سخنگوی سازمان اورژانس كشور خبر داد

انجام ۵۱۹ عملیات احیای قلبی توسط تكنسین های اورژانس پیش بیمارستانی

انجام ۵۱۹ عملیات احیای قلبی توسط تكنسین های اورژانس پیش بیمارستانی

سخنگوی سازمان اورژانس کشور از انجام 519 عملیات احیای قلبی موفق توسط تکنسین های اورژانس پیش بیمارستانی از 25 اسفند تا شانزدهم فروردین ماه در کشور و در اجرای طرح سلامت 1400 این سازمان آگاهی داد.


مجتبی خالدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با بیان این مطلب اضافه کرد: از مجموع ۵۱۹ احیای قلبی - ریوی موفق در مدت مورد اشاره استان های تهران با ۱۶۸، خراسان رضوی با ۱۲۴ و اصفهان با ۱۰۶ مورد به ترتیب بیشترین عملیات موفق احیای قلبی را توسط تکنسین های اورژانس پیش بیمارستانی به خود اختصاص داده اند.
وی توضیح داد: احیای قلبی - ریوی (CardioPulmonary Resuscitation) یا «سی پی آر»، مجموعه ای از اقداماتی است که توسط تکنسین های اورژانس پیش بیمارستانی، افراد آگاه و حاضر در صحنه برای بازگرداندن اعمال دو عضو حیاتی قلب و ریه و رساندن خون و اکسیژن به مغز برای جلوگیری از لطمه مغزی، انجام می شود.
سخنگوی سازمان اورژانس کشور افزود: امروزه احیای قلبی - ریوی را به دو صورت اقدامات پایه ای پشتیبانی از حیات (BLS) و اقدامات پیشرفته پشتیبانی از حیات (ALS) انجام می دهند که «سی پی آر» پایه را می توان بدون هیچ وسیله اضافه و با دستان خالی هم انجام داد. انجام صحیح و بموقع این روش، می تواند موجب نجات جان انسانهای زیادی از مرگ حتمی شود. در مورد «سی پی آر» پیشرفته اقدامات تخصصی تری نظیر مراقبت از راه هوایی و دارو درمانی هنگام «سی پی آر» انجام می شود.
خالدی با اعلان اینکه ایست قلبی علت های مختلفی دارد، افزود: همچون بیماریهای قلبی، بیماریهای تنفسی، انسداد راه هوایی، مسمومیت با داروها، مسمومیت با مواد مخدر، برق گرفتگی، غرق شدگی، سرمازدگی های شدید و نظایر آن برخی علل ایست قلبی است که متاسفانه تعداد خیلی از ایست های قلبی در خارج از بیمارستان اتفاق می افتد و در بیشتر موارد پیش از رسیدن نیروهای امدادی، بیمار جان خودرا از دست می دهد.
وی تصریح کرد: در صورتیکه افراد جامعه آموزش موردنیاز را در مورد «سی پی آر» پایه را فرا بگیرند، می توانند تا زمان رسیدن نیروهای امدادی و تکنسین های اورژانس پیش بیمارستانی عملیات احیاء را انجام دهند تا شانس زنده ماندن بیمار را به طرز قابل توجهی بالا برند.
سخنگوی سازمان اورژانس کشور با اعلان اینکه زمانی که فعالیت عضله قلب متوقف می شود، خون رسانی به قسمت های مختلف بدن همچون مغز متوقف می شود، گفت: در صورتیکه ۴ تا ۶ دقیقه از زمان ایست قلبی گذشته باشد و اقدامی برای احیای بیمار انجام نشود احتمال لطمه به مغز وجود خواهد داشت؛ اگر ۱۰ دقیقه از زمان ایست قلبی گذشته باشد و پس از آن «سی پی آر» شروع شود، مغز از بین رفته و حتی در صورت موفقیت احیاء بیمار حالت مرگ مغزی خواهد داشت. پس یکی از با اهمیت ترین نکات شروع بلافاصله «سی پی آر» به محض تشخیص ایست قلبی است. این زمان بسیار مهم است. حتی یک دقیقه تاخیر در شروع «سی پی آر» احتمال موفقیت آنرا می کاهد.
وی از هموطنان خواست در صورت مواجهه با مواردی از قبیل اورژانس های قلبی و تنفسی (تنگی نفس، فشار خون بالا، افت فشار خون)، اورژانس های گوارشی (خونریزی گوارشی همراه با استفراغ خونی) درد شکم، ضربه شدید به شکم، زنان و زایمان (سقط، تشنج، فشار خون بالا به همراه تاری دید و تورم اندام ها، خونریزی شدید) با شماره اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.
خالدی افزود: همین طور بیماران و مصدومان انواع حوادث می توانند در مواردی همچون اورژانس های اعصاب (تشنج، سکته مغزی، اختلال تکلم ناگهانی)، کاهش سطح هوشیاری، سردردهای شدید و ناگهانی به همراه سفتی گردن، ضربه به جمجمه و ستون فقرات به دنبال سقوط، تصادف، سوختگی، برق گرفتگی، غرق شدگی، مسمومیت دارویی و شیمیایی، خودکشی، مار گزیدگی، عقرب گزیدگی، دررفتگی، شکستگی ها، پارگی وسیع بافت نرم و خونریزی های شدید با شماره یاد شده تماس بگیرند.
ارائه خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در سوانح عمدی و غیرعمدی، حوادث غیر مترقبه و فوریت های پزشکی در هنگام بروز بیماریهای نوپدید، جدید و بلایای طبیعی و انسان ساخت برای آحاد مردم یا هر ملیت و تابعیتی از وظایف و ماموریت های اصلی سازمان اورژانس کشور است.1400/01/29
21:11:40
5.0 / 5
691
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت