اورژانس هوایی فرشته نجات مناطق صعب العبور الیگودرز

اورژانس هوایی فرشته نجات مناطق صعب العبور الیگودرز

خیلی از ساكنان مناطق صعب العبور در روزگار سخت بیماری ها و حوادث، جان باردیگر خودرا مدیون اورژانس هوایی می دانند و البته كه استرس، درد و درماندگی و نبود راه دسترسی در مواقع اورژانسی را زنان حامله بهتر از هر كسی درك می كنند كه نكند به هنگام تولد نوزادشان نبود راه دسترسی به مراكز درمانی انتظار آنها را بی نتیجه بگذارد.


این زنان همگی راویان راستینی از دقایق و لحظات پر بیم و امیدی هستند که با رسیدن بموقع بالگردها بر فراز راههای سخت گذر از آن به فرشته نجات جان خود و نورسیده شان، تعبیر می کنند.
در این خصوص، یک مادر حامله که جان وی در ارتفاعات پر از برف و سخت گذر بخش "زلقی" الیگودرز نجات یافته است گفت: اگر اورژانس هوایی به دادمان نمی رسید از سرما جان خودرا از دست می دادیم.
مریم ملک پور به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سومین زایمان که همزمان در فصل بارش برف و سرمای اواخر دیماه را با خود داشت، با خودروی نیسان از بخش زلقی به سمت الیگودرز حرکت کردیم که در راه به سبب سرما و برف گرفتار شدیم.
وی اضافه کرد: در صورتیکه لحظات سخت و پر استرسی را سپری می کردیم با یک تماس تلفنی پایگاه اورژانس هوایی هلی کوپتر را اعزام کرد و ما را نجات یافتیم.
پس از اقدامات مهم وزارت بهداشت دولت تدبیر و امید در تبدیل شهرستان الیگودرز به قطب درمانی شرق لرستان و با پیگیری های مسئولان، بالگرد اورژانس هوایی به شهرستان الیگودرز اختصاص یافت که تابحال منشا خدمات زیادی در منطقه شده است.
کاهش آمار مرگ و میر مادران حامله در الیگودرز
یک پزشک اهل شهرستان الیگودرز به ایرنا اظهار داشت: همزمان با راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی آمار ناشی از مرگ و میر زنان حامله در الیگودرز حدودا صفر شده است.
دکتر محمد ملا طاهری اضافه کرد: در گذشته به سبب نبود امکانات مناسب اورژانس و نداشتن راه دسترسی بیشترین آمار مرگ و میر مادران حامله در بعضی از نقاط سخت گذر الیگودرز اتفاق می افتاد.
وی اضافه کرد: در حالی که حالا، سایه مهربان اورژانس هوایی به آسانی بالای سر بیماران در همه نقاط الیگودرز حاضر می شود و آنها را نجات می دهد.
اورژانس هوایی الیگودرز یکی از پرکارترین مراکز
رییس اورژانس هوایی الیگودرز در گفت و گو با ایرنا ضمن ارائه آمار پرواز بالگرد اورژانس هوایی الیگودرز در اردیبهشت ماه ۹۹ اضافه کرد: از شروع اردیبهشت تا اختتام این ماه تعداد ۲۱ سورتی پرواز انجام شده است.
خسرو ظاهری با بیان خدمات گسترده اورژانس هوایی الیگودرز به بیماران مناطق سخت گذر اظهار داشت: تنها در اردیبهشت ماه تعداد بیمارانی که با اورژانس هوایی به مراکز درمانی منتقل شده اند ۲۰ بیمار بوده است.
رئیس اورژانس هوایی الیگودرز تصریح کرد: ازتعداد ۲۰بیمار انتقالی توسط بالگرد ؛ چهار مورد زن باردار، یک مورد بیمار قلبی، یک مورد غرق شدگی، سه مورد کاهش سطح هوشیاری و مابقی سایر موارد بوده است.
اورژانس هوایی نیاز دیرینه مردم الیگودرز
نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت: اورژانس هوایی همیشه خواسته و مطالبه دیرینه مردم الیگودرز خصوصا ساکنان مناطق سخت گذر و صعب العبور بوده است.
محمد خدابخشی اضافه کرد: سالها بی توجهی و کم توجهی به مردم مناطق پشتکوه الیگودرز سبب شد تا درخواست پایگاه اورژانس هوایی را به عنوان یکی از نیازهای دیرینه مردم شهرستان الیگودرز پیگیری شود.
وی اظهار داشت: نبود راه دسترسی در خیلی از مناطق الیگودرز و نیز بعد مسافت لزوم اورژانس هوایی الیگودرز را دو چندان کرده است.
الیگودرز تنها شهرستان لرستان است که به سبب شرایط منطقه دارای بالگرد اورژانس هوایی است نه فقط بالگرد اورژانس هوایی الیگودرز بعنوان فعال ترین اورژانس هوایی کشور جان بیماران را نجات داده است، بلکه در مواقع نیاز یاریگر مطمئنی برای نیروهای امدادی نیز بوده است.
نمونه آن تلاش کادر پرواز بالگرد اورژانس هوایی الیگودرز در بحران سقوط هشت کوهنورد مشهدی در اشترانکوه است که تلاش این افراد ماندگار شده است.


1399/04/03
23:20:27
5.0 / 5
1770
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت