مدیركل دارویی سازمان غذا و دارو مطرح كرد؛

ماجرای بلوكه شدن ارز پیش خرید واكسن آنفلوانزا

ماجرای بلوكه شدن ارز پیش خرید واكسن آنفلوانزا

سلامت: مدیركل دارو و مواد تحت كنترل سازمان غذا و دارو، در رابطه با موانع پیش رو برای واردات واكسن آنفلوانزا، توضیحاتی ارائه داد.به گزارش سلامت به نقل از مهر، سید حیدر محمدی، اظهار داشت: مبالغی که بابت پیش خرید واکسن آنفلوانزا پرداخت کرده بودیم بلوکه نشده، بلکه مرجوع شده و الان به دنبال مسیر حمل و نقل هستیم تا همه ۱۶ میلیون دوز واکسن تا اختتام آبان وارد شود.
وی اضافه کرد: سال قبل در این فصل یک میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوانزا وارد کردیم اما امسال باتوجه به شرایط، میزان واردات ۱۰ برابری پیش بینی شد و قرار بود ۱۶ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا وارد کشور شود که تا حالا به دلیلی مشکلات تحریم یک میلیون و ۵۰۰ هزار دوز وارد و در مراکز بهداشت برای زنان باردار، گروه های پرخطر و کادر بهداشت و درمان توزیع شده است.
محمدی افزود: تلاش می نماییم تا آخر آبان که فصل طلایی تزریق واکسن آنفلوانزا است، این واکسن وارد شود، اما فعلاً یک میلیون و ۵۰۰ هزار دوز وارداتی به صورت رایگان در مراکز بهداشتی توزیع شد تا برمبنای اولویت به مردم تزریق شود، اما اگر مقادیر بعدی وارد شود برای افراد مسن و کودکان ۵ ماه تا ۶ سال به مبلغ ۴۴ هزار تومان عرضه می شود.
وی اضافه کرد: واکسن را اسفند ۹۸ سفارش دادیم و امسال تا تیر ماه نیز سفارش ها ادامه یافت، هم اکنون نیز پولی بلوکه نشده و دو الی سه بار این پول مرجوع شده است و الان دنبال مسیر حمل ونقلی هستیم، که بتوانیم همه این ۱۶ میلیون دوز را وارد نماییم.
محمدی درباره چرایی نایاب شدن برخی داروهای مؤثر در درمان کرونا با وجود تولید در داخل کشور نیز اظهار داشت: جزو معدود کشورهایی هستیم که با شیوع بیماری کرونا داروهای آنرا تولید کردیم. هم اکنون رمدسیویر، فاوپیراویر، توسیلیزومب و…، در داخل تولید می شود و تنها در داروخانه های بیمارستانی قابل تهیه است، بدین سبب بیمارستان ها نباید بیماران را برای تهیه این داروها روانه مراکز دیگر کنند.
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، اشاره کرد: این داروها را در بیمارستان ها به میزان زیاد توزیع کرده ایم و باتوجه به وفور دارو حالا قصد صادرات هم داریم و اگر مراکز درمانی و بیمارستانی کمبود دارند به سازمان غذا و دارو اطلاع دهند.

1399/07/18
10:49:07
5.0 / 5
997
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت