سبک زندگی سالم تا چه میزان بر افزایش طول عمر موثر است؟

سبک زندگی سالم تا چه میزان بر افزایش طول عمر موثر است؟

به گزارش سلامت، متخصصان دریافته اند نقش و تاثیر سبک زندگی سالم از ژن هایی که سبب می شوند برخی افراد عمر کوتاه تری داشته باشند، بیشتر است و کمک می نماید عمرشان پنج سال طولانی تر شود.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، مختصصان برای نخستین بار در مطالعه بررسی کردند به رغم تأثیر شگرف ژنتیک، عوامل دیگری چون ورزش، برنامه غذایی سالم، خواب کافی و مصرف نکردن دخانیات چگونه می تواند احتمال بقا را افزایش دهد.
در این مطالعه ۳۵۳ هزار و ۷۴۲ نفر از بیوبانک (Biobank ـ بانک زیستی) انگلیس بررسی شدند و داده ها نشان داد کسانی که از لحاظ ژنتیکی احتمال دارد عمر کوتاه تری داشته باشند در مقایسه با کسانی که خطر ژنتیکی کمتری دارند، فارغ از سبک زندگی شان، ۲۱ درصد بیشتر در معرض خطر مرگ زودهنگام قرار دارند.
در این میان، احتمال مرگ زودهنگام افراد دارای سبک زندگی ناسالم، فارغ از احتمال خطر ژنتیکی شان، ۷۸ درصد بیشتر است.
یافته های این پژوهش همینطور نشان داد دارا بودن سبک زندگی ناسالم همراه با ژن های طول عمر کوتاه تر خطر مرگ زودهنگام را در مقایسه با کسانی که از لحاظ ژنی خوش شانس تر بوده اند و سبک زندگی سالمی دارند، بیشتر از دو برابر بالا می برد.
با این حال، متخصصان دریافتند به نظر می آید افراد تا حدی روی طول عمرشان کنترل دارند.
یافته های آنها نشان داد که سبک زندگی مطلوب امکان دارد خطر ژنتیکی طول عمر کوتاه تر یا مرگ ناهنگام را حدود ۶۲ درصد تعدیل کند.
آنها گفتند: شرکت کنندگان دارای خطر ژنتیکی بالا با سبک زندگی مطلوب می توانند طول عمرشان را در سن ۴۰ سالگی حدود ۵.۲۲ سال بالا برند.
بر مبنای یافته ها، ترکیب سبک زندگی مطلوب برای عمر طولانی تر عبارت است از «هرگز سیگار نکشیدن، فعالیت جسمی منظم، مدت خواب کافی و برنامه غذایی سالم.»
به گزارش ایندیپندنت، این پژوهش که در نشریه پزشکی انگلیسی طب مبتنی بر شواهد (BMJ Evidence Based Medicine) انتشار یافته است، داده های افراد را به مدت ۱۳ سال دنبال کرده بود و در این زمان ۲۴ هزار و ۲۳۹ مرگ رخ داد.
افراد از لحاظ تأثیر ژنتیک بر طول عمر به سه گروه طولانی (۲۰.۱ درصد)، متوسط (۶۰.۱ درصد) و کوتاه (۱۹.۸ درصد) و سه گروه امتیاز سبک زندگی مطلوب (۲۳.۱ درصد)، متوسط (۵۵.۶ درصد) و نامطلوب (۲۱.۳ درصد) تقسیم شدند.
متخصصان با استفاده از امتیاز خطر چندژنی، متغیرهای ژنتیکی مختلف را بررسی کردند تا زمینه ژنتیکی کلی فرد برای عمر طولانی تر یا کوتاه تر را مشخص کنند.
سایر امتیازها بر اساس بررسی مصرف دخانیات، نوشیدن الکل، ورزش، شرایط جسمی، برنامه غذایی سالم و خواب بود.
متخصصان این تحقیق متشکل از کارکنان دانشکده پزشکی دانشگاه ژجیانگ چین و دانشگاه ادینبرو بودند.
آنها گفتند: این پژوهش نقش محوری سبک زندگی سالم در کم کردن تأثیر عوامل ژنتیکی بر کاهش طول عمر را روشن می کند.
سیاست های سلامت عمومی برای بهبود سبک زندگی سالم مکملی موثر در کنار مراقبت های بهداشتی معمول است و از تأثیر عوامل ژنتیک بر طول عمر انسان می کاهد.1403/02/18
08:47:34
5.0 / 5
165
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سلامت