یافته محققان استونی؛

تشخیص آلزایمر با وجود میزان مس در خون

تشخیص آلزایمر با وجود میزان مس در خون

به گزارش سلامت بررسی مولكول های حامل مس در جریان خون، منجر به روش تشخیص و درمان بیماری آلزایمر می شود.به گزارش سلامت به نقل از مهر، میزان نادرست مس در بافت ها نقش مهمی در طیف گسترده ای از بیماری ها همچون بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون و بیماری نورون حرکتی دارد.
فلز مس برای متابولیسم بسیار ضروری می باشد. همینطور مس، مؤلفه حیاتی تعداد زیادی آنزیم است که واکنش های متابولیکی مهم را کاتالیز می کنند.
مس به میزان کم در بدن وجود دارد و بالاترین غلظت آن در نواحی ای از بدن است که دارای فعالیت بسیار بالایی هستند نظیر کبد، مغز، قلب، کلیه ها و ماهیچه های اسکلتی.
از بین تمامی نقش ها، این فلز برای تولید انرژی در طول تنفس سلولی، تولید سلول های قرمز خون، واکنش های ایمنی، و حفظ سلول های عصبی ضروری می باشد. اما وجود بیش از حد آن در بدن باعث تولید رادیکال های آزاد مخرب شده و در التهاب نقش دارد.
مطالعه نشان داده است تجمع مس در مغز باعث رشد پلاک های بتا-آمیلوئید شده که نشانه بیماری آلزایمر است.
مطالعه نشان داده است مس نه تنها مانع از دفع مولکول های بتا-آمیلوئید از مغز می شود بلکه باعث می شود آنها باهم جمع شده و پلاک های نامحلولی را تشکیل دهند.
«پیپ پالوما»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تالین استونی، در اینباره می گوید: «ما متوجه شدیم حدود ۷۵ درصد یون های مس در خون به آنزیمی معروف به ceruloplasmin و ۲۵ درصد به آنزیمی معروف به albumin می چسبند.»
این آنزیم ها به نقل و انتقال یون ها در خون به سایر نقاط بدن کمک می کنند. از اینرو اندازه گیری میزان مس در خون می تواند احتمال ابتلاء به آلزایمر را پیشبینی نماید.
یافته های این مطالعه به شناسایی اختلال ها در متابولیسم مس در بدن کمک می نماید.

1399/03/23
15:11:57
5.0 / 5
1914
تگهای خبر: اختلال , بیمار , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سلامت