باورهای غلط در مورد دندان عقل چه زمانی برای کشیدن آن اقدام کنیم؟

باورهای غلط در مورد دندان عقل چه زمانی برای کشیدن آن اقدام کنیم؟

سلامت: به باور خیلی از متخصصان،  دیدگاه عمومی درباره دندان عقل به هیچ وجه عاقلانه  نیست.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، دندان های عقل یا سومین و آخرین مجموعه دندان های آسیاب پشتی جزو آخرین دندان هایی هستند که در دهان رشد می کنند. «ارسطو»، فیلسوف و متکلم یونانی در قرن چهارم پیش از میلاد، نوشته است که این دندان ها حول وحوش ۲۰ سالگی درمی آیند. البته به مواردی از رویش دندان عقل در افراد بالای ۸۰ سال هم اشاره نموده است.
دندان های عقل در انسان برای بهتر خرد کردن غذاهای سفت مانند گیاهان خام، گوشت و مغزها تکامل پیدا کردند اما با نرم تر شدن رژیم غذایی و بزرگ تر شدن مغز در گونه انسانی ما، جمجمه ها بزرگ تر و آرواره ها کوچک تر شدند؛ آن چه موجب شد دندان های عقل چون مهمانی ناخوانده در دهان باقی بمانند که هم فضایی گرانبها را اشغال کرده اند و هم درد و ناراحتی ایجاد کنند و هنوز نفهمیده اند که دیگر قدمشان روی چشم نیست! آنها با بوجودآوردن تراکم بیش از اندازه دندان ها در فک دردی مزمن به وجود می آورند و اگر هم نهفته و پنهان در لثه بمانند (بر اثر فشار به لثه یا دندان های دیگر) ممکنست مشکلات سلامتی مانند پوسیدگی و عفونت ایجاد کنند. از طرفی افراد گرفتار با عوارض دندان عقل اغلب برای جویدن مشکلاتی دارند و دهانشان بوی بدی می دهد.
نتیجه این که کشیدن دندان عقل (ادنتکتومی) بسیار رایج است و مردم در سرتاسر جهان چندین دهه است که انتخابشان این است که بوسیله جراحی دندان عقل را از دهانشان خارج کنند، برای اینکه این دندان ها قابلیت خاصی ندارند و می توانند مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کنند.
به گزارش ایندیپندنت، با اینحال برخی متخصصان می گویند که از این روش بیش از اندازه استفاده می شود. دکتر «ادموند بیلی»، جراح فک و دندان در لندن، یکی از این متخصصان است که می گوید: همه ما می دانیم که تعداد زیادی از جوانان با عوارض دندان عقل مواجه اند. او تخمین می زند که حدود ۷۰ درصد مردم برای کشیدن دندان عقل به جراحی متوسل می شوند اما به باور بیلی، جراحی دندان عقل در صورتیکه درد و عفونت بوجود آورد، لازم است و نگرانی او بابت جراحی هایی است که پیشگیرانه انجام می شوند نه در نتیجه بروز مشکلات و علایم.
بیلی می گوید: درباره ی خارج کردن دندان های عقل نهفته و پنهان در صورتیکه هیچ بیماری یا عارضه ای ایجاد نکرده اند، اختلاف نظر وجود دارد. تعدادی از جراحان بمنظور پیش گیری از بروز مشکل در آینده دندان عقل را می کشند، در صورتیکه عوارض جانبی این عمل قابل توجه است و تنها به درد محدود نمی شود؛ بلکه مشکلاتی بلندمدت مانند بی حسی لب ها، چانه و زبان را هم بدنبال دارد.
قسمتی از مشکل این است که مردم تصور می کنند دندان عقل بی شک به دهان لطمه می زند، اما بیلی می گوید که این حقیقت ندارد و برخی موارد تراکم و فشردگی ناشی از دندان عقل به تغییر شکل فک در بزرگسالی مربوط می شود. بدین سبب در افرادی که فکشان تغییری نمی کند، دندان های عقل می توانند تا مدت طولانی و بدون مشکل در دهان باقی بمانند.1403/02/27
14:34:36
5.0 / 5
118
تگهای خبر: بیمار , بیماری , جراحی , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سلامت