دبیر كارگروه بررسی و تدوین فهرست دارویی ایران اعلام كرد

24 داروی تک نسخه ای پرمصرف در لیست دارویی دو سال گذشته کشور

24 داروی تک نسخه ای پرمصرف در لیست دارویی دو سال گذشته کشور

به گزارش سلامت، دبیر کارگروه بررسی و تدوین لیست دارویی ایران اظهار داشت: در دو سال قبل ۲۴ داروی تک نسخه ای پرمصرف وارد لیست دارویی کشور شده است.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، دکتر نازیلا یوسفی گفت: داروهای خارج از لیست و تک نسخه ای تنوع بالای دارند و بطور معمول برای تعداد کمی از بیماران درخواست می شود، اما از آنجائیکه این داروها باید در بازه زمانی کوتاهی تامین شوند، مانند سایر داروهای دارای پروانه ثبت در کشور امکان این که از نظر اثربخشی، ایمنی و کیفیت مورد بررسی ها و کنترل های دقیق کارشناسی قرار بگیرند را ندارند.
وی افزود: این داروها طبق قانون مشمول سیاست های حمایتی بیمه ای و غیربیمه ای با بهره گیری از منابع دولتی نیستند، پس از نظر اقتصادی، دارای بار مالی بالا برای بیماران می باشند.
بگفته دبیر کارگروه بررسی و تدوین لیست دارویی ایران، با وجود این که سازمان غذا و دارو، بارها از پزشکان خواسته که از تجویزهای خارج از لیست دارویی کشور اجتناب کنند و در این راه فرهنگ سازی هم می کند، اما تمام تلاش خودرا برای تامین داروهای تک نسخه ای پردرخواست به لیست دارویی بکار گرفته است.
یوسفی همین طور با اشاره به از سر گیری کارهای دبیرخانه کارگروه بررسی و تدوین لیست دارویی ایران در طول دو سال قبل بیان کرد: ۵۹ مولکول وارد لیست دارویی شده که ۲۴ عدد آنها شامل داروهای تک نسخه ای پرمصرف است که حالا می توانند از مسیرهای مطمئن و آسان تر داروهای دارای پروانه ثبت در کشور در دسترس بیماران قرار گیرند.
منبع:

1403/02/22
14:45:02
5.0 / 5
157
تگهای خبر: بیمار , بیمه , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
سلامت