نجات 2039 نفر از گازگرفتگی

نجات 2039 نفر از گازگرفتگی

سلامت: سخنگوی سازمان اورژانس کشور از نجات و انتقال 2039 نفر از مسمومین با گاز منواکسید کربن از خواب سمی توسط تکنیسین های اورژانس در 110 روز گذشته آگاهی داد.


مجتبی خالدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با بیان این مطلب اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که سالانه در حوزه سلامت با آن روبرو می باشیم بحث مسمومیت با منو اکسید کربن خصوصاً در ۶ ماهه دوم سال یعنی فصل پاییز و زمستان است.
وی با ارائه گزارشی اجمالی از حوادث گازگرفتگی در هشت سال قبل در کشور اظهار داشت: بیشترین مواردی که درمورد مسمومیت با منو اکسیدکربن شاهد آن بودیم در سال ۹۰، ۹۲ و ۹۵ ثبت و گزارش شده که بیشترین آنها مربوط به سال ۹۰ با ۹۶۵ نفر است، همین طور در سال ۹۸ متاسفانه ۷۸۴ نفر بر اثر گاز منو اکسید کربن فوت کرده اند و این جزو مواردی است که می توانیم جلوی آنرا با آموزش های که در رسانه ها در حال ارائه و انجام است، بگیریم.
سخنگوی سازمان اورژانس کشور توضیح داد: از شروع مهر ۹۹ که به صورت ویژه بحث مسمومیت با منو اکسیدکربن در کشور مورد ارزیابی قرار می گیرید سه هزار و ۷۰۸ نفر گرفتار مسمومیت با گاز گاز منو اکسید کربن شده اند که درباب مسمومین ما یک درصد نسبت به مدت زمان مشابه کاهش داشتیم اما متاسفانه در مورد فوتی ها هفت درصد نسبت به مدت زمان مشابه افزایش فوتی های ناشی از مسمومیت با گاز منو اکسید کربن داشته ایم که فوت ۱۸۵ نفر تا حالا ناشی از گاز منو اکسید کربن محرز شده است.
خالدی افزود: از سه هزار و ۷۰۸ نفر مسموم در اثر استنشاق گاز منواکسید کربن ۲ هزار و ۳۹ نفر با آمبولانس های اورژانس به مراکز درمانی منتقل و نجات پیدا کردند و هزار و ۴۸۴ نفر نیز افرادی بودند که نیاز بود در محل حادثه اقدامات لازم مثل اکسیژن تراپی و سرم تراپی برای آنها صورت گیرد که خوشبختانه در محل حادثه درمان شدند و متاسفانه ۱۸۵ نفر هم جان خودرا از دست دادند.
وی درباب بیشترین آمار مسمومین با گاز منواکسید کربن اظهار داشت: بیشترین موارد گاز گرفتگی در استان تهران با ۹۴۳ نفر، استان خراسان رضوی ۴۰۰، استان فارس ۲۸۱ نفر و استان البرز با ۲۶۶ نفر ثبت و گزارش شده و درباب آمار فوتی ها تهران همچنان رتبه نخست را با فوتی ۳۷ نفر، خراسان رضوی رتبه دوم را با فوتی ۱۹ نفر و استان آذربایجان شرقی رتبه سوم را با ۱۸ نفر فوتی در اختیار دارند و خوشبختانه در استان های اردبیل و کهگیلویه و بویراحمد که استان های سردسیری هستند تعداد مسمومین با گاز منواکسید کربن بسیار پایین و در حدود ۵۰ نفر است.
سخنگوی سازمان اورژانس کشور، مکش نامناسب یا عدم مکش لوله های بخاری گازی یا نفتی، سوختن ناقص نفت بخاری، بد کار کردن شومینه گازی یا سوختن ناقص شومینه هایی که سوخت آنها چوب است، سوختن ناقص زغال (در منقل هایی که برای کرسی استفاده می شود)، بد کار کردن اجاق خوراک پزی، سوختن ناقص یا نامناسب آبگرمکن ژنراتورهای خانگی و در جا کار کردن خودرو در پارکینگ دربسته را از دلیلهای عمده مسمومیت با گاز منواکسید کربن عنوان نمود.
خالدی گفت: در امتداد پیش گیری از مسمومیت با گاز منواکسید کربن استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد، اطمینان از مکش کامل و مناسب لوله های بخاری ها، بازنگری صحت کار وسایل گرمایشی و باز بودن مسیر دودکش سفارش می شود.
وی از نشانه ها و علایم مسمومیت با گاز منواکسید کربن را سردرد، سرگیجه، استفراغ، کاهش سطح هوشیاری و نهایتا اغما و مرگ ذکر کرد.
این مقام مسئول در سازمان اورژانس کشور، اظهار داشت: اولین و مهم ترین اقدام برای نجات فردی که دچارمسمومیت با گاز منواکسیدکربن شده، رساندن اکسیژن (هوای تازه) به او است؛ بنا بر این به محض مشاهده فردی که گرفتار گازگرفتگی شده، باید پنجره ها را باز کرد تا هوای جدیدالورود اتاق شود و در صورت امکان، فرد گاز گرفته را به پنجره نزدیک کنید.
وی افزود: برای امدادرسانی به مسمومین ناشی از استنشاق گاز منو اکسید کربن بلافاصله دستمال مرطوبی را جلوی دهان و بینی خود بگیرید تا گرفتار گازگرفتگی نشوید.
سخنگوی سازمان اورژانس کشور اضافه کرد: سپس با سرعت منبع نشت گاز را شناسایی و قطع کرده و تا رسیدن تکنسین های اورژانس ۱۱۵ یا سایر نیروهای امدادرسان هیچگونه خوراکی یا نوشیدنی به فرد گاز گرفته ندهید؛ چون به سبب حالت تهوع احتمال خفگی در فرد مصدوم بیشتر می شود.
وی اشاره کرد: در چنین شرایطی باید به زنان باردار، کودکان و سالمندان زودتر از بقیه لطمه دیدگان کمک کرد.
ارائه خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در سوانح عمدی و غیر عمدی، حوادث غیر مترقبه و فوریت های پزشکی در هنگام بروز بیماریهای نوپدید، جدید و بلایای طبیعی و انسان ساخت برای آحاد مردم یا هر ملیت و تابعیتی از وظایف و ماموریت های اصلی سازمان اورژانس کشور است.
منبع:

1399/10/24
13:24:04
0.0 / 5
736
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سلامت