مدیركل امور فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو اعلام كرد

ممنوعیت برداشت نمک از دریاچه مهارلو

ممنوعیت برداشت نمک از دریاچه مهارلو

به گزارش سلامت، مدیرکل امور فراورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: ممنوعیت برداشت از دریاچه مهارلو به واحدهای تولیدی ابلاغ گردیده است و در صورت بروز تخلف با هماهنگی مراجع قضایی پیگیری خواهد شد.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، دکتر عبدالعظیم بهفر ضمن اشاره به پیشگیری از برداشت غیر مجاز نمک از دریاچه مهارلو اظهار نمود: این مورد به واحدهای تولیدی اعلام و هماهنگی های لازم توسط معاونت غذا و داروی استان فارس با دادستانی این استان به منظور کنترل برداشت غیر مجاز از دریاچه و تشکیل پرونده تخلفات واحدهای تولیدی پیگیری شده است.
وی با تکیه بر این که نمک خوراکی چه به صورت استخراج شده از معادن سنگ نمک و چه به صورت استخراج شده از آب دریا دارای ناخالصی های فراوانی است، اضافه کرد: ناخالصی ها از لحاظ ایجاد عوارض نامطلوب و مسمومیت در بدن انسان اهمیت دارند و یکی از عوامل موثر در مرگ و میر ناشی از مصرف مواد غذایی ناسالم، باقیمانده سموم و فلزات سنگین است.
مدیرکل امور فراورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: بر مبنای نمونه برداری گسترده از نمک های رنگی و سنتی مشخص شد صد در صد این نمک ها آلوده به فلزات سنگین هستند که برای سلامتی بشدت مضر است.
وی تصریح کرد: با وجود سفارش های علمی و بهداشتی در خصوص مصرف نمک یددار تصفیه شده، هنوز عده ای به اشتباه اعتقاد دارند که نمک دریا و نمک های رنگی برای بدن مفید می باشد. این درحالیست که نمک دریا در اصل به نمک حاصل از تبخیر آب دریا گفته می شود در صورتی که این موارد نمک هایی هستند که تصفیه نشده و دارای انواع ناخالصی ها همچون فلزات سنگین است و خطر سرطان زایی آنها به اثبات رسیده است.
منبع:

1403/04/17
12:31:55
5.0 / 5
76
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت