عضو مجمع نمایندگان استان تهران درمجلس :

بودجه ملی به مرکز روانپزشکی رازی (امین آباد) اختصاص پیدا کند

بودجه ملی به مرکز روانپزشکی رازی (امین آباد) اختصاص پیدا کند

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باتوجه به جایگاه مرکز روانپزشکی رازی (امین آباد) بعنوان بزرگترین مرکز روانپزشکی خاورمیانه و پذیرش بیمار از اقصی نقاط کشور، لازم است بودجه ملی برای این مرکز اختصاص پیدا کند.


به گزارش دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، نشستی با حضور محمد اسماعیل کوثری نماینده تهران در مجلس، سیدعلی یزدی خواه عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس، رییس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، هیات امناء خیریه بیمارستان روانپزشکی رازی، خیران بزرگ سلامت استان تهران، رییس دبیرخانه مشارکت های اجتماعی دانشگاه و مسئولان مرکز روانپزشکی رازی، در سالن شهید چهاردهی مرکز روانپزشکی رازی انجام شد.
سیدعلی یزدی خواه در این جلسه گفت: وظیفه ما نمایندگان شامل کمیسیون بهداشت و کمیسیون راه مجلس است که اختصاص بودجه ملی برای مرکز روانپزشکی رازی (امین آباد) را پیگیری نماییم.
دکتر حمیدرضا خانکه رییس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی طی سخنانی در این جلسه، به قدمت صد ساله و وسعت صد هکتاری مرکز روانپزشکی رازی و تعداد ۱۱۰۰ بیمار این بیمارستان که بزرگترین بیمارستان روانپزشکی خاورمیانه شمرده می شود، اشاره نمود و اضافه کرد: متاسفانه نه نظام بیمه ای و نه دولت، توان حمایت ۱۰۰ درصدی از این بیمارستان را ندارند و این درحالی است که نیمی از بیماران این مرکز، تمام عمرشان را در این محل اقامت داشته و محتاج توجه همه جانبه مسئولان و افراد نیکوکارند.
وی، ابراز امیدواری کرد که این مرکز روانپزشکی در اولویت حمایت ها و مصوبات برای تخصیص منابع قرار بگیرد.
رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی اشاره کرد که منابع دولتی محدود است و برغم این که بیمار روانی، پرهزینه است، این بیمارستان درآمد زا نیست و امکان کسب درآمد بصورت بخش خصوصی را نداریم. امیدواریم که با حمایت مسئولان وزارت بهداشت بتوانیم در آینده، این بیمارستان را بسازیم.
خانکه، کمک خیران به این بیمارستان را شایان توجه دانست و اظهار داشت: اگر کمک خیران نبود، مدیریت این مجموعه بزرگ روانپزشکی امکانپذیر نمی شد. امیدواریم که با حضور خیران، کارهای پر خیر و برکتی در این مرکز روانپزشکی صورت گیرد.
هاشم سلیمی آشتیانی عضو هیات امناء خیریه حامی بیماران بیمارستان روانپزشکی رازی (امین آباد) و از خیران بزرگ سلامت استان تهران نیز در سخنانی، با اشاره به فعالیت خیران در بیش از ۳۰ بیمارستان و ساخت دهها مدرسه، اظهار داشت: شاید در زمینه سلامت، پنج مرکز با قدمت و تاریخچه شناخته شده که برند این حوزه هستند، داشته باشیم که یکی از آنها، مرکز روانپزشکی رازی (امین آباد) است که با ۱۰۲ سال قدمت و بلحاظ وسعت و تعداد بیماران، در کشور و منطقه خاورمیانه شناخته شده است.
وی اضافه کرد: تنها جایی که خانواده بیمار، او را رها می کند و امیدوار به کمک دیگران برای نگهداری بیمارشان هستند، همین جاست. اگر اندوخته ای برای آخرت بخواهیم، باید به افرادی مانند بیماران روانی کمک نماییم که زبان تشکر ندارند و خداوند بجای آنان، پاداش می دهد.
وی که بانی خیر و حمایت کننده مالی پروژه عمرانی بازسازی بخش سینا بیمارستان روانپزشکی رازی است، اظهار داشت: بخش سینا با ۲ هزار مترمربع مساحت، با حدود یک میلیارد تومان بازسازی و نوسازی شد و پروژه بعدی که با کمک خیران بازسازی و نوسازی خواهد شد، بخش ابوریحان است که برآورد شده با یک میلیارد تا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بتوان بخش ابوریحان و تاسیسات آنرا بازسازی و نوسازی کرد.
سلیمی آشتیانی در بخش دیگری از سخنانش به عدم تمایل جوانان در امور خیر و نیکوکاری اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه ۹۰ درصد خیرانی که هنوز فعالیت می نمایند، متولدین ۱۳۶۰ به پائین هستند و ۴۰ سال است که خیر جوان جذب مجموعه نیکوکاران کشور نشده است و باید برای فرهنگ سازی آن در کشور، برنامه ریزی شود.
وی اضافه کرد: تبلیغات کارهای خیران برای تشویق جوانان جهت مشارکت در امور خیر و نیکوکاری، لازم است و باید سیاست گذاری صدا و سیما به این مساله تغییر کند و بعنوان یک سیاست ملی، کارهای نیکوکاران در سطح کشور، به شکل درست و در زمان مناسب، به اطلاع مردم برسد.
وی همین طور خطاب به نمایندگان مجلس که در این جلسه حضور داشتند، گفت: اکنون سامانه های خرید به گونه ای در ثبت اطلاعات مانع ایجاد می کنند که نیکوکاران را با مشکلات و کندی امور روبه رو کرده اند، درصورتی که انتظار داریم مجلس شورای اسلامی برای این مساله و همین طور مالیاتی که نیکوکاران می پردازند، فکری بکنند تا امور نیکوکاری با موانع دولتی مواجه نشود.
دکتر امید رضایی رییس مرکز آموزشی و درمانی روانپزشکی رازی (امین آباد) نیز در سخنانی ضمن قدردانی از همه خیران که در امور بیمارستان مشارکت و حمایت دارند، آمادگی این مجموعه را برای بازدید مسئولان و جلب مشارکت آنان اعلام نمود.
وی با بهره گیری از عکس ها و اسلایدهایی که از وضعیت فیزیکی و شرایط بخش های بستری این بیمارستان تهیه شده، مروری بر نیازهای عمرانی بیمارستان روانپزشکی رازی (امین آباد) داشت، که ساخت درمانگاه بیمارستانی، بهسازی سه بخش، بهسازی کارگاه های توانبخشی، بهسازی بخش ابوریحان و بهسازی و تجهیز بخش مانیتورینگ این مرکز درمانی، همچون پروژه های عمرانی مورد نیاز است که رییس بیمارستان به آنها اشاره نمود.
گفتنی است؛ مرکز آموزشی – درمانی روانپزشکی رازی که در منطقه امین آباد شهر ری واقع شده، بزرگترین و قدیمی ترین مرکز روانپزشکی منطقه خاورمیانه است که تحت پوشش دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و با بهره بردن از توان تخصصی متخصصان و اساتید دانشگاه و کادری مجرب، انواع اختلالات اعصاب و روان را به طور سرپایی (کلینیک ها) و بستری در بخش های مختلف، درمان می کند.
خدمات مشاوره روانشناسی، کاردرمانی، کار درمانی، مددکاری (اعضای تیم درمان و توانبخشی) و انواع خدمات پاراکلینیکی همچون دندان پزشکی، رادیولوژی، آزمایشگاه، نوار قلب، الکتروآنسفالوگرافی و فیزیوتراپی، از دیگر خدمات مرکز روانپزشکی رازی است که به مددجویان و بیماران بستری و مراجعان به طور سرپایی ارائه می شود.
این مرکز تخصصی روانپزشکی که در سال ۱۲۹۷ شمسی در وسعتی حدود یکصد هکتار و در شرق شهر ری و دامنه جنوبی کوه بی بی شهربانو نزدیک بخش امین آباد تاسیس شد، از سال ۱۳۷۴ تحت نظارت مستقیم دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی قرار گرفت و اکنون ۱۱۰۰ بیمار اعصاب و روان تحت درمان اعضای هیات علمی این دانشگاه که همچون متخصصان بنام کشور می باشند، قرار دارند.

1400/08/05
19:57:50
5.0 / 5
792
تگهای خبر: آموزش , اختلال , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت