مدیركل تجهیزات پزشكی تشریح كرد؛

اقدامات اداره كل تجهیزات پزشكی در ۶ ماهه اول سال ۹۹

اقدامات اداره كل تجهیزات پزشكی در ۶ ماهه اول سال ۹۹

سلامت: مدیركل تجهیزات و ملزومات پزشكی سازمان غذا و دارو، گزارش 6 ماهه اقدامات انجام شده در سال 1399 در امتداد پشتیبانی از تولید در سال جهش تولید را اعلام نمود.


به گزارش سلامت به نقل از مهر، سید حسین صفوی، اظهار داشت: باتوجه به نام گذاری سال ۱۳۹۹ به نام «جهش تولید» از طرف مقام معظم رهبری و همین طور سیاست های ابلاغی وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو در پشتیبانی از تولید داخل، شاهد رشد ۱۶۰ درصدی تعداد شرکت های تولیدکننده تجهیزات و ملزومات پزشکی نسبت به سال ۱۳۹۷ می باشیم. وی بیان داشت: تعداد تولیدکنندگان فعال حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی که از اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی پروانه ساخت دریافت نموده اند، از ۵۳۰ شرکت در ابتدای سال ۹۷ به ۶۲۸ شرکت در ابتدای سال ۱۳۹۸ و هم اکنون به بیش از ۸۶۰ شرکت افزایش داشته است و شاهد رشد ۶۰ درصدی در تعداد تولیدکنندگان نسبت به سال ۱۳۹۷ می باشیم.

صفوی اضافه کرد: افزایش ثبت بیش از ۶۵۸۰ پرونده در سال ۱۳۹۷ در سامانه صدور پروانه ساخت تجهیزات و ملزومات پزشکی برای تولید داخل بابت مواد اولیه و قطعات ساخت به ۹۷۳۰ پرونده، بیان کننده هدف گذاری سیاست های کلان وزارت بهداشت در امتداد جهت دهی و برنامه ریزی پشتیبانی از تولید داخل و جهش تولید است.

وی بیان داشت: بمنظور تحقق جهش تولید فقط در سه ماهه اول امسال تخصیص ارز دولتی برای واردات مواد اولیه تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی ضروری بیش از ۴۴ میلیون دلار بوده است.

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی اظهار داشت: با بروز بیماری کرونا از شروع اسفندماه ۱۳۹۸، صدور مجوز فوری با حداقل اسناد و با رعایت ضوابط فنی و کیفی برای اقلام ضروری مقابله با کرونا بمنظور افزایش تولید و تامین نیاز داخلی بطوریکه تعداد تولیدکنندگان اقلام در رابطه با کرونا که پروانه ساخت دریافت کرده اند به میزان ۶۳۰ درصد رشد و افزایش داشته است و در بعضی اقلام همانند کیت تشخیص کرونا، پالس اکسی متر انگشتی و تب سنج که تولیدکننده ای نداشتیم، به تولید و حتی صادرات رسیده ایم.

وی اشاره کرد: حرکت تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی به سمت اقلام با تکنولوژی بالا و تکنولوژی های جدید است که در تولید دستگاه های ماشین بیهوشی، تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) و شتاب دهنده خطی در درمان بیماران سرطانی شاهد آن هستیم و صادرات ۳۰ میلیون دلاری تجهیزات و ملزومات پزشکی ساخت ایران به پنج قاره دنیا در سال ۱۳۹۸ محقق شد.

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی تولید تجهیزات پزشکی در رابطه با کرونا را به شرح زیر اعلام نمود:

ماسک سه لایه / تعداد تولید کنندگان پیش از شیوع کرونا: ۱۱ / تعداد تولید کنندگان پس از شیوع کرونا: ۷۷
ماسک سوپاپ دار / تعداد تولید کنندگان پیش از شیوع کرونا: ۰ / تعداد تولید کنندگان پس از شیوع کرونا: ۵۵
البسه کاورال / تعداد تولید کنندگان پیش از شیوع کرونا: ۲/ تعداد تولید کنندگان پس از شیوع کرونا: ۴۰
تب سنج مادون قرمز / تعداد تولید کنندگان پیش از شیوع کرونا: ۰/ تعداد تولید کنندگان پس از شیوع کرونا: ۲
پالس اکسی متر انگشتی / تعداد تولید کنندگان پیش از شیوع کرونا: ۰/ تعداد تولید کنندگان پس از شیوع کرونا: ۱
پالس اکسی متر رومیزی / تعداد تولید کنندگان پیش از شیوع کرونا: ۲/ تعداد تولید کنندگان پس از شیوع کرونا: ۲
ونتیلاتور / تعداد تولید کنندگان پیش از شیوع کرونا: ۳/ تعداد تولید کنندگان پس از شیوع کرونا: ۳
سی پپ و بای پپ / تعداد تولید کنندگان پیش از شیوع کرونا: ۲/ تعداد تولید کنندگان پس از شیوع کرونا: ۲
دستکش معاینه لاتکس و وینیلتعداد تولید کنندگان پیش از شیوع کرونا: ۶/ تعداد تولید کنندگان پس از شیوع کرونا: ۷
کیت های تشخیص و تحقیقاتی کرونا به روش های Elisaو Real Time PCR/ تعداد تولید کنندگان پیش از شیوع کرونا: ۰ / تعداد تولید کنندگان پس از شیوع کرونا: ۶
کیت استخراج RNA ویروس کرونا/ تعداد تولید کنندگان پیش از شیوع کرونا: ۰/ تعداد تولید کنندگان پس از شیوع کرونا: ۴
جمع تعداد شرکت های تولید کننده / تعداد تولید کنندگان پیش از شیوع کرونا: ۲۷/ تعداد تولید کنندگان پس از شیوع کرونا: ۱۹۹ صفوی در آخر اضافه کرد: به غیر از تعداد شرکت های فوق الذکر، همین طور در عرصه تولید ماسک سه لایه توسط تولیدکنندگان غیرصنعتی / گروه های جهادی، با ایجاد سامانه خود اظهاری اطلاعات در پورتال اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی imed.ir، تا کنون حدود ۹۵۰ کارگاه تولیدی ماسک نیز ثبت شده است.

1399/06/08
21:50:25
5.0 / 5
1511
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت