رشد ۱۳۵ درصدی ماموریت های اورژانس هوایی در روزهای نوروز

رشد ۱۳۵ درصدی ماموریت های اورژانس هوایی در روزهای نوروز

سخنگوی سازمان اورژانس کشور از رشد 135 درصدی ماموریت های اورژانس هوایی آگاهی داد و اظهار داشت: در طرح سلامت نوروزی 1400 اورژانس، 141 مورد ماموریت اورژانس هوایی توسط 48 فروند بالگرد انجام شد که طی آن 195 بیمار و مصدوم بدحال به مراکز درمانی منتقل شدند.


«مجتبی خالدی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با ارائه آخرین گزارش خدمات اورژانس از ۲۵ اسفند تا چهاردهم فروردین سال جاری در کشور اظهار داشت: در طرح سلامت نوروزی ۱۴۰۰ اورژانس ۲۱۶ هزار و ۵۰۸ ماموریت در اورژانس ۱۱۵ انجام شد که نسبت به زمان مشابه در سال قبل ۲۴ درصد افزایش داشته است.
وی درباب حوادث ترافیکی نیز توضیح داد: با تلاش تکنسین های اورژانس ۳۲ هزار و ۹۷۸ ماموریت برای رسیدگی فوری به مصدومان این حوادث انجام شد و ۱۸۳ هزار و ۵۳۰ مورد هم خدمات رسانی فوریتی به مصدومان حوادث غیرترافیکی و بیماران قلبی و تنفسی و نظایر آن ارائه شد.
سخنگوی سازمان اورژانس کشور افزود: همین طور ۹۱۳ بیمار سکته حاد قلبی و سکته حاد مغزی در قالب ۲ طرح ۲۴۷ و ۷۲۴ در طول طرح نوروزی ۱۴۰۰ اورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند و ۵۹۱ نفر از مصدومین و بیماران طی عملیات احیای موفق آمیز(cpr) توسط تکنسین های اورژانس نجات یافتند.
خالدی در مورد اورژانس بیمارستانی نیز اظهار داشت: ۲ میلیون و ۴۳۵ و ۷۴۹ نفر به بیمارستان ها مراجعه کردند که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۸۰ درصد رشد داشته است و یک میلیون و ۹۳۳ هزار و ۳۸۴ نفر از بیمارستان ها ترخیص شدند و ۵۰۲ هزار و ۳۶۵ نفر به سبب مشکلاتی جدی که داشتند در مراکز درمانی تحت معالجه قرار گرفتند و ۱۴۵ هزار و ۵۹ عمل جراحی انجام شد که ۵۱ هزار و ۴۰۸ مورد عمل جراحی اورژانس و ۹۳ هزار و ۶۵۱ مورد عمل جراحی غیر اورژانسی انجام شد.
وی افزود: در مدت یاد شده ۲۸۶ هزار و ۱۶۵ نفر بیمار تنفسی، ۱۴۴ هزار و ۲۵۲ نفر بیمار ترومایی و۸۳ هزار و ۵۳۸ بیمار قلبی، ۸۸ هزار و ۲۰۳ بیمار گوارشی و هفت هزار و ۶۶۵ نفر بیمار گرفتار سکته مغزی به مراکز درمانی و بیمارستانی مراجعه کردند.
سخنگوی سازمان اورژانس کشور از هموطنان خواست در صورت مواجهه با مواردی از قبیل اورژانس های قلبی و تنفسی (تنگی نفس، فشار خون بالا، افت فشار خون)، اورژانس های گوارشی (خونریزی گوارشی همراه با استفراغ خونی) درد شکم، ضربه شدید به شکم، زنان و زایمان (سقط، تشنج، فشار خون بالا به همراه تاری دید و تورم اندام ها، خونریزی شدید) با شماره اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.
وی اظهار داشت: همین طور بیماران و مصدومان انواع حوادث می توانند در مواردی همچون اورژانس های اعصاب (تشنج، سکته مغزی، اختلال تکلم ناگهانی)، کاهش سطح هوشیاری، سردردهای شدید و ناگهانی به همراه سفتی گردن، ضربه به جمجمه و ستون فقرات به دنبال سقوط، تصادف، سوختگی، برق گرفتگی، غرق شدگی، مسمومیت دارویی و شیمیایی، خودکشی، مار گزیدگی، عقرب گزیدگی، دررفتگی، شکستگی ها، پارگی وسیع بافت نرم و خونریزی های شدید با شماره یاد شده تماس بگیرند.
ارائه خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در سوانح عمدی و غیرعمدی، حوادث غیر مترقبه و فوریت های پزشکی در هنگام بروز بیماریهای نوپدید، جدید و بلایای طبیعی و انسان ساخت برای آحاد مردم یا هر ملیت و تابعیتی از وظایف و ماموریت های اصلی سازمان اورژانس کشور است.


1400/01/26
11:20:16
5.0 / 5
611
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سلامت