یك متخصص زنان و زایمان عنوان كرد؛

وضعیت شدت كرونا در مادران آبستن

وضعیت شدت كرونا در مادران آبستن

به گزارش سلامت عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار داشت: استرس، اضطراب و خشونت های خانگی از مهم ترین مواردی است که منجر به زایمان زودرس و تولد جنین با وزن کم می شود.به گزارش سلامت به نقل از مهر، عطیه اکبری، اضافه کرد: زوجین پیش از مبادرت به حاملگی باید تحت مشاوره های درمانی و غربالگری قرار گیرند تا موارد خطر از لحاظ رفتاری، اجتماعی و زیست پزشکی در این پروسه فیزیولوژیک، شناسایی و تعدیل شود. وی درباب اقدامات های بهداشتی و تخصصی پیش از بارداری، عنوان کرد: طی مشاوره هایی که با زوجین انجام می شود، گروه خونی و نتایج آزمایشcbc، سابقه بیماری دیابت، فشارخون و میزان ایمنی زایی مادر بررسی می شود. اگر سابقه بیماری دیابت در خانواده وجود نداشته باشد، اندازه گیری قندخون ناشتا کافی است. از طرفی برای خانم هایی که سابقه فشار خون دارند، تعدیل داروها، کنترل داروها و تجویز داروهایی که ضمن کنترل فشار، حداقل زیان را برای مادر داشته باشد، صورت می گیرد.
اکبری با بیان لزوم تکرار واکسن کزاز هر ۱۰ سال یک دفعه، اشاره کرد: بطور معمول در جریان آزمایشات قبل از ازدواج، برای خانم ها واکسن کزاز تجویز می شود، تزریق این واکسن برای افزایش ایمنی زایی اهمیت فراوان دارد.
به گفته متخصص زنان و زایمان، غربالگری ویروس سرخجه و واریسلا، بیماریهای ژنتیکی، تالاسمی و سابقه تولد نوزاد قبلی در بروز بیماری هایی نظیر نقایص لوله عصبی و فنیل کتونوری، در مداخلات پزشکی قبل از حاملگی انجام می شود.
وی همین طور در ادامه به انجام ویزیت دندانپزشکی، قبل از مبادرت به حاملگی در خانم ها سفارش کرد و اظهار داشت: البته اقدامات درمانی دندانپزشکی، حتی انجام تصویربرداری با شیلدهای محافظتی مادران باردار، هیچ مشکلی برای مادر و جنین ایجاد نمی کند و تمام اقدامات در طول حاملگی قابل انجام است.
اکبری مصرف الکل و سیگار را قبل از مبادرت به حاملگی و در طول حاملگی، مضر اعلام نمود و اضافه کرد: مصرف سیگار، احتمال زایمان زودرس، وزن پایین جنین در هنگام تولد، بروز آسم، چاقی و دردهای کولیکی در نوزاد را بیشتر می کند، این مساله زنگ خطری برای خانم های سیگاری و آنهایی است که در معرض دود سیگار هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مصرف الکل توسط مادر و پدر را خطرآفرین دانست و اظهار نمود: مصرف الکل توسط خانم ها، قبل از حاملگی و در دوران حاملگی ممکنست سبب تولد جنین با وزن کم، بروز خاصیت های غیرطبیعی در اعضای صورت و اختلالات عصبی شود.
وی همین طور بر ضرورت کنترل وزن در مادران اصرار کرد و افزود: خانم های چاق قبل از حاملگی باید به فکر کاهش وزن و پیروی از رژیم غذایی سالم باشند، چونکه وزن بالا در دوران حاملگی نتایج مختلفی به همراه خواهد داشت.
اکبری غربالگری روانی و اجتماعی را از دیگر اقدامات حائز اهمیت در دوران قبل از حاملگی اعلام و بیان کرد: استرس، اضطراب و خشونت های خانگی از مهم ترین مواردی است که منجر به زایمان زودرس و تولد جنین با وزن کم می شود.
متخصص زنان و زایمان در ادامه اظهار نمود: انجام کارهای ورزشی از بایدهای بی چون و چرا برای حفظ سلامت و تندرستی در همه افراد همچون خانم هاست و حتی تمرینات سبک در دوران حاملگی هم بسیار سفارش می شود.
اکبری با اشاره به اهمیت مصرف اسید فولیک در دوران حاملگی، اظهار داشت: مصرف اسفناج، کلم بروکلی، زرده تخم مرغ، گوجه فرنگی و موز که غنی از اسید فولیک هستند، برای مادران حامله سفارش می شود. همین طور گوشت و سبزیجات سرشار از آهن نیز منجر به کاهش ۷۰ درصدی نتایج عصبی در نوزادان خواهد شد.
وی اشاره کرد: در بحران کرونا، بهتر است تعداد ویزیت ها و مراجعات زنان حامله کم شود و بطور مرتب نکات بهداشتی همچون آلودگی زدایی و استفاده از ماسک سه لایه مدنظر قرار گیرد.
اکبری از نبود رابطه مستقیم بین حاملگی و افزایش ریسک ابتلاء به کرونا آگاهی داد و اظهار داشت: برمبنای مطالعات صورت گرفته، علایم بالینی مبتلایان عادی به کووید ۱۹ نسبت به مبتلایان باردار، شدید تر نیست و بطور معمول ۹۰ درصد خانم های حامله مبتلابه کرونا، بدون عوارض حاملگی بهبود پیدا می کنند.
وی در آخر اظهار داشت: مبادرت به حاملگی بمنظور بقای نسل، ارتقای سطح نشاط خانواده و استواری بنیان خانواده، فرآیندی حساس است که زوجین باید نسبت به تمام ابعاد آن آگاهی داشته باشند و البته بدانند در بحران کرونا هم می توانند برای این مهم تصمیم گیری کنند.


منبع:

1399/11/22
11:51:42
0.0 / 5
1007
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سلامت