در گفت وگو با سلامت اعلام شد

تب دنگی مبحث روز حوزه سلامت

تب دنگی مبحث روز حوزه سلامت

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه «تب دنگی» مهم ترین مبحث حوزه سلامت در اینروزها به حساب می آید، در رابطه با آخرین وضعیت بیماری در استان ها توضیح داد.


دکتر شهنام عرشی در گفتگو با ایسنا، با بیان این که ۹ مورد ابتلای محلی به تب دانگ گزارش شده، اظهار نمود: تب دانگ، مهم ترین مبحث حوزه سلامت در اینروزها بشمار می رود. در حال حاضر، استانهای هرمزگان، سیستان وبلوچستان - (به ویژه شهر چابهار)، بوشهر، خوزستان، گیلان، مازنداران و گلستان درگیر این بیماری هستند. باآنکه پشه آئدس در استانهای مازندران و گلستان صید نشده اما این دو استان هم در معرض خطر قرار دارند.
وی افزود: اغلب موارد مبتلا شدن به تب دانگ از کشور امارات وارد شده اند و ۹ مورد ابتلای محلی در «بندر لنگه» استان هرمزگان گزارش شده است. اخباری در رسانه ها در خصوص صید پشه آئدس در بعضی استان ها مانند خراسان رضوی منتشر شده؛ باید اظهار داشت که پشه در این استان ها صید نشده اما ابتلاء به تب دانگ گزارش شده است. مبتلا شدن به تب دانگ در استانهای شیراز، مشهد، قزوین و قم هم به ثبت رسیده که تمام این موارد از کشور امارات وارد شده اند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در رابطه با خصوصیت های ظاهری پشه آئدس توضیح داد: اگر کسی موفق به دیدن پشه آئدس با ذره بین شود، خطوط سفید این پشه را می بیند. این پشه به علت خطوطی که دارد در جنوب کشور «پشه گورخری» نام دارد و نام این پشه در جنوب شرقی آسیا هم "Tiger Mosquito" است. پشه معمولی، خطوط سفید را ندارد؛ ازاین رو اگر پشه آئدس زیر ذره بین قرار گیرد، خطوط سفید آن قابل مشاهده می باشد.
عرشی اضافه کرد: پشه آئدس از منظر بیولوژیکی می تواند چهار بیماری «چیکونگونیا»، «تب زرد»، «زیکا» و «تب دانگ» را منتقل کند. باآنکه پشه آئدس می تواند چهار بیماری را منتقل کند، اما پشه مالاریا می تواند فقط یک بیماری یعنی مالاریا را منتقل کند.
وی تصریح کرد: واکسن تب دانگ در جنوب شرقی آسیا و آمریکا، مراحل مطالعات بالینی را سپری می کند. واکسن تب دانگ برای شرایط کنونی کشور مناسب نیست؛ چون که واکسن باید با خصوصیات پشه متناسب باشد. اینطور نباید تصور کرد که واکسن برای شرایط کنونی مناسب است؛ به صورت مثال، حدود ۵۰ سال از شناسایی ویروس HIV می گذرد اما طی این بازه زمانی واکسنی برای این ویروس وجود ندارد. بازهم تاکید می کنم، واکسن برای شرایط کنونی کشور مناسب نیست؛ این مورد فقط مختص ایران نیست و واکسن تب دانگ در دسترس تمام کشورها نیست و برخی کشورها مطالعات بالینی آنرا سپری می کنند.
عرشی بیان نمود: مراقبت برای پیشگیری از گزش پشه و ابتلاء به تب دانگ بسیار ضروری می باشد. دستورالعمل های بهداشتی در رابطه با این بیماری مانند استفاده از لوسیون های دافع حشرات، پوشیدن لباس مناسب، به سازی محیط و سایر موارد عرضه شده که رعایت تمام این موارد ضروری می باشد.
همینطور دکتر سعید کریمی - معاون درمان وزارت بهداشت اعلام نموده است که ۶۳ مورد جدید به تب دانگی مبتلا شده اند و ۳۰ درصد افرادی که با نشانه استخوان درد شدید و تب بالا به مراکز درمانی رجوع کردند به بیماری تب دانگی مبتلا بوده اند.
منبع:

1403/04/19
15:05:58
5.0 / 5
56
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت