رییس سازمان اورژانس كشور:

تحریم ها شامل حال اورژانس كشور هم شده است

تحریم ها شامل حال اورژانس كشور هم شده است

به گزارش سلامت رئیس سازمان اورژانس كشور اظهار داشت: تحریم ها شامل حال اورژانس هم شده و پشتیبانی آمبولانس ها صورت نمی گیرد، اما برپایه برنامه ریزی سازمان اورژانس كشور تعداد آمبولانس ها را به ۵۵۰۰ دستگاه ارتقا دادیم و خدمات را با سرعت مناسبی عرضه می دهیم.


پیرحسین کولیوند روز دوشنبه در نشست خبری ویدیو کنفرانس که از وزارت بهداشت برگزار گردید در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت ایرنا درباره تأثیر تحریم ها بر خدمات سازمان اورژانس کشور اضافه کرد: هرچند حالا هم امکان دارد به آمبولانس نیازمند باشیم، اما با عنایت به تأمین آمبولانس ها در چند سال قبل که گشایشی اتفاق افتاده بود، هم اکنون خدمات را با سرعت مناسبی عرضه می دهیم و زمان رسیدن ما به مددجو کاهش یافته است. نسبت به سال قبل حدودا ۴۰ درصد خدمات را افزایش دادیم و زمان حضور کاهش یافته است. قبلا ۳۸ دقیقه بود که الان کمتر از ۱۴ دقیقه است.
وی افزود: حالا در اورژانس هوایی ۴۵ بالگرد داریم که خدمات قابل توجهی عرضه کرده است. در سازمان بهداشت جهانی که قبلا در حوادث ترافیکی جزو کشورهای گروه هشتم جهان بودیم، حالا جزو کشورهای گروه الف هستیم و با کشورهایی مثل آلمان و فرانسه و انگلستان مقایسه می شویم.
اجرای قانون بهره وری در اورژانس کشور
رییس سازمان اورژانس کشور در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت ایرنا درباره اجرای قانون بهره وری در این سازمان بیان نمود: شبهاتی در زمینه قانون بهره وری قبلا وجود داشت که با حضور در دیوان عدالت حل شد و همکارانی که دستورالعمل اجرای قانون بهره وری را اجرایی می کند، برای آنها انجام می شود. شبهه ای از زمان شروع آن وجود داشت که در حال انجام هستیم. این که همکاران ما جزو گروه بالینی هستند شکی نیست و از این مورد کاملا دفاع می نماییم. بودجه ای که باید برای این کار اختصاص داده شود باید توسط سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته شود که در حال پیگیری آن هستیم.
وی افزود: در بعضی موارد که از چه زمانی مشمول کارکنان می شود شاید شبهاتی وجود داشته باشد. این طور نیست که قانونی بر زمین مانده باشد و همه ما تابع قانون هستیم.
تمهیدات اورژانس برای کنکور سراسری
کولیوند در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت ایرنا درباره تمهیدات سازمان اورژانس کشور برای برگزاری کنکور سراسری اظهار نمود: برای برگزاری کنکور سراسری با هماهنگی معاونت بهداشت آماده ایم و پروتکل های آماده شده هم اجرایی می شود. سازمان اورژانس کشور هیچگاه خویش را جدا از سایر همکاران نمی داند و در کنار داوطلبان کنکور هستیم.
وی بیان نمود: برای مراسم محرم هم بر مبنای هرچه پروتکل های بهداشتی و درمانی بوده، اقدام خواهد شد و در کنار مردم خواهیم بود و خدمات را گسترده تر خواهیم کرد. ضمن این که نشانه ای از ماه محرم را در آمبولانس ها خواهیم داشت که به شکلی در این عزاداری ها شریک هستیم. امکان دارد وزارت کشور یا وزارت ارشاد یا سازمان تبلیغات اسلامی تمهیداتی داشته باشد که ما عین مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا را رعایت می نماییم.
آمبولانس ریلی
وی درباره اورژانس ریلی اظهار نمود: آمبولانس ریلی یکی از آرزوهای ما بود که با کمک وزیر راه و شهرسازی و حمایت مدیرعامل راه آهن قرار بر این شد که ۳۰ واگن را به صورت آمبولانس ریلی داشته باشیم و سپس دو بیمارستان برای ریل آمبولانس تجهیز شوند که نخستین مورد در عید غدیر بهره برداری شد. این آمبولانس ها به لوکوموتیوها متصل می شوند. آموزش خدمات در واگن ها هم انجام می شود تا کمک های اولیه و خود امدادی و دگر امدادی و درخواست امداد از سامانه ۱۱۵ هم صورت گیرد.
کولیوند اضافه کرد: حتما دو بیمارستان ریلی را هم در کشور راه اندازی می نماییم و اگر این ۳۰ ریل راه اندازی شود تمام خطوط را پوشش خواهد داد.
اقدامات سازمان اورژانس در طول بحران کرونا
کولیوند اظهار داشت: سازمان اورژانس کشور از آغاز شیوع کرونا برنامه ریزی هایی در این حوزه انجام داده و وارد عملیات شد. برنامه ریزی دقیقی برای مواجهه با این بیماری از سوی اورژانس انجام و آموزش های لازم به پرسنل عرضه شد. از ابتدا گرفتار شتاب زدگی و عجله نشده و به صورت دقیق کارهای فوریت های پزشکی را انجام دادیم. انتقال دانشجویان ایرانی از چین توسط سازمان اورژانس کشور و قرنطینه این دانشجویان برای ۱۴ روز انجام شد. عرضه خدمات فوریت های پزشکی برای بیمارانی که با ویروس کرونا روبرو شده بودند هم توسط تیم عملیات ویژه اورژانس انجام شد. این تیم از دو سال قبل شکل گرفت که یک تیم بین المللی به حساب می آید و در سرتاسر کشور حضور دارند. این تیم عملیات ویژه برای خدمت رسانی در زمان هایی مثل سیل و زلزله و طوفان و بیماری هایی مثل کرونا بوجود آمده و تجهیزات کافی و لازم هم برای این تیم فراهم گشته است.
وی افزود: در طول این دوران با تماسهای چهار برابری با دیسپچ ها مواجه شدیم. به سرعت طبقه همکف سازمان اورژانس را تبدیل به یک مرکز تلفن برای کرونا کردیم و همکاران ما به صورت داوطلب در این مرکز حاضر شده و پاسخ گویی به سوالات هم در این مرکز انجام شد. هنوز این مرکز در حال خدمت رسانی به افرادی است که نیازمند کمک هستند. یکی از اقدامات دیگر سازمان اورژانس کشور، ارسال تجهیزات و لوازم حفاظت فردی به دانشگاه های علوم پزشکی بود.
رییس سازمان اورژانس کشور اضافه کرد: شاید خیلی از افراد برای دریافت خدمات به بیمارستان ها رجوع نکنند، اما خدمات فوریت های پزشکی کاهش پیدا نکرده و این خدمات با دقت بالا عرضه می شود. رضایت مندی مردم دلیل بر عرضه خدمات مناسب توسط سازمان اورژانس است. در بحران کرونا هم تلاش و تلاش ما این بود که به بقیه سازمان ها که به کمک نیاز داشتند هم کمک نماییم. پس از گذشت شش ماه همکاران ما هنوز در آماده باش هستند و ۴ نفر از همکاران ما به شهادت رسیده و ۱۹۰۰ نفر از همکاران ما در اورژانس به ویروس کرونا مبتلا شدند.
کولیوند بیان نمود: در همین بازه زمانی ۱۱۵ پروژه جدید راه اندازی شد که یکی از آن موارد راه اندازی اورژانس ریلی بود که برای نخستین بار در کشور صورت گرفت.
رضایت مندی از اورژانس ۱۱۵ افزایش یافته است
وی اظهار داشت: برای کرونا از تیم عملیات ویژه استفاده می شود که تجهیز شده اند. در نتیجه تاثیری بر کاهش عرضه خدمت به سایر مردم نداشته است. اگر بررسی میدانی انجام دهید، مشاهده می شود که میزان رضایت مندی مردم از اورژانس ۱۱۵ افزایش یافته و تقدیر و تشکر از سامانه ۱۹۰ خیلی بیشتر از شکایت ها و انتقادها است. یعنی تعداد شکایت ها و انتقادها برای اورژانس ۱۱۵ بسیار کاهش یافته است.
خدمات اورژانس مجانی است
وی بیان نمود: خدمات اورژانس در همه سطوح برای مردم مجانی است و تنها جایی که عرضه خدمات مجانی را بدون منت ادامه می دهد، سازمان اورژانس است. همزمان با اقداماتی که انجام می دهیم سامانه ۱۱۵ به متخصصان حاضر در دیسپچ متصل می شود تا خدمات درمانی از همان محل تا تحویل بیمار به بیمارستان صورت گیرد.
افزایش نیروی انسانی اورژانس
رییس سازمان اورژانس کشور در پاسخ به سوالی درباره افزایش نیروی انسانی در این سازمان اظهار داشت: هم اکنون هم نیروهای اورژانس کم است. در استخدام های جدید هم وزارت بهداشت نظر ویژه ای به اورژانس دارد و از مجوز استخدام سه هزار نفر، ۵۰۰ نفر برای فوریت های پزشکی در نظر گرفته شده و ۳۵۰ نفر هم به صورت قراردادی جذب می شوند و از هفت هزار نفر بعدی هم تعداد قابل توجهی به اورژانس ۱۱۵ اختصاص داده شده است.
وی افزود: البته همچنان به دنبال جذب نیروی انسانی هستیم. هم اکنون ۳۰ درصد دانشجویان که از ترم قبل وارد دانشگاه شدند از خواهران هستند.
آموزش عمومی اورژانس
کولیوند اظهار داشت: در آموزش عمومی خوب کار کردیم. به صورت مثال در دو سال قبل برای چهارشنبه سوری توانستیم ۶۵ درصد مصدومان چهارشنبه آخر سال را کم نماییم. با وزیر آموزش و پرورش هم هماهنگی هایی انجام شده که در کتاب های درسی مطالب امدادخواهی و خود امدادی و دگر امدادی را آموزش بدهیم.
وی افزود: با حضور پررنگ گروه آموزشی ما در مدارس این اقدامات صورت خواهد گرفت و در عین حال از فضای مجازی هم می توانیم کمک بگیریم. این موارد هم می تواند از حوادث پیشگیری کرده و جان ها را نجات بدهد.
۷۵ درصد بیماران کرونا توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شدند
رییس سازمان اورژانس کشور اظهار نمود: برای تخت های بیمارستانی اورژانس تمهیدات خاصی اندیشیده شده و جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که توانسته خدمات گسترده ای را به بیماران کرونایی عرضه بدهد. ۷۵ درصد بیماران مبتلا به کرونا توسط اورژانس به بیمارستان ها منتقل شده و صد در صد این بیماران که بین بیمارستان ها منتقل شده اند هم توسط اورژانس انتقال پیدا کرده اند. تابحال کمبود تخت گزارش نشده و معاونت درمان در این حوزه برنامه ریزی نموده است.
وی اضافه کرد: اضافه بر وظیفه ذاتی خود، برای این حوادث هم برنامه ریزی می نماییم تا حضور داشته باشیم. هر جا با برنامه ریزی عمل کردیم، عقب نیفتاده و گرفتار شتاب زدگی نشدیم. با برنامه ریزی دقیق تر می توانیم خدمات بهتری را عرضه بدهیم. امروز با مسؤلان معاونت بهداشت هم جلسه ای داشتیم تا سناریوهای مختلف در فصل های آینده را تعریف کرده و برنامه ریزی نماییم.
حضور اورژانس در مترو
کولیوند در پاسخ به سوالی درباره حضور اورژانس در مترو اظهار داشت: چند سال است که در ایستگاه امام خمینی (ره) و صادقیه مستقر هستیم و هرجایی که مترو در اختیار ما بگذارد، پایگاه اورژانس را فعال می نماییم. رایزنی هایی با مترو جهت راه اندازی پایگاه های جدید انجام شده است. شهرداری تهران هم همکاری خوبی با سازمان اورژانس دارد و ۳۲ پد بالگرد را برای اورژانس بوجود آورده است.
وی افزود: همینطور سوله های بحران هم در اختیار اورژانس قرار داده شده است. در کنار آتش نشان ها، پایگاه اورژانس هم وجود دارد و همراه با آتش نشان ها، نیروهای اورژانس هم اعزام می شوند. در بسیاری مواقع امکان دارد برای آتش نشان ها اتفاقی بیفتد که ما پشتیبانی می نماییم.
موتور آمبولانس ها هزینه ها را کاهش و سرعت را افزایش داد
وی در پاسخ به سوالی درباره موتور آمبولانس ها اظهار نمود: یکی از کارهای موفق سازمان اورژانس کشور، راه اندازی اورژانس موتوری بود که توانست خویش را سریع تر به مددجو برساند. اورژانس موتوری به کاهش هزینه ها و افزایش سرعت کمک کرد. این کار در تهران در ابتدا با ۳۳۰ دستگاه موتور آمبولانس شروع شد. برای پوشش سایر شهرها، هزار دستگاه دیگر موتور آمبولانس هم خریداری شد و بزودی به ناوگان اورژانس اضافه می شود. مردم حق بهترین خدمات را دارند و در انتخاب موتور هم این مراحل را انجام دادیم.
اورژانس همچنان مزاحم تلفنی دارد
وی بیان نمود: اورژانس همچنان مزاحم تلفنی دارد و شاید این مورد به فرهنگ سازی نیاز داشته باشد. خواهش ما این است که در شرایط سخت کنونی که همکاران ما با تمام وجود کار می کنند، دیگر مزاحم تلفنی یک ظلم مضاعف است. دستگاه های دیگر هم قانونا برای پیشگیری و پیگیری این مزاحم های تلفنی با ما همکاری می کنند. بین ۲۵ تا ۳۰ درصد تلفن ها با اورژانس، مزاحم است.
آمادگی برای مراسم اربعین
کولیوند در پاسخ به سوالی درباره برگزاری مناسبت هایی مثل اربعین و محرم اظهار نمود: در این حوزه تابع تصمیم های ستاد ملی کرونا هستیم. اگر ستاد اربعین تصمیمی را بگیرد، حتما برنامه ریزی داریم. هم اکنون هم برای سناریوهای مختلف برنامه ریزی کردیم. اگر مراسم اربعین برگزار شود، بر مبنای پروتکل ها اقدام خواهیم کرد. این طور نیست که عقب بیفتیم یا کم کاری نماییم. وظیفه ذاتی ما فوریت های پزشکی است و پشتیبانی این مراسم هم جزیی از خدمات ما به حساب می آید.
هیچ خودروسازی نتوانسته آمبولانس تولید کند
رییس سازمان اورژانس کشور در پاسخ به سوالی درباره خرید موتور برای موتور آمبولانس ها اظهار داشت: هنوز موتور آمبولانس تولید داخل که خدمات ما را پوشش بدهد نداریم. البته با تولیدکنندگانی مذاکره کردیم. حتی در تولید آمبولانس هم همین طور است و هیچ کدام از خودروسازان نتوانسته اند آمبولانس تولید کنند. یک سال است که با تولیدکنندگان برای ساخت اتوبوس آمبولانس مذاکره می نماییم تا از توانمندی خودمان استفاده نماییم.1399/06/02
14:52:39
5.0 / 5
1098
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت