دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال مطرح كرد؛

مذاکره مجدد با وزارت بهداشت در رابطه با فروش اینترنتی دارو

مذاکره مجدد با وزارت بهداشت در رابطه با فروش اینترنتی دارو

به گزارش سلامت، دبیر ستاد فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی معاونت علمی از مذاکره مجدد با وزارت بهداشت در رابطه با موافقت با فروش اینترنتی دارو اطلاع داد.حسین ملازاده در گفت و گو با خبرنگار مهر، در رابطه با پیگیری های معاونت علمی پیرامون مبحث فروش اینترنتی دارو از راه پلت فرم ها و مخالفت صریح سازمان غذا و دارو با این طرح اظهار داشت: بحث توزیع اینترنتی دارو نخستین بار سال قبل در آیین نامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه سلامت عنوان شد و هیأت وزیران برپایه این آیین نامه وزارت بهداشت را موظف کرد ظرف دو ماه با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دستورالعمل توزیع دارو از راه سکوها و کسب وکارهای اینترنتی را تدوین و ابلاغ کند و ما با دوستان وزارت بهداشت بر سر این مورد توافق کردیم.
دبیر ستاد اقتصاد دانش بنیان فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی اضافه کرد: در قانون مجلس هم بر این مورد تاکید شد ولی وزارت بهداشت با عنایت به دغدغه های خاص خودشان تا هم اکنون زیر بار این مورد نرفته اند.
ورود معاون اول رئیس جمهور به مبحث فروش اینترنتی دارو
وی ضمن تاکید بر این که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در جهت پشتیبانی از بخش خصوصی خویش را در این مورد مسئول می داند و به صورت جدی پیگیری می کند، اظهار داشت: معاون اول رئیس جمهور به این مورد ورود کرده اند و از معاونت علمی در این خصوص نظرخواهی کردند و دکتر دهقانی در نامه ای پیشنهاد و نظر معاونت را اعلام و در پیوست نامه پیش نویسی را پیرامون مبحث فروش اینترنتی دارو عرضه کردند.
عدم وجود مغایرت قانونی
ملازاده به جزئیات این نامه اشاره نمود و اظهار داشت: پیش از این مباحثی پیرامون غیرقانونی بودن مصوبه سال قبل مطرح می شد که در شروع نامه تاکید گردیده است هیچ مغایرتی با قوانین کشور وجود ندارد. همینطور تاکید گردیده است که برپایه مصوبه هیأت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار، سکوهای دارای پروانه کسب از اتحادیه کسب وکارهای مجازی به مجوز جدید از سازمان غذا و دارو نیازی ندارند و می توانند از فعالیت داروخانه های دارای مجوز معتبر و تحت نظارت سازمان غذا و دارو در بستر این سکوها برای عرضه دارو به مصرف کننده نهایی فعالیت کنند. از طرفی پیشنهاد داده شده است که پیش نویس پیشنهادی معاونت جهت بررسی و تصویب سریعاً در دستور کار کارگروه اقتصاد دیجیتال قرار گیرد.
دبیر ستاد فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی معاونت علمی با اشاره به اینکه ما کار را متوقف نمی نماییم و همه تلاشمان اینست که یک قدم به جلو برداریم، اظهار داشت: صحبت ما با وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو اینست که شما به هر علتی آیین نامه و دستورالعمل فروش اینترنتی دارو را تدوین نکردید و معاونت این کار را انجام داد، شما بگویید ایرادش چیست و بیایید در رابطه با ایرادات آن صحبت و گفت و گو نماییم.
وزارت بهداشت علل مخالفت خویش را اعلام کند
وی تصریح کرد: نمی شود به بهانه سلامت شهروندان که البته همه ما قبول داریم مبحث حساس و مهمی هم هست، جلوی کار و ورود بخش خصوصی را بگیریم. ما هیچکدام از این مسائل را نفی نمی نماییم ولی می گوئیم دقیقا مطلوب شما چیست، اعلام کنید تا آن اتفاق بیفتد.
ملازاده ضمن اشاره به این که معاونت علمی با این پیشنهاد تلاش کرده یک گام به جلو بردارد و انشاالله با عنایت به صحبت هایی که داشتیم مبحث به نتیجه خواهد رسید، اظهار داشت: در همین راستا مجدد مذاکراتی با وزارت بهداشت داشته ایم که امیدواریم نتیجه بخش باشد.
دبیر ستاد فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی معاونت علمی بیان نمود: برای ما بهتر اینست که خود وزارت بهداشت این پیش نویس را بعنوان پیشنهاد از سمت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان بپذیرد و این نکته را باید تاکید کنم که معاونت علمی در جهت آیین نامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه سلامت به این مورد ورود کرده است. امیدوارم این مورد به نتیجه مطلوب هم برای مردم و هم بخش خصوصی منتج شود و هم دغدغه های درست وزارت بهداشت را پوشش دهد. معاونت علمی این مورد را پیگیری خواهد نمود که به نتیجه برسد.


منبع:

1402/12/15
07:30:19
5.0 / 5
253
تگهای خبر: اینترنت , بهداشت , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت