مدیرگروه پیشگیری ازبیماری های واگیر علوم پزشكی تبریز خبر داد؛

شناسایی سالانه ۱۵۰ بیمار جدید مبتلا به سل در آذربایجان شرقی

شناسایی سالانه ۱۵۰ بیمار جدید مبتلا به سل در آذربایجان شرقی

به گزارش سلامت، مدیر گروه جلوگیری از بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز از شناسایی سالانه ۱۵۰ بیمار جدید مبتلا به سل در آذربایجان شرقی اطلاع داد.



سیمین خیاط زاده در گزارش سلامت به نقل از مهر در ارتباط با بیماری سل اظهار نمود: سل یک بیماری عفونی و شایع است که راه های انتقال آن از راه تنفس است اما مانند ویروس کرونا نیست که با یک نفس منتقل شود؛ باید مدت طولانی افراد در ارتباط باشند و زمان بر است.
وی افزود: هنگام عطسه، سرفه، حرف زدن و حتی خندیدن بیمار مبتلا به سل ریوی، قطراتی ریز حاوی میکروب در هوا پراکنده می شوند که می توانند به مدت چند ساعت در هوا به حالت معلق باقی بمانند، اگر فردی سالم در هوای آلوده به این قطرات ریز، تنفس کند میکروب سل وارد ریه های وی خواهد شد، با این وجود برای انتقال بیماری، معمولا تماس طولانی و نزدیک با بیمار لازم است.
وی اضافه کرد: سل مزمن است و پر سر و صدا نیست و مانند ویروس کرونا یا آنفلوآنزا نیست که فرد شدیداً تب کند و بدحال شود، آرام آرام فرد ضعیف و بی اشتها شده و سپس خویش را نشان داده است.
خیاط زاده تصریح کرد: سل و کرونا هر دو بیماری تنفسی هستند و به طور عمده هم ریه را درگیر می کنند و شباهت هایی در علایم بالینی این دو وجود دارد؛ اما معمولا سرفه ها در کرونا خشک و در بیماری سل خلط دار هستند.
وی در مورد سل ریوی اظهار داشت: اگر یک عفونت سل فعال شود، در حدود ۹۰ درصد از مردم در ریه ها بروز می کند، علایم می تواند شامل درد قفسه سینه و سرفه های طولانی باشد که تولید خلط می کند و در حدود ۲۵ درصد از افراد هیچ علائمی ندارد.
وی ضمن اشاره به این که راه های تشخیص این بیماری افزود: برای تشخیص سل، نمونه خلط صبحگاهی تهیه و در لابراتوار بررسی می شود و احتمالا برای تشخیص دقیق تر چندین بار تکرار شود.
مدیر گروه جلوگیری از بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز متذکر شد: هر فردی که سرفه می کند، جدا از این که پزشکان چگونه تشخیص داده اند، باید حتما برای تشخیص سل رجوع کند حتی اگر فرد سیگاری باشد یا هر بیماری دیگری هم داشته باشد، احتمال بروز سل صفر نیست.
وی در ادامه بیان نمود: باکتری سل در ریه ها مانده و به صورت مخفی در ریه زندگی می کند و زمانی که بدن شخص از لحاظ سیستم ایمنی ضعیف شود، بروز کرده و انواع بیماری را با خود بوجود می آورد.
وی در ارتباط با عوارض این بیماری خاطرنشان کرد: اگر درصورتیکه بیماری سل درمان نشود، ریه ها تخریب و قسمتی از ریه را از دست داده و سبب کاهش وزن، ضعف عمومی و از دست رفتن توان کار و فعالیت می شود و خونریزی وسیع تری روی داده، فرد بستری شده و در بعضی موارد هم فوت می شود اما روند آن آهسته است.
خیاط زاده اظهار داشت: افراد دارای سرفه مزمن خشک مشکوک به مبتلا شدن است، آزمایش و تشخیص آن در لابراتوار های وابسته به معاونت بهداشتی مجانی است، داروی آن هم وابسته به سیستم بهداشت بوده و به علت این که گران هستند، مجانی عرضه می شود.
وی با اشاره به اینکه حداقل زمان درمان آن شش ماه است اما ۹ الی ۱۲ ماه طول می کشد، در انتها تصریح کرد: میزان بروز آنرا در صد هزار نفر اعلام می کنند اما سالانه ۱۵۰ مورد مبتلای به سل در آذربایجان شرقی شناسایی می شود که ۵۰ درصد آنها سل ریوی خلط مثبت، ۳۵ درصد خلط منفی و ۱۵ درصد هم در دستگاههای دیگر بدن مانند استخوان، تخمدان و رحم بروز می کند.




منبع:

1401/08/07
09:02:17
5.0 / 5
413
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سلامت