دستاورد جدید پزشكی؛

هوش مصنوعی به تشخیص سرطان سینه بدون نمونه برداری کمک می کند

هوش مصنوعی به تشخیص سرطان سینه بدون نمونه برداری کمک می کند

به گزارش سلامت، یک مطالعه جدید نشان داده است که هوش مصنوعی جدید می تواند به تشخیص سرطان سینه که درحال گسترش به سایر قسمت های بدن است بدون احتیاج به نمونه برداری کمک نماید.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، به قول محققان، هوش مصنوعی اسکن های MRI را برای تشخیص وجود سلول های سرطانی در غدد لنفاوی زیر بازو تحلیل و بررسی می کند.
نتایج نشان داد در عمل بالینی، هوش مصنوعی می تواند به پیشگیری از ۵۱ درصد از نمونه برداری های غیرضروری برای آزمایش غدد لنفاوی برای سرطان کمک نماید، در حالیکه نتایج نشان داد به درستی ۹۵ درصد از بیمارانی که سرطان سینه شان گسترش یافته بود، شناسایی می شود.
دکتر «بساک دوگان»، سرپرست تحقیقات تصویربرداری سینه در مرکز پزشکی دانشگاه تکزاس، توضیح داد: «اکثر مرگ و میرهای ناشی از سرطان سینه به علت سرطانی است که در جاهای دیگر پخش شده است، و سرطان معمولا ابتدا به غدد لنفاوی زیر بغل توسعه پیدا می کند.»
دوگان در بیانیه خبری مرکز پزشکی اظهار داشت: «یافتن سرطانی که به غدد لنفاوی توسعه پیدا می کند در هدایت تصمیم های درمانی بسیار مهم می باشد، اما روشهای فنی تصویربرداری سنتی به تنهایی حساسیت کافی برای تشخیص مؤثر آن ندارند».
دوگان اظهار داشت: «بیمارانی که یافته های خوش خیم از معاینه MRI یا نمونه برداری سوزنی دارند، اغلب باید تحت عمل جراحی نمونه برداری غدد لنفاوی قرار گیرند، چونکه این آزمایش ها می توانند تعداد زیادی از سلول های سرطانی را که در سینه گسترش یافته اند، پیدا نکنند.»
محققان هوش مصنوعی را با تغذیه برنامه اسکن MRI از ۳۵۰ بیمار مبتلا به سرطان سینه که اخیرا تشخیص داده شده بودند، آموزش دادند.
محققان اخیراً گزارش دادند که آزمایش نشان داد که هوش مصنوعی جدید در شناسایی این بیماران به صورت قابل توجهی بهتر از پزشکان انسانی با استفاده از MRI یا سونوگرافی است.
دوگان توضیح داد: «این یک پیشرفت مهم می باشد چونکه نمونه برداری های جراحی با وجود احتمال کم نتیجه مثبتی که حضور سلول های سرطانی را تأیید می کند، عوارض و خطراتی دارد. بهبود توانایی ما برای تشخیص می تواند این خطر را کم کند و در عین حال نتایج بالینی را افزایش دهد.»

1403/03/08
16:00:17
5.0 / 5
143
تگهای خبر: آموزش , بیمار , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سلامت