یافته محققان اسپانیایی؛

کافئین به درمان علایم بیش فعالی کمک می نماید

کافئین به درمان علایم بیش فعالی کمک می نماید

کافئین موجود در قهوه می تواند درمان موثری برای بعضی از علایم اختلال بیش فعالی باشد.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، بررسی اخیر محققان دانشگاه اوبرتا دی کاتالونیا اسپانیا نشان داده است که کافئین می تواند به صورت مؤثری با نقص توجه، یادگیری و حافظه در مدلهای حیوانی مبتلا به اختلال بیش فعالی روبرو شود.
اختلال بیش فعالی، یک وضعیت سلامت روان است که کودکان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. این اختلال با مشکل در حفظ توجه، بیش فعالی یا بی قراری و رفتار تکانشی مشخص می شود.
داروهای رایج مورد استفاده برای اختلال بیش فعالی شامل محرک هایی مانند متیل فنیدات (ریتالین، کنسرتا) و آمفتامین ها هستند.
اختلال در میزان مواد شیمیایی مغز یا انتقال دهنده های عصبی، همچون دوپامین، سروتونین، و نوراپی نفرین، با علایم اختلال بیش فعالی مرتبط می باشد.
کافئین در مکانیسم اثر خود با سایر محرک ها متفاوت می باشد و می تواند جایگزینی برای محرک های اختلال بیش فعالی باشد.
به گفته محققان، کافئین امکان دارد در بعضی موارد جایگزین خوبی برای داروهای تجویزی باشد؛ کافئین مشخصات مکانیکی منحصر به فردی دارد و امکان دارد گزینه خوبی برای کسانی باشد که از داروهای استاندارد اختلال بیش فعالی استفاده نمی کنند یا آنرا تحمل نمی کنند.
در مطالعه حاضر، محققان ۱۳ مطالعه حیوانی انجام شده از سال ۲۰۰۵ را جهت بررسی تاثیر کافئین بر علایم اختلال بیش فعالی ارزیابی کردند.
این بررسی نشان داد که درمان با کافئین کمبود توجه و سایر عملکردهای شناختی مشاهده شده در اختلال بیش فعالی را می کاهد.
به طور خاص، درمان با کافئین، تمایز بویایی، توجه، یادگیری، حفظ حافظه، حافظه کوتاه مدت و حافظه فعال را در حیوانات جوان و بالغ با علایم بیش فعالی بهبود بخشید.
علاوه بر این، درمان با کافئین منجر به تغییراتی در وزن بدن یا فشار خون نمی گردد، که بعضی از نگرانی های در رابطه با داروهای محرک است.
مطالعات خلاصه شده در این بررسی همینطور نشان داد که درمان با کافئین نشانگرهای مغزی اختلال بیش فعالی را عادی می کند. بعنوان مثال، کافئین سطح دوپامین و سروتونین را زیاد می کند که در افراد مبتلا به بیش فعالی کمتر است.
با این حال، محققان خاطرنشان می کنند که تحقیقات بیشتر برای تأیید این نتایج پیش از استفاده از کافئین برای درمان اختلال بیش فعالی ضروری می باشد.


منبع:

1401/01/25
13:14:24
5.0 / 5
584
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت