بررسی یك ابهام درباره آمار قربانیان تصادفات

جانباختگان حوادث رانندگی در بیمارستان یک درصد یا ۴۲ درصد؟

جانباختگان حوادث رانندگی در بیمارستان یک درصد یا ۴۲ درصد؟

سلامت: بدنبال برخی برداشت های نادرست رسانه ای از اظهارات رئیس پلیس راهور فراجا و معاون وزیر بهداشت در مورد جانباختگان حوادث رانندگی در بیمارستان ها‍، پلیس راهور توضیحاتی را در این خصوص ارائه نمود.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، یکشنبه هفته جاری بود که سردار سیدکمال هادیانفر، رییس پلیس راهور فراجا در نشستی خبری به موضوع جانباختگان حوادث رانندگی نیز اشاره و اعلام نمود که حدود ۴۲ درصد از جانباختگان حوادث رانندگی در بیمارستان ها جان خودرا از دست داده اند. رییس پلیس راهور فراجا در همین راستا نیز اصرار کرد تا امکانات بیمارستان ها برای تشخیص تروما و برخی ضربه ها و لطمه های داخلی افزایش یابد. عصر همان روز اما سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت نیز اظهار داشت که تنها یک درصد از کل مصدومین حوادث رانندگی در بیمارستان ها فوت می کنند.
آمار ارائه شده از طرف هر دو مقام مسئول، گرچه آمار درستی بود، اما انتشار آن در بعضی از رسانه ها به شکلی بود که گویا در تکذیب اظهارات رییس پلیس راهور فراجا مطرح گردیده است. کریمی آمار یک درصد را در مقایسه با مجموع مصدومان انتقالی به بیمارستان ها بیان کرده و اظهار داشته بود: «از ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزارنفری که بر اثر تصادفات به بیمارستان می روند حدود ۷۰۰۰ نفر در بیمارستان فوت می کنند و یعنی فقط یک درصد از کل مصدومین در بیمارستان ها فوت می کنند.» این آمار درستی بود که از طرف این مقام مسئول اعلام گردید.
سردار هادیانفر نیز همین آمار را اعلام نموده و تنها آنرا با مجموع جانباختگان مقایسه کرد و گفته بود که ۴۲ درصد از فوت شدگان، یعنی ۴۲ درصد از حدود ۱۷ هزار جانباخته تصادفات در بیمارستان ها جان خودرا از دست داده اند که با محاسبه آن بازهم به همین آمار ارائه شده از طرف وزارت بهداشت، یعنی مرگ حدود ۷۰۰۰ نفر در بیمارستان ها خواهیم رسید، ۷۰۰۰ نفری که حدود ۴۲ درصد از آمار سالانه کشته شدگان حوادث رانندگی را شامل می شود و بیان کننده این است که اظهارات رییس پلیس راهور فراجا نیز صحت داشته و تنها مبنای مقایسه سبب این اختلاف درصدی شده است.
در همین راستا و باتوجه به برداشت های نادرست انتشار یافته از اظهارات دو مقام مسئول در پلیس راهور و وزارت بهداشت، مرکز اطلاع رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا توضیحاتی را منتشر نموده است که در آن آمده است: «در نشست خبری سردار هادیانفر رییس پلیس راهور فراجا درباب آمار جانباختگان مصدومان تصادفات اعلام گردید که ۵۲ درصد در سرصحنه، شش درصد در حین انتقال و حدود ۴۲ درصد نیز در بیمارستان ها فوت می کنند. بر طبق آمار رسمی سازمان پزشکی قانونی در میان سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ در تصادفات رانندگی ۵۲ درصد افراد در صحنه تصادف، شش درصد درحین انتقال به مراکز درمانی و ۴۲ درصد نیز در مراکز درمانی جان خودرا از دست می دهند.
آمار موصوف بصورت تفکیکی برای هر سال و همین طور هر استان موجود است بطوریکه در سال ۱۴۰۱ بمنظور اتخاذ راه حل ها و اقدامات مناسب برای کاهش جانباختگان در مراکز درمانی به عرض ریاست محترم جمهوری رسید.
آمار و درصدهای ارائه شده فوق برمبنای آمارهای رسمی سازمان پزشکی قانونی و مربوط به سهم کل جانباختگان تصادفات رانندگی از نظر محل فوت در سر صحنه، حین انتقال و مراکز درمانی است که به اشتباه اینطور برداشت شده که ۴۲ درصد مصدومان تصادفات در مراکز درمانی فوت می کنند.
پلیس راهور ضمن قدردانی از زحمات و کوشش های شبانه روزی کادر درمانی کشور در تمامی بخش ها شامل اورژانس، بیمارستان ها، درمانگاه ها و...، امید دارد تا با همکاریهای صمیمانه و تنگاتنگ موجبات کاهش جانباختگان تصادفات فراهم گردد.»
منبع:

1402/02/27
16:02:30
5.0 / 5
324
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سلامت