رئیس جمهور مصوبه افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی را برای اجرا ابلاغ نمود

رئیس جمهور مصوبه افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی را برای اجرا ابلاغ نمود

رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، ماده واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» را برای اجرا به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان سنجش آموزش کشور و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ابلاغ نمود.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیت الله سیدابراهیم رئیسی رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ماده واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» که در جلسه ۸۵۱ و ۸۵۲ مورخ ۱۴۰۰.۹.۲۳ و ۰۷.۱۰. ۱۴۰۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است را برای اجرا ابلاغ نمود.
ماده واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» به شرح زیر است:
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
سازمان سنجش آموزش کشور
ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور
ماده واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» که بنا به پیشنهاد ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور و در جلسات ۸۵۱ و ۸۵۲ مورخ ۲۳.۹.۱۴۰۰ و ۰۷.۱۰.۱۴۰۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، به شرح زیر برای اجرا، ابلاغ می شود:
ماده واحده:
با استناد به بند ۵-۴ سیاست های کلی علم و فناوری ابلاغی مورخ ۲۹.۰۶.۱۳۹۳ مقام معظم رهبری (مدظله) با موضوع تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال و بند ۲-۵ سیاست های کلی سلامت ابلاغی مورخ ۱۸.۰۱.۱۳۹۳ مقام معظم رهبری (مدظله) با موضوع ارتقا فاکتورهای سلامت برای دستیابی به جایگاه اول در منطقه و همین طور بند ۱۳ این سیاست ها با موضوع توسعه کیفی و کمی نظام آموزش علوم پزشکی و مستند به اقدام ملی ۱۴ از راهبرد کلان ۶ نقشه جامع علمی کشور درباب تنظیم ظرفیت دانشگاه ها و درراستای اتخاذ تدابیر مناسب برای مواجهه با بحران پیری جمعیت در آینده؛ رفع کمبود پزشک؛ جلوگیری از فرسودگی کادر درمان و کاهش لطمه پذیری سیستم سلامت در برخورد با بحران ها؛ افزایش دسترسی اقشار مختلف مردم به پزشک و تنظیم ظرفیت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی برمبنای نیاز جامعه، باتوجه به سرانه پزشک به جمعیت ۱۳ در ده هزار امسال و بمنظور دستیابی به سرانه پزشک به جمعیت ۲۰ در ده هزار در سال ۱۴۱۰، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است به شکلی برنامه ریزی نماید که ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالیِ تحت نظارت آن وزارت برای رشته پزشکی در مقطع عمومی، از سال ۱۴۰۱ به مدت حداقل چهار سال، در هر سال ۲۰ درصد نسبت به سال قبل به شرح جدول ذیل افزایش یابد.
در ضمن بعد از چهار سال، درباره ثابت ماندن یا افزایش ظرفیت با پیشنهاد ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم گیری خواهد شد.تبصره ۱: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است در تمامی کد رشته محل های پزشکی عمومی در مراکز آموزش پزشکی تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی، این افزایش ظرفیت را اعمال نماید. این افزایش ظرفیت مخصوص داوطلبان آزاد شهرستان ها و مناطق محروم و کم برخوردار می باشد. پذیرش در این افزایش ظرفیت که بصورت کد رشته محل های مشخص در دفترچه های راهنمای سازمان سنجش آموزش کشور درج می شود، فقط برای ارائه خدمت در شهرستان ها و مناطق محروم و کم برخوردار خواهد بود.
در صورت عدم وجود داوطلب واجد شرایط برای قسمتی از این ظرفیت، ظرفیت باقیمانده فقط به داوطلبان آزاد سایر مناطق کشور با تعهد ارائه خدمت در شهرستان ها و مناطق تعیین شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اختصاص خواهد یافت.
آئین نامه اجرائی این ماده واحده همچون میزان و نحوه تعهدات پذیرفته شدگان توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حداکثر طی یک ماه تدوین و بعد از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو، برای اجرا ابلاغ می شود.
تبصره ۲: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است طرح افزایش ظرفیت در رشته های تخصصی پزشکی، دندان پزشکی عمومی و تخصصی دندان پزشکی به همراه اصلاحات پیشنهادی خود برای تشویق دانشجویان به تحصیل در رشته های تخصصی پزشکی مورد نیاز و کم متقاضی را تهیه و ظرف مدت دو ماه جهت تصویب به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ارائه نماید.
تبصره ۳: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است با همکاری نهادهای ذیربط نسبت به برنامه ریزی جهت استقرار فراگیر شبکه سلامت اقدام و طرح نظام ارجاع و پزشکی خانواده و بهره گیری از تکنولوژی های جدید و هوش مصنوعی در سیستم سلامت را ظرف مدت سه ماه جهت تصویب به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور عرضه نماید.
تبصره ۴: سازمان سنجش آموزش کشور موظف است هر ساله پیش از انتشار دفترچه کنکور سراسری، گزارشی از این افزایش ظرفیت در رشته های مزبور را به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اعلام نماید. ستاد موظف است گزارش سالانه اجرای این مصوبه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کند.

1400/10/23
11:39:58
5.0 / 5
607
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت