یك فوق تخصص عفونی عنوان كرد؛

ردپای قارچ سیاه در ایران

ردپای قارچ سیاه در ایران

سلامت: یک فوق تخصص بیماریهای عفونی، در مورد بیماری قارچ سیاه که این روزها در هند مشاهده شده است و علل بروز آن در بیماران کرونائی، توضیحاتی ارائه داد.به گزارش سلامت به نقل از مهر، ایلاد علوی اظهار داشت: بنا بر اعلام مرکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای ایالات متحده، این عفونت قارچی که موکورمیکوز نام دارد و به «قارچ سیاه» نیز مشهور است به سبب وجود از نوعی کپک در خاک و در نتیجه پوسیدگی مواد آلی مانند برگ ها پدیدار می شود.
وی اضافه کرد: افراد با تنفس هاگ این قارچ ها به این بیماری مبتلا می شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: این قارچ ها ممکنست از مسیر دستگاه های رطوبت ساز یا مخازن اکسیژنی که حاوی آب کثیف هستند نیز در بیمارستان ها یا خانه ها پخش شود.
علوی اظهار داشت: از آنجایی که این عفونت تهاجمی است، باید هرچه سریع تر از بین برود و بافت های مرده نیز برداشته شود، بنا بر این گاه جراحان مجبور می شوند بینی، چشم، فک و یا حتی قسمتی از بافت مغز بیماران را جراحی و یا بردارند تا جلوی رسیدن عفونت به مغز را گرفته و جان بیمار را نجات دهند.
وی با بیان این مطلب که بنا بر یافته های مرکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای ایالات متحده، نرخ متوسط مرگ و میر توسط این عفونت ۵۴ درصد است، عنوان کرد: متاسفانه اگر درمان های لازم انجام نشود، افرادی که آلوده می شوند ممکنست ظرف چند روز جان خودرا از دست بدهند.
فوق تخصص بیماریهای عفونی با تاکید بر این که بیماری موسوم به قارچ سیاه مسری نیست، اظهار داشت: هند بطور معمول سالانه با ده ها مورد از این بیماری روبرو است.
به گفته علوی، بطور کلی بدن قادر به دفع آلودگی قارچی است و تنها کسانی که دارای یک سیستم ایمنی به شدت ضعیف هستند به این بیماری مبتلا می شوند. مثلاً بیمارانی که پیوند عضو داشته اند یا بیماران سرطانی، احتمالاً نمی توانند در مقابل آن مقاومت کنند.
وی با اشاره به این که مبتلاشدن به کرونا و دیگر شرایط محیطی موجب می شود تا در بدن یک پدیده مرموز فعال گردد که به «طوفان سیتوکین» مشهور است، توضیح داد: در این وضعیت، سیستم ایمنی بدن مبتلا به اختلال می شود و در کنار حمله به سلول های عفونی، به سلول های سالم نیز حمله می کند.
علوی با اشاره به این مهم که پزشکان ناگزیرند برای کاهش حملات شدید ناشی از کرونا، داروهای ضد التهاب همانند دگزامتازون، بتامتازون، هیدروکورتیزون و پردنیزولون با مقدار بالا و طولانی مدت تجویز می کنند، افزود: این کار موجب تضعیف قدرت دفاعی بدن و در مقابل افزایش سطح قند می شود و بدین سان محیط مناسبی برای رشد قارچ ها فراهم می آید.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: نکته دیگر اینکه، بیماران دیابتی که قند زیادی در خون دارند، بیشتر در معرض خطر هستند و نرخ مبتلاشدن به دیابت در هند نیز بالا است.
وی با تاکید بر این که دیابت کنترل نشده نیز می تواند فرد را مستعد مبتلاشدن به این بیماری کند، اشاره کرد: در اثر بیماریهای التهابی همانند کووید ۱۹، کاهش فعالیت بدنی و تجویز داروهایی که گفته شد، بستر مبتلاشدن به این بیماری فراهم می شود.
علوی با اشاره به شیوع بیماری قارچ سیاه در کشور اظهار داشت: این بیماری هم اکنون در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که در دوره نقاهت داروهای استروییدی طولانی (که نباید استفاده بکنند) مصرف می کنند در کشور ما نیز دیده می شود.
وی اشاره کرد: یکی از دلیلهای شیوع بالای این عفونت در هند این بوده که برخی بیمارستان ها و پزشکان بیش از اندازه لازم داروهای ضد التهاب تجویز کرده اند و برخی بیماران نیز بدون مشاوره با پزشک، داروهای حاوی استروئید را در خانه مصرف کرده اند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به این که هم اکنون هند با کمبود شدید «آمفوتریسین بی» نیز روبرو است که اصلی ترین داروی ضد قارچ برای درمان مبتلایان شمرده می شود، اشاره کرد: دولت و شرکت های دارویی این کشور در تلاشند تا تولید این دارو را بالا برند.


منبع:

1400/03/04
22:03:54
5.0 / 5
769
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سلامت