دبیر كمیته علمی كشوری كرونا عنوان كرد؛

تزریق واکسن کرونا رو به کاهش است

تزریق واکسن کرونا رو به کاهش است

به گزارش سلامت، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا اظهار داشت: روند تزریق واکسن کرونا در ایران و دنیا رو به کاهش است اما واکسیناسیون در کاهش میزان بستری در بخش های مراقبت های ویژه و مرگ و میر، بسیار موثر است.


به گزارش سلامت به نقل از مهر، حمیدرضا جماعتی عنوان کرد: مطالعه ای در کشور بر روی ۲۴ هزار بیمار بستری در قسمت مراقبت های ویژه انجام و مشخص شد که تزریق سه نوبت واکسن کرونا می تواند به صورت قابل ملاحظه ای سبب کاهش مرگ و میر و بستری در قسمت مراقبت های ویژه شود. وی ضمن اشاره به برگزاری هشتاد و چهارمین جلسه کمیته ی علمی کشوری کرونا، عنوان کرد: این اولین نشست کمیته ی علمی در سال جدید بود که آخرین وضعیت و اطلاعات کرونا در ایران و دنیا بررسی گردید. در دو سه هفته اخیر میزان ابتلاء به کرونا، بستری و مرگ و میر ناشی از آن در کشور ما، مقداری افزایش پیدا کرده اما در کشورهای اروپایی و آمریکایی، روند کاهش یابنده را تجربه کرده بودند. جماعتی اضافه کرد: افزایش موارد ابتلاء و بستری از آثار زیرسویه اومیکرون است که میزان بستری مرگ و میر در این زیرسویه در مقایسه با سویه هایی مانند دلتا، کم اما میزان سرایت زایی بیشتر است. خوشبختانه در سه چهار روز اخیر شاهد کاهش میزان ابتلاء و مرگ و میر کرونا در کشور هستیم که به نظر می آید همین روند ادامه دار باشد. دبیر کمیته ی علمی کشوری کرونا تصریح کرد: بر مبنای آخرین بررسی ها در آمریکا، زیرسویه غالب XBB.1.5 و در آمریکای شمالی با بیشتر از ۹۰ درصد، زیرسویه غالب بوده است. در انگلستان زیرسویه BQ.1.1 شایع است اما در کشورهای اطراف ما همچون هند، زیرسویه XBB.1.16 اخیرا شناسایی شده که از نظر مشخصات در بستری و مرگ و میر، همانند زیرسویه XBB.1.5 است اما سرایت زایی بیشتری دارد.

به نقل از ایشان، بر مبنای بررسی های لابراتوار مرجع سلامت و انستیتو پاستور ایران، زیرسویه غالب در کشور ما در ارتباط با XBB.1.9.1 بوده است. جماعتی ضمن اشاره به بررسی داروهای جدید در دنیا برای مقابله با کرونا در نشست کمیته علمی کشوری کرونا، اظهار داشت: مطالعات علمی برخی داروها به صورت خوراکی و تزریقی برای مقابله با کرونا در بیماران سرپایی و بستری در قسمت های مراقبت های ویژه در حال انجام می باشد. سال قبل کمیته ی علمی داروی «پکسلووید» را تأیید و برای انجام امور قانونی به سازمان غذا و دارو معرفی کرد؛ مطالعه اخیری که در مجله جاما منتشر گردید که ۱۸۰ روز بعد از ابتلاء به کرونا در تعداد زیادی از بیماران که این دارو را در ۵ روز اول بیماری مصرف کرده بودند، اثرات مناسب پکسلووید در کاهش میزان عوارض پساکرونا مشخص شد ازاین رو باید فرایند بوروکراسی تأیید و ورود داروی پکسلووید به لیست دارویی کشور، تسریع شود. وی با طرح این سوال که با واکسن های موجود باید واکسیناسیون را ادامه داد یا به سمت تولید واکسن های جدید کرونا برویم، اظهار داشت: با عنایت به این که از مرحله حاد پاندمی کرونا خارج شده ایم، بهتر است که به سمت تولید واکسن های جدید برویم اما در افرادی که سن بالا دارند، افراد بالاتر از ۶ سال و دارای نقص سیستم ایمنی و یا بیماران دارای بیماری های زمینه ای که سبب افزایش میزان مرگ و میر بر اثر کرونا می شود، تزریق نوبت یادآور واکسن های کنونی کرونا سفارش می شود اما امیدواریم شرکتهای تولید کننده واکسن در آینده نه چندان دور، واکسن های نسل جدید کرونا را تولید کنند. دبیر کمیته ی علمی کشوری کرونا تصریح کرد: سفارش ما اینست که افراد عادی سه نوبت واکسن کرونا را بعنوان واکسیناسیون کامل، تزریق کنند اما تزریق نوبت های یادآور بعدی بر مبنای پروتکلهای کمیته ملی واکسن کووید ۱۹ و کمیته ی علمی کشوری کرونا در سالمندان، افراد دارای نقص سیستم ایمنی و بیمای های مزمن (بالاتر از سن ۶ سال) تزریق شود.

1402/01/29
22:05:27
5.0 / 5
400
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت