رییس اداره مامایی وزارت بهداشت:

بخش زایمان مشمول تعرفه پرستاری شد

بخش زایمان مشمول تعرفه پرستاری شد

به گزارش سلامت، رئیس اداره مامایی وزارت بهداشت در تشریح اقدامات انجام گرفته جهت تقویت جایگاه ماما در نظام سلامت اظهار داشت: اقدامات قابل توجهی در زمینه ارتقای خدمات مامایی و جایگاه ماما صورت گرفته است.به گزارش سلامت به نقل از مهر، فرح بابایی، با اشاره به اینکه بخش زایمان هم مشمول تعرفه گذاری خدمات پرستاری شد، اظهار داشت: بعد از ابلاغ تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال گذشته، پیگیری جهت تعرفه گذاری خدمات همکاران ماما در قسمت های مرتبط سلامت مادر و نوزاد صورت پذیرفت و نهایتا طی مصوبه هیأت وزیران ابلاغ گردید.
وی اضافه کرد: در جهت افزایش دسترسی مادران آبستن به خدمات سلامت و با عنایت به در دسترس بودن همکاران ماما در تمامی نقاط کشور و به منظور اجرایی شدن ماده ۴۵ قانون جوانی جمعیت، پوشش بیمه ای خدمات ماما در دوران حاملگی و غیر حاملگی سال ۱۴۰۱ مصوب و ابلاغ گردیده که توسط اغلب بیمه ها اجرا می شود و پوشش بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی هم در دست انجام است.
بابایی در مورد اقدامات صورت گرفته در زمینه ماده ۴۹ قانون جوانی جمعیت (یک مادر به دو ماما) اظهار داشت: برآورد نیروی انسانی ماما مورد نیاز جهت عرضه خدمات به مادران آبستن در قسمت های زایمانی صورت گرفت ازاین رو سهمیه استخدام ۶۰۰ ماما در حوزه درمان در آزمون استخدامی وزارت بهداشت در نظر گرفته شد. همینطور طرح نیروی انسانی مامایی از سال ۱۴۰۲ جهت اجرایی کردن ماده ۴۹ قانون جوانی جمعیت الزامی شد.
به گفته رئیس اداره مامایی معاونت درمان وزارت بهداشت، دوره های ارتقای توانمندی گروه مامایی جهت عرضه خدمات باکیفیت به زنان و ترویج فرهنگ فرزندآوری به صورت پیوسته برگزار می گردد.
وی ضمن اشاره به برنامه های درحال اجرا برای تقویت جایگاه مامایی، از افزایش ضریب سختی شرایط محیط کار حرفه مامایی، افزایش ضریب حرفه مامایی در مشاغل سخت و زیان آور، تبیین و تقویت جایگاه مامای خانواده در برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع، تقویت نقش ماما در تیم زایمان در کنار دیگر ذی نفعان، تبیین و تقویت جایگاه ماما در اجرایی سازی قانون جوانی جمعیت و فرهنگ سازی فرزندآوری و هماهنگی با حوزه معاونت آموزشی در جهت تقویت آموزش دانشجویان مامایی با رویکرد ارتقای کار تیمی در آموزش بعنوان بخشی از این اقدامات یاد کرد.

1402/09/07
12:03:09
5.0 / 5
255
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمه , پرستاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سلامت