ویزیت و داروی رایگان پزشکان رضوی در ریگان

ویزیت و داروی رایگان پزشکان رضوی در ریگان

سلامت: ایرنا- مردم صبور شهرستان محروم و کویری ریگان در شرقی ترین نقطه استان کرمان میزبان پزشکان خادمیار رضوی شدند و تنها در یک بیش از پیش بر یکهزار بیمار که توان مالی لازم یا امکان سفر به شهرستان های دیگر را برای درمان نداشتند، امور درمانی خودرا رایگان انجام دادند.


آنطور که خبرنگار ایرنا مستقر در شهرستان ریگان روایت کرد، خبر حضور خادمیاران رضوی از یک هفته قبل در جای جای شهرستان پیچیده بود و مردم شوق رسیدن مهمانانشان را داشتند؛ بحث درمان و التیام دردشان یک طرف، میزبانی از خادمیاران رضوی که عطر حرم رضوی می دهند یک طرف؛ مردم خوشحال بودند گویا امام مهربانی ها ناله محرومان این خطه کویری را شنیده است و پزشکانی را برایشان گسیل کرده است.
با ورود کاروان خادمیاران رضوی طی بامداد روز گذشته(نهم آذر) مردم با شور وصف ناشدنی و متراکم به استقبال پزشکان رفتند و آنان را در آغوش گرفتند. ۱۰ پزشک متخصص و فوق تخصص با گرایش های مختلف وارد شهرستان شدند و تا ظهر امروز میهمان دیار ریگان هستند تا بر طبق ظرفیت هایشان کار درمان رایگان اهالی این شهرستان محروم را انجام دهند. ویزیت و داروی بیماران در این برنامه رایگان اعلام شده است.
حضور پزشکان خادمیار در ریگان در شرایطی است که این شهرستان تنها یک بیمارستان دارد که آن هم تنها یک پزشک عمومی دارد و باتوجه به نیازهای موجود، بیشتر وقتِ آن یک پزشک نیز عمدتاً صرف بیماران اورژانسی می شود.
برخی روستاهای شهرستان ریگان تا تنها بیمارستان شهرستان که از نظر نیروی پزشک و تجهیزات نیازمند حمایت فوری و کامل است افزون بر ۱۴۰ کیلومتر فاصله دارند و تصورش هم خیلی سخت نیست که اهالی روستاهای محروم شهرستان با آن فاصله یا باید به سایر شهرستان های استان کرمان یا دیگر استانها برای درمان مراجعه کنند که خیلی هایشان توان مالی و امکان این مسافرت ها را ندارند.
اما از بامداد روز گذشته مسجد جامع شهر ریگان حال و هوای دیگری داشت؛ پزشکان آستان قدس رضوی با حضورشان نه فقط درمان و دارو را تامین کردند بلکه حال و هوایی معنوی نیز برای این دیار به ارمغان آوردند.


نشستن در کنار پزشکانی که مردم این خطه را درمان می کردند حاوی تصاویر بدیعی بود؛ از درمان پیرزنی سالخورده که می گفت چندماه است درد می کشد تا رسیدگی به کودکانی که هرکدام مشکلی داشتند و والدینشان می گفتند به سبب مشکلات مالی نمی توانسته اند برای درمان فرزندانشان کاری کنند.
در میان بیماران کودکی بود که از دور صدای ناله اش به گوش می رسید؛ پزشک به سمتش رفت و منتظر نوبت نشد؛ مادر کودک اظهار داشت: پول نداشتیم فرزندم را به بیمارستان ببریم؛ چند وقت است از قسمت شکم درد می کشد.
براساس آمارها در روز گذشته بیش از یکهزار بیمار توسط این پزشکان درمان شدند و امروز نیز تا حوالی ظهر یا بعدازظهر این پزشکان حضور دارند و پیش بینی می شود همین تعداد بیمار درمان شوند.
مسئول تیم پزشکی خادمیاران رضویی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ریگان اظهار داشت: از چند ماه قبل برنامه ریزی برای حضور در مناطق محروم تدوین شده بود و توفیق حاصل شد که میزبان مردم ریگان باشیم.
دکتر رضا جباری عنوان کرد: این تکلیف را برخود دیدیم که در استان سردار دل ها نیز همزمان با نزدیک شدن به ایام سالروز شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی در این مناطق حضور یابیم.
وی عنوان کرد: ۱۰متخصص و فوق تخصص ارتوپد، داخلی و اطفال، کار ویزیت بیماران ریگانی را در این کاروان انجام می دهند.
جباری اشاره کرد: کارهای اولیه درمان توسط پزشکان انجام می شود و بیمارانی که نیاز به جراحی داشته باشند با حمایت به مراکز درمانی ارجاع داده خواهند شد.
به گفته وی هزینه درمان و بستری بیماران نیز توسط خیران برنامه ریزی و تامین شده است.
امین باقری فرماندار ریگان نیز با تشکر از تیم پزشکی خادمیاران رضوی اظهار داشت: ریگان از شهرستان های محروم در شرق کشور است که در حوزه درمانی مشکلات عدیده ای دارد.
مسئول کانون سلامت کانون خادمیاران رضوی ریگان نیز اظهار داشت: ویزیت و تامین داروی بیماران بصورت رایگان توسط خادمیاران پزشکی رضوی انجام شد.
داود ابراهیم پور بیان کرد: در روز نخست حضور پزشکان افزون بر یکهزار شهروند ریگانی بصورت رایگان ویزیت شدند.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان کرمان نیز در جریان بازدید از روند خدمات رسانی به بیماران شهرستان توسط خادمیاران رضوی اظهار داشت: ما چندین ماه منتظر تیم پزشکی در استان کرمان بودیم و محرومیت این شهرستان از دلیلهای انتخاب برای حضور این تیم در آن بود.
یحیی صادقی اضافه کرد: شهرستان ریگان در حوزه زیرساخت های بهداشتی و درمانی مشکلات زیادی دارد.
وی اجرای طرح حضور خادمیاران پزشکی رضوی را همچون طرح های موفق در استان کرمان برشمرد و گفت باتوجه به محرومیت برخی مناطق استان، آثار اجرای این طرح ها بسیار موفقیت آمیز بوده است.
شهرستان ریگان با بالاترین ضریب محرومیت( ۹) و ۹۸ هزار نفر جمعیت در فاصله ۲۸۵ کیلومتری شرق مرکز استان کرمان قرار دارد.


منبع:

1400/09/10
11:48:55
5.0 / 5
772
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سلامت