یافته محققان بلژیكی؛

پیوند مدفوع می تواند علایم حرکتی در پارکینسون را بهبود بخشد

پیوند مدفوع می تواند علایم حرکتی در پارکینسون را بهبود بخشد

به گزارش سلامت، یک کارآزمایی کوچک جدید نشان داده است که پیوند مدفوع می تواند یک گزینه درمانی مفید در مراحل اولیه بیماری پارکینسون باشد.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، بیماری پارکینسون یکی از دلایل اصلی ناتوانی در سراسر دنیا است، و در حالیکه انتخابهای درمانی در دسترس هستند، اما با گذشت زمان تاثیرشان کمتر شده است.
به گفته کارشناسان، این مطالعه می تواند راه را برای تحقیقات بیشتر در مورد نقش میکروبیوم روده در شرایط تخریب کننده عصبی هموار کند.
یک کارآزمایی بالینی کوچک که در بیمارستان دانشگاه گنت، بلژیک انجام شد نشان داد که افراد مبتلا به بیماری پارکینسون که یک دوز پیوند مدفوع را از یک اهداکننده سالم دریافت کرده بودند، در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، علایم شأن بهبود یافته بود.
نتایج انتشار یافته نشان داده است که امتیاز حرکتی افرادی که پیوند اهداکننده دریافت کرده اند بعد از ۱۲ ماه ۵.۸ امتیاز بهبود یافت، در مقایسه با بهبود ۲.۷ امتیازی در افرادی که پیوند دارونما دریافت کرده بودند.
علائم گوارشی خفیف یک عارضه جانبی منفی رایج در زمان پیوند بود و بیشتر در افرادی که پیوند اهداکننده را دریافت نمودند مشاهده شد. دریافت کنندگان پیوند اهداکننده هم احتمال بیشتری داشت که بعد از ۱۲ ماه خستگی شأن تشدید شود.
برای این مطالعه، در مجموع ۲۲ شرکت کننده مبتلا به بیماری پارکینسون در مراحل اولیه، پیوند را از اهداکنندگان سالم دریافت نمودند و ۲۴ نفر دارونما دریافت نمودند.
پیوند مدفوع برای هر دو گروه درمان شده و گروه دارونما از راه لوله ای که در ژژنوم، بخشی از روده کوچک، قرار داده شده بود، انجام شد.
محققان شرکت کنندگان را در ۳، ۶ و ۱۲ ماه بعد از پیوند پیگیری کردند. آنها داده هایی را در مورد علایم گوارشی، علایم غیرحرکتی، افسردگی و اضطراب، خواب و خستگی و شناخت جمع آوری کردند.
در حالی که افرادی که از اهداکنندگان سالم پیوند مدفوع دریافت کرده بودند، بهبودی در علایم حرکتی خود داشتند، به نظر می رسید خستگی بیشتری را تجربه کردند.
«پاتریک سانتنز»، محقق ارشد و استاد عصب شناسی در بیمارستان دانشگاه گنت، اظهار داشت: «دلیل این تاثیر منفی نامشخص است. ما توضیح خوبی برای این پدیده نداریم، اما گمان می نماییم که مکانیسم های التهابی امکان دارد دخیل باشند. خستگی در اختلالات التهابی روده شایع است.»
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این حوزه تاکید دارند.


منبع:

1403/02/06
10:16:21
5.0 / 5
257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سلامت