بررسی های صورت گرفته، نرخ رشد جمعیت در کشور از سال ۱۳۶۵ تا سال ۱۳۸۵ و در ضمن ۲۰ سال از ۳.۹ به ۱.۶ و از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۴۰۰ نیز این نرخ به ۰.۶ کم شده است. نرخ رشد جمعیت در کشورطی بازه ای پنج ساله نیز از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ از ۱.۲ به ۰.۶ رسیده و ۵۰ درصد کم شده است.
از جانب دیگر، درحالی که میانگین سنی جمعیت کشور در سال ۱۳۵۵ حدود ۲۲.۴ سال بوده است، این عدد در سال ۱۳۹۹ به ۳۲ سال رسیده است و مطابق پیش بینی ها این خطر وجود دارد که از سال ۱۴۲۰ به بعد رشد جمعیت منفی شود.
مدتی پیش دکتر بهرام عین اللهی – وزیر بهداشت نیز اصرار کرد که «برای خروج از این شرایط، یک دریچه حدود هفت ساله داریم که اگر خوب قدرش را ندانیم، ممکنست در زمره کشورهای سالمند جهان قرار گیریم. » و به اذعان دکتر صابر جباری - رییس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت «اکنون میانگین سنی جمعیت کشور ۳۲ الی ۳۳ سال است.»
در همین راستا و جهت برون رفت از چالش سالمندی و فرار از تله جمعیتی، سیاست های کلی جمعیتی در اوایل سال ۱۳۹۳ ابلاغ گردید و بعد از آن نیز تدوین قانون جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده در دستور کار قرار گرفت و این قانون جهت تشویق خانواده های ایرانی به فرزندآوری، مواردی را به دستگاه های مختلف تکلیف کرد.
در این بین وزارت بهداشت پرتکلیف ترین دستگاه در اجرای قانون جوانی جمعیت است؛ بطوریکه بگفته دکتر جباری – رئیس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت، ۴۳ مورد از ۷۳ ماده قانون جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده یعنی معادل ۶۰ درصد کل قانون، مستقیم و غیر مستقیم تکلیف وزارت بهداشت است.
تکلیف بیمه سلامت برای پشتیبانی از زوج های نابارور یکی از مواردی که در قانون جوانی جمعیت به آن تاکید شده، بحث درمان زوج های نابارور است. بطوریکه ماده ۴۳ قانون جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده به صراحت اعلام می کند که تمام خدمات بیماریابی، تشخیصی و درمانی ناباروری باید تحت پوشش سازمان های بیمه گر قرار گیرد و در همین راستا نیز زیرساخت های ارائه خدمات و قرارداد با بیمه های پایه در مراکز ناباروری دولتی برقرار شد. بر این اساس سازمان بیمه سلامت نیز در پشتیبانی از این خانواده ها و زوجین نابارور اقدامات لازم را انجام داده است و با حمایت های دولت در حوزه تزریق اعتبارات به بیمه سلامت، مصوب شد که خدمات درمان ناباروری از شروع سال ۱۴۰۰ تحت پوشش بیمه ای قرار گیرند.
در مجموع بنا به تعریفی که مسئولان و متخصصان ارائه داده اند؛ اگر زوجی یک سال بعد از ازدواج و بدون پیشگیری حامله نشود و همین طور اگر سن خانم بالاتر از ۳۵ سال باشد و بعد از شش ماه حامله نشود، آن زوج نابارور تشخیص داده می شوند.
نشان دار شدن زوج های نابارور در سامانه بیمه سلامت در هر حال هم اکنون بیمه ها پشتیبانی از درمان زوج های نابارور را برعهده گرفته اند و در همین زمینه سازمان بیمه سلامت اعلام نموده است که تعداد زیادی از زوج های نابارور در سامانه های الکترونیک این سازمان بیمه گر نشان دار شده اند و خدمات مورد نیاز را دریافت می کنند.
راه اندازی شبکه درمان ناباروری در کشور لازم به ذکر است که در همین راستا وزارت بهداشت نیز به راه اندازی شبکه درمان ناباروری در کشور اقدام نموده است؛ در شبکه درمان ناباروری، مراکز و خدمات درمان ناباروری به سه سطح تقسیم شده است. سطح اول، همان مطب های معمولی، پزشک عمومی، ماما و.... است. اگر در این سطح تشخیص داده شود که بیمار به درمان تخصصی تر نیاز دارد، به سطح دوم ارجاع داده می شود که شامل متخصص زنان دوره دیده، اورولوژیست، لابراتوار تخصصی و... است و البته به اذعان متخصصان و مسئولان مربوطه، ۸۵ درصد موارد ناباروری در سطح دو رفع می شود. در عین حال به اذعان معاون درمان وزارت بهداشت، ۱۵ درصد موارد نیاز پیدا می کنند که به سطح سوم درمان ناباروری ارجاع شوند که شامل IVF و سایر اقدامات درمانی است. دراین زمینه نیز بیش از ۱۲۳ مرکز سطح سه خدمات تخصصی به راه افتاده است.
در مجموع به اذعان مسئولان وزارت بهداشت و برمبنای ماده ۴۱ قانون جوانی جمعیت در خصوص تجهیز یا راه اندازی حداقل یک مرکز تخصصی درمان ناباروری سطح دو در دانشگاه های علوم پزشکی تا حالا ۷۷ مرکز سطح دو ناباروری در کشور جهت دسترسی به خدمات تخصصی سطح دو فعال گردیده است.
زوج های نابارور چگونه می توانند از درمان های بیمه ای استفاده کنند؟ اما شاید سوال آن باشد که زوجین نابارور چگونه می توانند از خدمات بیمه ای جهت درمان استفاده کنند؟ در این جهت باید اظهار داشت که زوج نابارور یا با مراجعه به پزشک و تشخیص ناباروری، جهت دریافت خدمات، توسط پزشک معالج نشان دار می شود یا به کارشناس اداره کل بیمه سلامت استان مراجعه می کند و نشان دار می شود. این زوج بعد از نشان دار شدن آماده دریافت خدمات درمانی و تشخیصی هستند.
این خدمات تشخیصی عبارتند از آزمایشات مرتبط، سونوگرافی یا رادیولوژی و دارو جهت تشخیص و درمان ناباروری که اگر با این اقدامات اولیه حاملگی حاصل نشد، آماده دریافت خدمات فوق تخصصی مانند لقاح مصنوعی، IVF، تلقیح داخل رحمی، میکروانجکشن، انتقال جنین فریز و... می شوند.
همین طور بنابر اعلام سازمان بیمه سلامت، هزینه های درمانی ناباروری در خدمات شخص ثالت مانند رحم اجاره ای و جنین اهدایی نیز طبق ضوابطی خاص قابل پرداخت می باشد.
هزینه درمان ناباروری چگونه محاسبه می شود؟ در مجموع پزشک بیمار را جهت دریافت این خدمات به مراکز درمانی ناباروری ارجاع می دهد. اما هزینه این خدمات در مراکز مختلف چگونه محاسبه می شود؟ در این زمینه هم به اذعان مسئولان سازمان بیمه سلامت، هزینه خدمات در مراکز دولتی ۹۰ درصد تحت پوشش بیمه قرار دارد و در مراکز خصوصی و عمومی غیردولتی با ۹۰ درصد تعرفه عمومی غیردولتی محاسبه می شود.
اگر زوجی خدمات درمانی خودرا از مراکز غیرطرف قرارداد سازمان بیمه سلامت دریافت کند نیز با ارائه مستندات و مدارک درمانی به اداره کل بیمه سلامت استان مربوطه، می تواند هزینه خسارت درمان را دریافت کند.
همین طور در بحث درمان ناباروری، بیمه سلامت برابر قانون به زنان تا سن ۴۹ سالگی خدمات مربوط به ناباروی را ارائه می دهد و برای مردان محدودیت سنی وجود ندارد.
حذف سقف خدمات بیمه ای برای زوجین نابارور همین طور به اذعان مسئولان سازمان بیمه سلامت، در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ محدودیت ها در دریافت خدمات رفع شد و فرد می تواند بدون سقف در هزینه و تعداد دفعات درمان را ادامه دهد.
در همین راستا نیز اگر زوجی فاقد هرگونه بیمه باشد، می تواند با مراجعه به سایت اداره کل بیمه سلامت هر استانی و یا مراجعه حضوری به اداره کل بیمه سلامت استان، تحت پوشش بیمه قرار گیرد. همین طور سازمان بیمه سلامت بارها اعلام آمادگی کرده است که با مراکز درمان ناباروری قرارداد منعقد کند تا زوجین بتوانند خدمات را در وضعیت بهتری دریافت کند.
جزییات درمان های فوق تخصصی ناباروری با پوشش ۹۰ درصدی بیمه در مجموع بنابر اعلام مسئولان سازمان بیمه سلامت ایران، خدمات فوق تخصصی درمان ناباروری در مراکز دولتی با تعرفه ۹۰ درصد پوشش داده می شود. همین طور دستورالعمل ابلاغی توسط شورای عالی بیمه شامل ۲ بخش خدمات سرپایی همچون دارو، آزمایشات، خدمات تصویربرداری، ویزیت پزشک و خدمات بستری است و سطح و عمق خدمات پوششی برای زوجین نابارور افزوده شده است، همچون این که اقلام دارویی از ۶۳ به ۶۶ قلم افزایش داشته و این خدمات ۹۰ درصد پوشش بیمه ای دارند.
همین طور هفت نوع خدمت تصویربرداری، ۱۶ کد خدمت آزمایشات ژنتیک برای زنان دارای سقط مکرر و افزایش تجهیزات و لوازم مصرفی برای درمان ناباروری به ۲۹ قلم با پوشش ۹۰ درصدی تحت پوشش بیمه قرار دارد.
برای دریافت خدمات فوق تخصصی مانند میکرواینجکشن، لقاح مصنوعی یا IUI و IVF اگر بیمار به مراکز دولتی مراجعه کند، ۹۰ درصد تعرفه دولتی پوشش داده می شود، اما در سایر بخش ها ۹۰ درصد تعرفه عمومی غیردولتی پوشش داده می شود.
در مجموع هم اکنون خدمات بیشتری در عرصه ناباروری تحت پوشش بیمه قرار گرفته است. ضمن این که سازمان بیمه سلامت بارها از انعقاد قرارداد با مراکزی که خدمات ناباروری ارائه می دهند استقبال و اعلام نموده که با این مراکز تعامل و همکاری خواهد داشت. در همین راستا و برمبنای جزء (۵) بند «ک» از تبصره (۱۷) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱، همه مراکز درمانی و بیمارستان های ارائه دهنده خدمات درمان ناباروری موظف به عقد قرارداد با سازمان های بیمه گر پایه شدند.
منبع:

1403/01/09
16:48:05
5.0 / 5
139
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سلامت