۳.۷ میلیارد دلار ارز برای واردات دارو تامین شد؛

پاسخ بانك مركزی به ابهامات درباره ارز دارو

پاسخ بانك مركزی به ابهامات درباره ارز دارو

بانک مرکزی اعلام نمود: در سال قبل 3 میلیارد دلار و در دو ماه ابتدایی سال جاری 770 میلیون دلار برای واردات اقلام اعلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تامین ارز انجام شده است.


به گزارش سلامت به نقل از بانک مرکزی، برمبنای مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۲.۵ میلیارد دلار سهمیه ارز ترجیحی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین شد که باتوجه به شرایط خاص موجود، در سال قبل بیش از ۳ میلیارد دلار برای واردات اقلام اعلامی آن وزارت تامین ارز شده است.
همچنین بر طبق سهمیه ارزی تعیین شده آن ستاد برای شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ نیز، مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار برای واردات وزارت بهداشت تعیین شده که تا حالا بیش از ۱ میلیارد دلار آن بر طبق اولویت های اعلامی آن وزارتخانه تخصیص یافته است. از این مبلغ ۲۱۰ میلیون دلار برای خرید واکسن و۵۶۰ میلیون دلار برای سایر اقلام تامین ارز و پرداخت شده است.
جمع تامین ارز صورت گرفته در دو ماهه سال جاری ۷۷۰ میلیون دلار است که از ۵۰ درصد کل سهمیه شش ماهه اول نیز بیشتر بوده است. بدین سبب عدم کفایت موجودی برخی اقلام، ارتباطی به موضوع تامین ارز ندارد.
گفتنی است، اولویت اقلام مشمول دریافت ارز توسط وزارت بهداشت تعیین و در نتیجه میزان موجودی اقلام مختلف نیز فقط با نظر آن وزارت خانه مدیریت می شود که این روش همیشه برای تامین واردات با نرخ ارز ترجیحی انجام شده است.
لذا با استناد به آمار قطعی عملکرد تامین ارز صورت گرفته، تاکید می شود بانک مرکزی تامین ارز کالاهای اساسی خصوصاً دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی را طبق مصوبات ستاد اقتصادی دولت بطور کامل انجام داده است و از رسانه ها درخواست می شود در این خصوص همیشه به آمارهای صحیح و عینی اتکا کنند و از شبهه افکنی و شایعه پردازی بپرهیزند.

1400/03/06
12:06:03
5.0 / 5
797
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت