یافته محققان آلمانی؛

واكسن سل سیستم ایمنی را تقویت می كند

واكسن سل سیستم ایمنی را تقویت می كند

به گزارش سلامت واكسن سل كه ۱۰۰ سال پیش تولید شده است افراد واكسینه شده را در مقابل سایر عفونت ها كمتر صدمه پذیر می كند.به گزارش سلامت به نقل از مهر، هم اکنون چندین مطالعه استفاده از واکسن را در جلوگیری از روند پیشرفت بیماری شدید کووید ۱۹ در جمعیت های با ریسک بالا نظیر کارکنان بیمارستان و افراد مسن آزمایش می کنند.
آزمایش واکسن سل بر روی افراد واکسینه شده نشانگر یک عارضه جانبی غیرپیش بینی بود و نشان داد که افراد واکسینه شده نه تنها در مقابل بیماری سل، بلکه در مقابل سایر عفونت ها هم واکسینه شده بودند.
یک نمونه در مورد گینه بیسائو در غرب افریقا نشان داد که مرگ و میر نوزادان واکسینه شده در مقایسه با نوزادان واکسینه نشده، تقریباً ۴۰ درصد کمتر بود.
در تحقیق جدید محققان دانشگاه بن آلمان با همکارانی از دانشگاه های استرالیا و دانمارک، ۱۵ فرد داوطلب با واکسن سل واکسینه شدند و به ۵ فرد دیگر هم دارونما داده شد. سه ماه بعد نمونه خون و مغز استخوان این افراد گرفته شد.
چندین تفاوت قابل توجه در میان این دو گروه مشاهده شد. بعنوان مثال، سلول های ایمنی در خون افراد واکسینه شده، پیام رسان های التهابی بیشتری را آزاد کرد. این پیام رسان های التهابی معروف به سیتوکین ها باعث تقویت کارآمدی دفاع ایمنی شدند.
انواع بسیار متفاوت سلول های ایمنی در خون وجود دارند. تمامی آنها در مغز استخوان تولید می شوند. سلول های بنیادی خونساز که مادر تمام سلول های ایمنی شناخته می شوند رشد می کنند. واکسیناسیون بیماری سل منجر به تغییرات بلندمدتی در برنامه ژنتیکی شأن می شوند.
محققان دریافتند پس از واکسیناسیون، یک ماده ژنتیکی مشخص قابل دسترس تر می شود که بدین معناست که از راه سلول ها بیشتر قابل خوانده شدن هستند.
محققان برانجام تحقیقات بیشتری در این حوزه تاکید دارند.

1399/04/01
00:29:19
5.0 / 5
1681
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سلامت