چگونگی انجماد و نگهداری ایمن مواد غذایی

چگونگی انجماد و نگهداری ایمن مواد غذایی

به گزارش سلامت، انجماد روشی موثر برای ماندگاری بیشتر اقلام غذایی فاسد شدنی است. فرایند انجماد از رشد باکتری ها، مخمرها و کپک هایی که سبب فساد مواد غذایی و مسمومیت غذایی می شوند، جلوگیری می کند.به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، برای انجماد مواد غذایی فریزر خویش را در دمای منفی ۱۷ درجه سانتی گراد یا کمتر از آن نگه دارید تا مواد غذایی را ایمن نگه دارد اما این نکته را مورد توجه قرار دهید که امکان دارد کیفیت مواد غذایی با نگهداری طولانی مدت در فریزر از بین برود.
چه مواد غذایی را می توانید فریز کنید؟
شما می توانید تقریبا هر موردی را به استثنای برخی موارد در فریزر نگهداری کنید و همچون این مواد غذایی قابل انجماد میتوان به سس مایونز، سس خامه ای و کاهو اشاره نمود اما نکته قابل توجه اینست که با این کار از کیفیت آن کم می شود. گوشت، مرغ، غذاهای دریایی و سایر سبزیجات هم غذاهای عالی برای انجماد هستند چونکه فاسد شدنی هستند، ازاین رو انجماد به حفظ ایمنی و کیفیت آنها کمک می نماید.
بسته بندی برای فریزر باید چگونه باشد؟
مواد غذایی باید در کیسه های فریزر یا ظروف دربسته، بسته بندی شوند. هوای کیسه ها را پیش از آب بندی فشار دهید و در صورت انبساط مواد غذایی، مقداری فضای داخل ظروف بگذارید. اگر رطوبت از بین برود، غذای منجمد می تواند خشک و سفت شود و امکان دارد گرفتار «سوختگی فریزر» شود.

برای پیشگیری از، از دست دادن رطوبت، میتوان از بسته بندی های طراحی شده برای انجماد همچون ظروف انجماد پلاستیکی، کیسه فریزر یا روکش پلاستیک، بسته بندی و کیسه های پلی اتیلن، کیسه های فریزر بهره برد.
سوختگی فریزر چیست؟
سوختگی فریزر لکه های سفید و خشک شده ای هستند که روی سطح غذاهای منجمد ظاهر می شوند. باآنکه سوختن فریزر شما را بیمار نمی کند، اما غذاهای منجمد مانند گوشت و محصولات را سفت و بی مزه می کند. غذاهایی که در فریزر سوخته هستند هنوز هم قابل خوردن هستند، تنها کافی است قسمت های سوخته فریزر را قبل یا پس از پختن جدا کنید.
چند نکته برای پیشگیری از سوختگی فریزر
بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، برای پیشگیری از سوختگی فریزر، اقلام فریزر را در کاغذ فریزر سنگین، بسته بندی پلاستیکی، کیسه های فریزر یا فویل بپیچید، تمام بسته های فریزر را تاریخ گذاری کنید و ابتدا از قدیمی ترین مواد غذایی استفاده کنید. همینطور با قرار دادن آنها در جلوی فریزر، دسترسی به وسایل قدیمی را آسان تر کنید.

منبع:

1403/01/14
08:38:52
5.0 / 5
204
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , كیفیت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت