یك متخصص مغز و اعصاب عنوان كرد؛

مهم ترین علایم آلزایمر

مهم ترین علایم آلزایمر

به گزارش سلامت یك متخصص مغز و اعصاب، با اشاره به اینكه آلزایمر رایج ترین شكل زوال عقل است، اظهار داشت: مهم ترین علایم این بیماری از دست دادن قدرت حفظ اطلاعات خصوصا حافظه موقت در دوران پیری است.به گزارش سلامت به نقل از مهر، سیدحسین آقامیری، با اشاره به اینکه یکی از بارزترین نشانه های زوال عقل کاهش توانایی در انجام و تکمیل وظایف روزمره است، اظهار نمود: زوال عقل موضوعی نگران کننده و غیر قابل درمان است.
وی اضافه کرد: بیماری آلزایمر یا فراموشی نوعی زوال عقل محسوب شده و به شدت عملکرد شناختی را تحت تأثیر قرار می دهد.
این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه زوال عقل یک اصطلاح کلی برای افت توانایی ذهنی است، تصریح کرد: از دست دادن حافظه و بیماری آلزایمر رایج ترین نوع زوال عقل به شمار می آید.
به گفته این فوق تخصص آنژیوپلاستی و سکته های مغزی، معمولا آلزایمر و یا انواع مختلف زوال عقل در سنین بالا و به صورت تدریجی آغاز می شود.
آقامیری با اشاره به اینکه معمولا آلزایمر در افراد بالای ۶۰ رخ می دهد، توضیح داد: زوال عقل بیماری است که به صورت تدریجی بوجود آمده و هیچگاه ناگهانی رخ نمی دهد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: بیماری آلزایمر قابلیت شناختی را خنثی می سازد و فرد مبتلا به تدریج تغییرات و توانایی خود برای توسعه و دنبال کردن یک برنامه تجربه می کنند، بعنوان مثال، انجام برخی وظایف ساده مانند پیگیری وضعیت حساب بانکی یا پیروی از یک دستورالعمل برای آنها به فعالیتی بسیار پیچیده تبدیل می شود.
وی، کناره گیری از فعالیتهای اجتماعی یا کاری را یکی از علائم مبتلا شدن به آلزایمر ذکر کرد و اظهار نمود: هنگامی که یک نفر چالش های شناختی که به واسطه زوال عقل شکل می گیرند را تجربه می کند، امکان دارد به تدریج خویش را از فعالیتهای کاری یا اجتماعی کنار بکشد و بخشی از این کناره گیری و انزوا امکان دارد با تغییرات شخصیتی، ترس، یا عدم پذیرش ارتباط داشته باشد.
این متخصص مغز و اعصاب، یکی از مهم ترین عوامل جلوگیری از مبتلا شدن به زوال عقل و یا آلزایمر را رعایت اصول سبک صحیح زندگی دانست و اضافه کرد: متاسفانه درمان مشخصی برای بیماری آلزایمر یا هر گونه زوال عقل پیشرونده وجود ندارد ازاین رو دارو درمانی گزینه ای در دسترس می باشد که امکان تسکین برخی نشانه ها را فراهم می آورد.
وی پرهیز از مصرف سیگار و دخانیات، کنترل فشار خون، کلسترول، و قند خون در سطوح مناسب، دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، ورزش کردن، حفظ وزن مناسبو عدم مصرف نوشیدنی های الکلی را همچون راهکارهای جلوگیری از الزایمر دانست.
آقامیری با اشاره به اینکه خبر تاسف برانگیز، غیر قابل درمان بودن آلزایمر است اظهار داشت: اگر شخصی مبتلا به بیماری آلزایمر شود، صرفاً می توان سیر بیماری را با تجویز دارو کندتر کرد و متاسفانه در اغلب موارد درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سفارش کرد: رعایت و پیروی از سبک درست زندگی می تواند یکی از موثرترین روش ها برای جلوگیری از آلزایمر باشد.
این فوق تخصص آنژیوپلاستی و سکته های مغزی با اشاره به اینکه بیماران مبتلا به آلزایمر و یا زوال عقل نسبت به بیماری های عفونی حساس و صدمه پذیرند تصریح کرد: به طور مثال اگر یک شخص سالم با یک عفونت ساده ادارای فقط دچارتب شود، بیمار مبتلا به آلزایمر امکان دارد با همان عفونت ادراری گرفتار کاهش سطح هوشیاری شده و یا به کما برود.
وی اضافه کرد: در شرایطی که با اپیدمی کرونا مواجه هستیم باید مراقب باشیم که درمان های بیماران و افرادی که مبتلا به زوال عقل و یا آلزایمر هستند تاجایی که امکان دارد توسط روش های مجازی و آنلاین انجام دهیم تا حضور این افراد در جامعه به پایین ترین سطح خود برسد.
آقامیری اظهار داشت: معمولا حافظه طولانی افرادی که مبتلا به اختلال حافظه هستند تا مراحل انتهایی بیماری دست نخورده باقی می ماند برای مثال این بیماران بیشتر از گذشته ها صحبت می کنند چون حافظه اخیر این بیماران پاک شده و هیچ حافظه و دیدگاهی نسبت به اتفاقاتی که در ساعات و روزهای اخیر افتاده ندارند.
وی افزود: با پیشرفت بیماری، حافظه طولانی مدت بیماران مبتلا به آلزایمر هم از دست خواهد رفت.
آقامیری با اشاره به اینکه نباید اختلال در تمرکز با آلزایمر را اشتباه گرفت، اضافه کرد: غالبا علل اختلال حافظه علل کم اهمیت و درمان پذیر هستند و عواملی همانند اختلالات متابولیک، کم کاری تیروئید و یا اختلالات ناشی از استرس و اضطراب می تواند همچون این علل باشد.
وی در انتها اظهار داشت: برای مثال شخصی که به دنبال اضظراب، استرس گاها گرفتار فراموشی های گذرا می شود این مورد آلزایمر محسوب نمی گردد، درحالی که فرد مبتلا به آلزایمر حدودا نمی تواند مطلب یا حتی شماره تلفنی را حفظ کند و یا آدرس های جدید را به یاد بیاورد.


منبع:

1399/07/01
19:37:11
5.0 / 5
1076
تگهای خبر: اختلال , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سلامت