سازمان بهداشت جهانی هشدار داد؛

داروی هیدروكسی كلروكین در پیش گیری از كووید 19 مناسب نمی باشد

داروی هیدروكسی كلروكین در پیش گیری از كووید 19 مناسب نمی باشد

سلامت: یک هیئت بین المللی از متخصصان به شدت سفارش می کنند که از داروی هیدروکسی کلروکین برای جلوگیری از کووید19 استفاده نشود.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، مطالعات مقدماتی بر روی انسان، در ابتدا پژوهشگران و مقامات بهداشت عمومی را به پشتیبانی از استفاده از هیدروکسی کلروکین بعنوان یک درمان پیشگیرانه بالقوه برای کووید ۱۹ سوق داد.
اما با جمع آوری شواهد بیشتر توسط پژوهشگران، سازمان غذا و دارو آمریکا سرانجام مجوز استفاده اضطراری این دارو را برای درمان کووید ۱۹ لغو نمود. این سفارش ها می تواند به کاهش خطر بروز عوارض جانبی ناشی از مصرف بی مورد هیدروکسی کلروکین کمک نماید.
دانشمندان در سال ۱۹۴۶ برای کاهش خطر ابتلاء به مالاریا و کمک به درمان آن داروی هیدروکسی کلروکین را تولید کردند. امروزه پزشکان از این دارو برای درمان چندین بیماری خودایمنی مانند روماتیسم مفصلی و لوپوس استفاده می نمایند.
برخی از مطالعات اولیه در وضعیت آزمایشگاهی حاکی از آن بود که هیدروکسی کلروکین به چندین روش در کاهش خطر ابتلاء به کووید ۱۹ کمک می نماید.
هیدروکسی کلروکین موجب افزایش pH درون آندوزوم ها، گروهی از اندامک های درون سلول ها می شود که تبادل پروتئین ها و چربی ها را تنظیم می کنند. این ممکنست همجوشی کروناویروس با غشای سلول را دشوار کند.
برخی مطالعات همین طور نشان داده اند که بنظر می رسد هیدروکسی کلروکین از انتشار ذرات ویروسی کروناویروس از سلول های آلوده جلوگیری می کند.
حال پژوهشگران معتقدند این دارو به خاطر داشتن عوارض جانبی خطرناک برای درمان کووید ۱۹ مناسب نمی باشد. این عوارض جانبی عبارتند از:
- مشکلات جدی تپش قلب
- کم خونی
- قند خون پایین
- لطمه به بافتهای داخلی چشم که ممکنست مشکل بینایی بوجود آورد
- تشدید مشکلات عصبی یا تشنج
- تداخلات دارویی مانند تعدادی از بتابلاکرها، ضدافسردگی ها، داروهای ضد روان پریشی و متادون.
دلایل احتمالی سمی بودن دارو در افراد مبتلا به کووید ۱۹ عبارتند از:
• افرادی که با بیماری کووید ۱۹ بستری شده اند، دوزهای بالاتر دارو دریافت می کنند؛
• التهاب قلبی ناشی از کووید ۱۹ ممکنست عوارض قلبی دارو را افزایش دهد؛ و
• تداخل با سایر داروها، مانند آزیترومایسین، خطر ابتلاء به ناهنجاری های تپش قلب را بطور بالقوه می افزاید.
طبق یافته های این پژوهشگران، استفاده از هیدروکسی کلروکین ممکنست خطر بروز عوارض جانبی را به حدی افزایش دهد که لازم است دارو متوقف شود.


منبع:

1399/12/17
14:20:45
0.0 / 5
864
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت