رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری:

انتشار كرونا در حال خارج شدن از كنترل است

انتشار كرونا در حال خارج شدن از كنترل است

به گزارش سلامت رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، با اشاره به اینكه ویروس كرونا در یك لحظه میزبان خویش را شكار می كند، وضعیت فعلی انتشار كرونا در كشور را بحرانی توصیف كرد.به گزارش سلامت به نقل از مهر، پیام طبرسی، با اشاره به وضعیت بحرانی انتشار کرونا در کشور، اظهار داشت: وضعیت گسترش این ویروس در کشور، خصوصاً در تهران از هفته های قبل و بعد از کاهش محدودیت ها و رفتارهای پرخطر، قابل پیشبینی بود.
وی از شکل گیری موج سوم کرونا در کشور اطلاع داد و اضافه کرد: ویروس کرونا وارد مرحله جدیدی شده، به شکلی که در دوهفته اخیر با بیمارانی روبرو شده ایم که با علائمی مشابه ولی شدید تر از دوره های قبل به مراکز بهداشتی و درمانی رجوع می کنند.
طبرسی به افزایش بار مبتلایان به کرونا طی روزهای گذشته در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: بالاترین میزان بستری شدگان کرونایی از نخستین روز شیوع تا به امروز در بخش های آی سی یو، مربوط به روزهای اخیر است.
وی، لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی را باهدف قطع زنجیره ویروس کووید ۱۹ خواهان شد و اضافه کرد: تقریباً ظرفیت بخش های مراقبت ویژه کشور در اشغال بیماران کرونایی قرار دارد و در آینده هم هر تعداد تخت بستری به ناوگان درمان اضافه شود به درمان این بیماران تعلق خواهد گرفت.
طبرسی با اشاره به اینکه بسیاری از بیمارانی که احتیاج به بستری شدن در بخش های آی سی یو دارند همچنان در بخش های عادی تحت درمان هستند، علت این مورد را افزایش چشم گیر بیماران کرونایی نیازمند به مراقبت های ویژه و به دنبال آن کمبود تخت های مراقبت های ویژه عنوان نمود.
وی اظهار داشت: با وجود اینکه بیشتر بیمارستان های تهران به مدار عرضه خدمات کرونایی پیوستند اما همچنان با کمبود تخت های بستری روبرو می باشیم که این مورد مبین این مهم می باشد که کشور با وضعیت بسیار نگران کننده و بحرانی روبرو شده است.
رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، با اشاره به تاثیر مستقیم سفرها بر افزایش آمار کرونا و تعطیلات پیش رو به مردم سفارش کرد: برای جلوگیری از افزایش شیوع بیماری کرونا و حفظ سلامت خود از سفر رفتن اجتناب کنید چون که اگر مردم بخواهند همانند هفته های گذشته همچنان در مراسم های مذهبی شرکت نمایند و به سفر رفتن ادامه دهند تعداد مبتلایان بیشتر و بیشتر خواهد شد.
وی در ادامه دستورات رهبری در خصوص رعایت بیشتر پروتکل ها، محدودیت تردد، عدم برگزاری تجمعات در مراسم های عزاداری اربعین و ماه صفر را فصل الخطاب دانست و عمل به این سفارش ها را خواهان شد.
طبرسی از افزایش تعداد شمار مبتلایان و در ادامه مرگ و میرها در هفته های آتی اطلاع داد و اضافه کرد: برای مهار کرونا، نیازمند همت بلند و حرکت جهادی مردم، مسؤلان و سیاستگذاران هستیم.
وی در ادامه اعمال بیشتر محدودیت ها برای کنترل کرونا را ضروری دانست و تصریح کرد: کادر درمان گرفتار فرسودگی و خستگی شده اند و روز به روز تعداد بیمارن بدحال بیشتر می شود، شیوع و انتشار ویروس هم در حال خارج شدن از حد کنترل است.
به گفته طبرسی، رعایت پروتکل های بهداشتی و انجام تمهیدات باید بیشتر از پیش رعایت شود تا بیماری کنترل شده و در فصول سرد با بحران کمتری هم مواجه شویم.
وی در ادامه با اشاره به این مطلب که آمارها مبین این مورد است که درصد فوتی ها بر اثر ویروس کرونا در بخش های آی سی یو درصد بسیار بالایی است، توضیح داد: درمان بیماران مبتلا به کرونا در مقایسه با ماههای گذشته سخت تر شده چون که مبتلایان با علایم شدیدتر بیماری روبرو هستند.
طبرسی در ادامه خطاب به افرادی نسبت به رعایت سفارش ها بی توجه اند هم سفارش کرد: لطفاً نیم نگاهی به آمار مبتلایان و درصد درگیری مردم با این بیماری خصوصاً افراد در معرض خطر داشته باشید.
وی همچنان علامت کلی کرونا را همان تب، سرفه و تنگی نفس ذکر کرد و اظهار داشت: از بین رفتن حس چشایی، علایم گوارشی، قلبی و عصبی هم از دیگر نشانه های ابتلاء به این بیماری است.
طبرسی افزود: تحقیقات برای تهیه واکسن و داروی مؤثر کرونا با شدت ادامه دارد ولی کماکان دارویی عرضه نشده که با قاطعیت این بیماری را درمان کند. داروهای ضد التهاب هم تا حدودی برای کاهش دوره بیماری اثر گذار است ولی مطلقاً بر میزان مرگ و میرها اثری ندارند و مابقی موارد هم صرفا در فاز تحقیقاتی قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه همچنان هیچ درمان و دستورالعمل معجزه آسایی برای مقابله با کرونا درهیچ جای دنیا وجود ندارد افزود: درمان های ثانویه ای همانند درمان به کمک آنتی بادی ها در فاز نهایی تحقیقات هستند، مدل آزمایشی به کمک آخرین دستاورها و تکنولوژی ها انجام می شود و به نظر می آید این روش در مقایسه با روش پلاسما درمانی، اثر گذاری بهینه تر و موثرتری داشته باشد.
طبرسی در ادامه با بیان این مطلب که ویروس کرونا همانند آنفولانزا جهش عمده ای نداشته توضیح داد: در مورد ویروس آنفولانزا جهش های عمده ای تا به امروز به وجود آمده که سبب ایجاد ویروسی کاملاً جدید شده ولی در مورد کرونا تمامی جهش ها صرفا جهش های نقطه ای است.
رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، با اشاره به اینکه تابحال دو جهش عمده کرونا در سنگاپور شناسایی شده توضیح داد: خوشبختانه این مطالعات حاکی از کاهش علایم و شدت این بیماری است، ولی مابقی و عمده گزارشات در گوشه گوشه دنیا حکایت از تکثیر و افزایش شدت بیماری زایی کرونا دارد، این جهش ها سبب افزایش بیماری زایی کرونا شده به صورتی که تکثیر ویروس را شدت بخشیده و این مورد سبب شد که هم اکنون بیماری زایی ویروس چند برابر شود.
وی، همزمانی کرونا با آنفلوانزا و سایر ویروس های تنفسی را زنگ خطری برای افزایش بار بیماری ها ذکر کرد و افزود: به نظر می آید استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های درمانی می تواند به میزان قابل توجهی از شدت بیماری زایی کرونا و آنفلوانزا بکاهد.
طبرسی با اشاره به اینکه هم اکنون کشور در مهار کرونا وضعیت مطلوبی ندارد، اظهار داشت: افزایش آمار مبتلایان و مرگ و میرها در مقایسه با جمعیت کشور نشان داده است آمارها هنوز به عدد قابل قبول نزدیک هم نشده و باید بیشتر از پیش محدودیت ها و پروتکل ها جدی گرفته شود.
وی، ابتلاء و عدم ابتلاء به کرونا را کاملاً موضوعی بی ارتباط با ژنتیک و گروه خونی افراد دانست و اضافه کرد: امکان دارد فردی در خط مقدم عرضه دهندگان خدمت به بیماران کرونایی باشد و طی هشت ماهی که از این اپیدمی می گذرد به آن مبتلانشده باشد ولی نکته اینجاست که کرونا در یک لحظه میزبان خویش را شکار می کند.
طبرسی در انتها با تاکید بر اینکه همچنان بهترین راه مبتلا نشدن به ویروس کووید ۱۹ پیشگیری است، تصریح کرد: همچنان و همانند روزهای اول شیوع این اپیدمی بیشترین قربانیان این بیماری افراد در معرض خطر و سالمندان هستند ولی این مورد به این مفهوم نیست که سلامت سایرین و جوان ترها تضمین شده است چون که موارد عدیده ای هم در موج سوم بدون هیچ بیماری زمینه ای و ریسک فاکتوری درگیر ابتلابه این بیماری در فرم های شدید تر شده اند.


منبع:

1399/07/17
14:17:52
5.0 / 5
1030
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت