عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی مطرح كرد؛

سن شایع مبتلا شدن به سرطان پستان

سن شایع مبتلا شدن به سرطان پستان

به گزارش سلامت عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، در ارتباط با سن شایع مبتلا شدن به سرطان پستان، توضیحاتی عرضه داد.به گزارش سلامت به نقل از مهر، علی یعقوبی، همزمان با آغاز هفته ملی سلامت زنان، اظهار نمود: در پاندمی کووید ۱۹ آمارهای رسانه فقط مرگ و میر مستقیم ناشی از کرونا را ذکر می کند و هیچ وقت آمار غیر مستقیم را که امکان دارد ناشی از عدم پیگیری درمان سایر بیماری های مزمن به علت ترس از کرونا باشد، ذکر نمی نماید. بنابر این، لزوم دارد وقتی بحرانی بیشتر از دو تا سه ماه ماندگار می شود، تمام امور تشخیصی طبق اصول و ضوابط صورت گیرد.
وی با اخطار نسبت به بروز سرطان پستان در مردان عنوان کرد: اغلب تصور می کنند این نوع سرطان فقط در جنس مونث اتفاق می افتد، اما این عقیده اشتباه است، چونکه مشخص شده یک درصد سرطان های پستان در مردان رخ می دهد.
یعقوبی با تاکید بر ضرورت بررسی هر توده ای که در جنس مذکر در بافت سینه احساس می شود، اظهار داشت: اینکه آقایان با لمس توده داخل اندام دنبال هیچ اقدام تشخیصی نروند، منطقی نیست.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، خطاب به مردان و زنان، اظهار نمود: اگر شجره نامه ژنتیکی قوی از لحاظ ابتلاء به سرطان دارید و توده ای داخل بافت پستان لمس می کنید، حتما باید بررسی شود.
وی با اشاره به اینکه روش بررسی در مردان معمولاً سونوگرافی است، اظهار داشت: اما در مورد زنان به دلیل شیوع بالا نیاز است تمام روش های تشخیصی شامل سونوگرافی، ماموگرافی و ام آر ماموگرافی را مدنظر قرار دهیم.
یعقوبی با اشاره به اینکه حدود ۲۰ سال پیش سن شایع ابتلاء، ۵۰ تا ۶۰ سال عنوان می شد، اضافه کرد: امروزه این سن حدود ۱۰ تا ۱۵ سال نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است.
وی افزود: به دلیل تغییرات اپیدمیولوژیک، در سرتاسر دنیا سن شایع ابتلاء ۳۵ تا ۴۰ سال اعلام می شود و به نظر می آید جامعه ایرانی هم از این تغییر تبعیت می کند.
عضو گروه رادیوتراپی و آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، خاطرنشان کرد: هرگونه تغییر رنگ در بافت پستان، لمس توده داخل اندام، فرورفتگی نوک پستان یا ترشحات خون آلود همچون نشانه های هشداردهنده این بیماری به حساب می آید.
وی افزود: لمس توده در محدوده زیر بغل هم بعنوان لنف هایی که با بافت پستان مرتبط می باشد، علامت مهمی به حساب می آید.
یعقوبی با اشاره به اینکه در خیلی از مواقع درد در بافت پستان برای بیماران حائز اهمیت می باشد، اظهار داشت: به نظر می آید درد بعنوان نشانه اخطار دهنده آنچنان مطرح نیست. تغییرات هورمونی که در طول سیکل های قاعدگی خانم ها اتفاق می افتد سبب می شود فرد دردی را تجربه کند که در خیلی از مواقع نشانه بیماری نیست.
فوق تخصص اوروآنکولوژی، عنوان کرد: تمام عواملی که بعنوان ریسک فاکتور این بیماری شناخته می شود، به تأیید علمی رسیده است. اما هنوز بررسی ها، مطالعات و مقالات روز دنیا نشان نداده اند که ارتباطی بین انجام ماموپلاستی، لیزر، اپیلاسیون و بروز سرطان پستان وجود دارد.
یعقوبی افزود: نکته مهم این است که بعد از انجام ماموپلاستی یا جراحی زیبایی بافت پستان، انجام برخی اقدامات تشخیصی و ماموگرافی مشکل می شود. حتی برخی بیماران توده هایی را در بافت سینه لمس می کنند و آنرا به اشتباه در رابطه با این اعمال جراحی می دانند، بنابراین دیرتر به پزشک رجوع می کنند.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افرادی که ماموپلاستی می کنند حتما باید به یاد داشته باشند هر نوع توده ای احتیاج به بررسی دارد.
یعقوبی با پیچیده خواندن روند درمان سرطان پستان، اظهار نمود: جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی روش های درمانی تأیید شده این بیماری هستند. این تصور غلط وجود دارد که تنها راه درمان اغلب سرطان ها، جراحی است؛ امکان دارد درمان اصلی جراحی باشد اما در بسیاری مواقع درمان اولیه نیست.
وی افزود: با درمان هایی غیر از جراحی می توان سایز توده ها را کوچک کرد تا امکان انجام جراحی زیباتری وجود داشته باشد و ارگان زنانه حفظ شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در انتها با اشاره به اینکه هر کدام از این سه روش درمان بر مبنای شرایط برای بیماران استفاده می شود، اضافه کرد: هورمون درمانی هم روش دیگری است که منحصراً برای درمان سرطان پستان کاربرد دارد چون بافت سینه وابسته به هورمون های زنانه است.

1399/07/27
11:44:44
5.0 / 5
1012
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت