نمكی اعلام كرد

مصرف واكسن ایرانی كرونا از بهار ۱۴۰۰ شروع می شود

مصرف واكسن ایرانی كرونا از بهار ۱۴۰۰ شروع می شود

به گزارش سلامت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: مصرف واکسن ایرانی کرونا از بهار ۱۴۰۰ شروع می شود.به گزارش سلامت به نقل از مهر، سعید نمکی بامداد پنجشنبه در نشست استانی ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان هرمزگان، با اشاره به اینکه یکی از هدایای پرارزش برای مردم و نظام جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی این بود که در رقابتی نابرابر و اوج تحریم ها در عرصه جهانی بدرخشیم، بیان داشت: در روزهایی که مردم قدرتمندترین کشورها در باطلاق کرونا از بین می رفتند و کشوری مثل آمریکا مرگ بالای ۴ هزار نفر را تجربه کرد، کشورمان به مرگ کمتر از ۸۰ نفر رسید گرچه همین تعداد هم داغ سنگینی بود اما این مورد افتخاری بزرگ برای کشورمان بود که با دست های بسته در این اقیانوس شنا کرد و با تمامی محدودیت ها در مبارزه با کرونا از هیچ تلاشی فروگذاری نکرد.
نمکی تصریح کرد: همواره نگران بازگشت موج طوفان سنگین کرونا هستیم و باید حواسمان باشد که نباید رعایت دستورالعمل ها را نادیده بگیریم.
وی اظهار داشت: افزایش تولید در هرمزگان در حالیکه تمامی جهان در عرصه اقتصادی با مشکل برخورده است دستاوردی بزرگ به حساب می آید و رشد منفی اقتصادی کشورهای مقتدر جهان در حالی است که کشورمان در حال حرکت به سمت رشد مثبت اقتصادی می باشد.
در کمتر از یک ماه ۲۵۰۰ تخت ICU تجهیز کردیم
وزیر بهداشت و درمان با اشاره به اینکه معجزه رشد اقتصادی و جهش تولید بدون رعایت مردم و دلسوزی نظام بهداشت و درمان محقق نمی شد، خاطرنشان کرد: کادر درمان در گرما و سرما با لباس رزم در کنار خط تولید ایستادند و همچون سربازانی گمنام و شجاع از هیچ تلاشی برای مبارزه با کرونا در طول شبانه روز ذره ای عقب نشینی نکردند.
وی ضمن اشاره به اینکه امروز سربازان سلامت احساس می کنند امکان دارد بار دیگر موج شدیدی از کرونا بازگردد، اضافه کرد: در اردیبهشت ماه بارها تاکید کردم مراقب باشید که در وقت های اضافه گل نخوریم و هر موقع احساس نماییم رعایت پروتکل ها با عادی نگاری کنار گذاشته خواهد شد، آن زمان شکست مان برابر غول سهمگین کرونا رقم می خورد.
نمکی با اشاره به اینکه همکارانم نگرانند وقتی فوجی از مسافرت به استانی را می بینند که بیماری کرونا را با سختی مهار کردند و خستگی مان دو چندان می شود، اظهار داشت: زمانی دکتر فرشیدی در هرمزگان نگران کپسول اکسیژن بیماران بود و بیمارستان ها پیشبینی برای این تعداد بیمار را نداشت اما همکارانم در کمتر از یک ماه در اکسیژن رسانی انقلابی به پا کردند.
وی ضمن اشاره به اینکه در کمتر از یک ماه ۲۵۰۰ تخت ICU تجهیز کردیم و در کمتر از دو ماه از کشور محتاج به ماسک و لباس درمانی به کشور صادرکننده تبدیل شدیم، اظهار نمود: امروز صادرکننده مازاد بر نیاز خیلی از داروها و تجهیزات ویژه کرونا هستیم و این یعنی شکست دشمن که می خواست ما را در این باطلاق ببیند.
هیچ آفتی خطرناک تر از طولانی شدن بیماری برای اقتصاد کشور نیست
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه وقتی هجمه ای از سفر را به استانی می بینیم که سرریز بیماری امکان دارد گرفتارش کند، همه را نگران می کند، اظهار داشت: ما می دانیم مردم خسته و نیازمند سفرند و کسبه نیازمند چرخه اقتصادی هستند اما هیچ آفتی از طولانی شدن بیماری برای اقتصاد کشور خطرناک تر نیست.
نمکی ضمن اشاره به اینکه همه باید به هم کمک نماییم تا چرخش بیماری کرونا در کشور متوقف شود، افزود: وقتی از سفر نگران می شویم برای این است که بیشتر از ۱۰ کشور اروپایی وسعت اقلیم و تنوع ژنتیکی داریم و این ویروس در هر چرخه و ژنتیکی قابلیت تغییر دارد به صورت مثال ژنتیک هرمزگان با کردستان و سیستان و بلوچستان متفاوت می باشد و نباید اجازه چرخش بدهیم.
وی با اشاره به اینکه آنچه در اقلیم مازندران و شمال کشور صورت گرفت اگر هوشمندانه با آن مقابله نمی کردیم آتش این بیماری شمال کشور را می گرفت، اضافه کرد: بزودی هر ۱۰ شهر قرمز در مازندران نارنجی می شود، این افتخاری برای کشورمان خواهد بود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به اینکه همکاران من هم داغدار هستند و نازنین ترین شهدا را برای مهار کرونا تقدیم کردیم، بیان نمود: اخیراً مراسم هایی برگزار می گردد که پروتکل ها در آن رعایت نمی گردد نظیر کاشان که امیدوارم از این دست اقدامات تکرار نشود.
نیت ما اهانت به هیچ فردی نبوده و نیست
وی افزود: قم پایگاه انقلاب اسلامی است و ما مدیون مردم قم هستیم که پرچم انقلاب اسلامی را برافراشته اند و هیچ زمان این مورد را فراموش نخواهیم کرد.
نمکی با مسائل اخیر رخ داده ددر مورد قم اشاره و افزود: تردید ندارم همکارانم جز احترام به مبانی انقلاب اسلامی دیدگاهی ندارند و معاونم در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا با دلسوزی نکاتی را برای مدیریت مطرح می کند و قرار بر پخش زنده نبوده بلکه جلسه کارشناسی بوده است و باید این موارد در آن جلسه مطرح می شد.
وی با اشاره به اینکه همکارانم ۱۲ ماه است خواب و خوراک ندارند و در صحنه نبرد با کرونا حضور دارند و جز دلسوزی برای مردم هدفی ندارند، تصریح کرد: بعنوان وزیر و سکاندار وزارت بهداشت و درمان همه مخلص تمامی مردم سرزمین ایران اسلامی هستیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به اینکه برای فدا شدن آمده ایم نه برای چسبیدن به صندلی، اظهار داشت: آبروی خویش را برای حفظ جان مردم گذاشته ایم و نیت ما اهانت به هیچ فردی نبوده و نیست آن هم در شهری که سمبل خون و قیام بوده و هست و اگر سوءتفاهمی برای مردم قم به وجود آمده باید بگویم جز احترام و سربلندی مردم هیچ چیزی طلب نمی نماییم.
وی با اشاره به اینکه انتظار رعایت پروتکل ها را داریم و شکسته شدن آن بار جدیدی بر دوش مردم نگذارد، اضافه کرد: چرا باید داغ مادران، همسران و فرزندان کادر شهید درمان را بر دلشان بگذاریم با بی توجهی و عدم رعایت پروتکل ها و این مورد انتظار بالایی از مردم نیست.
هفته آینده آغاز فاز بالینی واکسن ساخت داخل در مؤسسه رازی
نمکی ضمن اشاره به اینکه حق داریم به اندک افرادی که پروتکل ها را رعایت نمی کنند بگوییم بس است بی خیالی و بی توجهی، اظهار نمود: در شهری نیست که سفر کنم و تصاویر شهیدان کادر درمان دلم را به درد نیاورد.
وی با اشاره به اینکه خانواده سلامت عزادار است و نباید با بی توجهی بیشتر از این داغ دلشان را تازه نماییم، خاطرنشان کرد: آن فردی که جلوی دسته ای راه می افتد و جمعیتی را با خود همراه می کند به دنبال ثابت کردن چه چیزی است و این مورد جز سنگین تر کردن بار بیمارستان ها هیچ نتیجه ای ندارد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به اینکه یک قدم دیگر با هم برداریم بطور حتم غول بی شاخ و دم وحشی کرونا را کنترل می نماییم، خاطرنشان کرد: تست واکسن ایرانی ما در مجموعه برکت مراحل بعدی را سپری نمود. واکسن مجموعه مؤسسه رازی هم اجازه تست بالینی گرفت و هفته آینده از شروع نخستین فاز واکسن ساخت داخل در رازی رونمایی می شود.
وزیر بهداشت درباره واکسن کرونا تولید مشترک ایران و کوبا هم اظهار داشت: این مجموعه با انتقال دانش فنی در کوبا و در انستیتو پاستور در حال انجام می باشد، که فاز دوم مطالعه بالینی را در کشور کوبا طی می کند و فاز سوم را در آینده نزدیک و با انتقال دانش فنی و با نام پاستور در کشور آغاز می نماییم. امیدواریم مصرف این واکسن تولید مشترک را در اواسط بهار داشته باشیم.
وی اظهار داشت: با تاکید رئیس جمهور به اندازه کافی برای گروه های صدمه پذیر واکسن تأمین شده و امیدوارم پیش از ۲۲ بهمن و طبق مصوبه اولویت بندی شده، واکسیناسیون را در گروه ها شروع نماییم.


منبع:

1399/11/04
22:26:04
0.0 / 5
694
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سلامت