در گفت وگو با سلامت تشریح شد

وجود ۵۰۰ متخصص طب سنتی در کشور

وجود ۵۰۰ متخصص طب سنتی در کشور

به گزارش سلامت، مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به تعداد متخصصان طب سنتی در کشور، در عین حال اظهار داشت: در دوران پاندمی کرونا، دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت بیش از 120 طرح پژوهشی در رابطه با درمان کرونا را بررسی کرد که از این تعداد 20 طرح منجر به تولید دارو برای مساعدت با درمان کرونا شد.


دکتر نفیسه حسینی یکتا در گفت گو با ایسنا، درباره ی دوران پاندمی کرونا اظهار داشت: پاندمی ویروس کرونا، یک چالش در عرصه سلامت بشمار می رود. هنگام ورود کرونا به ایران روش های درمانی مختلفی برای مقابله با این بیماری عنوان شد. روش های مختلفی در عرصه طب سنتی در کنار سایر روش های پیشنهادی برای درمان و پیشگیری کرونا عنوان شد. مادامی که پاندمی کرونا در کشور شروع شد، دفتر طب ایرانی و مکمل وزات بهداشت به اطلاع عموم جامعه رساند استفاده از ظرفیت طب ایرانی نیازمند پروتکلهای این حوزه است.
این متخصص طب سنتی افزود: استفاده از ظرفیت طب سنتی باید به بهترین شکل ممکن باشد و باید بصورت مستند از این حوزه استفاده نمائیم. به همین دلیل در دوران پاندمی کرونا نیز طرح های پژوهشی مختلفی در عرصه طب سنتی در رابطه با درمان کرونا در دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی انجام شد.

۲۰ طرح پژوهشی کرونا در عرصه طب سنتی منجر به تولید دارو شد
حسینی یکتا در تشریح طرح های تحقیقاتی در رابطه با درمان کرونا اشاره کرد: در دوران پاندمی کرونا، دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت بیش از ۱۲۰ طرح پژوهشی در رابطه با درمان کرونا را بررسی کرد که از این تعداد ۲۰ طرح منجر به تولید دارو برای مساعدت با درمان کرونا شد و داروهای تولید شده در سبد دارویی کشور قرار گرفتند.
مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به طرح های تحقیقاتی در رابطه با کرونا اظهار داشت: تجربه انجام طرح های پژوهشی در دوران پاندمی کرونا بیان کننده این است که استفاده از ظرفیت طب سنتی می تواند کمک کننده باشد.
این متخصص درباره ی ادامه روند طرح های تحقیقاتی حوزه طب سنتی در رابطه با بیماری کرونا اضافه کرد: بااینکه میزان طرح های تحقیقاتی در رابطه با درمان کرونا نسبت به دوران پاندمی این بیماری در کشور کاهش یافته، اما روند انجام تحقیقات متوقف نشده است. پرسش «چرا میزان طرح های تحقیقاتی کم شده است؟» مطرح می شود؛ در پاسخ به این پرسش باید گفت به علت این که موضوع درمان کرونا در زمان پاندمی این بیماری موضوع روز تحقیقاتی محسوب می شد، تعداد طرح های تحقیقاتی در بازه زمانی پاندمی کرونا بیشتر بود.

پروتکل استفاده از طب سنتی برای مساعدت با درمان کرونا
وی با اعلان اینکه در آن زمان «کمیته علمی کشوری کرونا» پروتکلی درباره ی استفاده طب سنتی برای درمان کرونا ابلاغ نمود، اضافه کرد: دستورالعمل استفاده از طب سنتی برای درمان کرونا به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ گردید و با بهره گیری از ظرفیت رسانه ها به اطلاع عموم جامعه رسید. این پروتکل درباره ی استفاده از طب سنتی بمنظور کمک به درمان کرونا و درمان علایم کرونا با بهره گیری از داروهای گیاهی، اصلاح سبک زندگی و تغذیه سالم بود. این دستورالعمل نه فقط مورد اقبال عموی قرار گرفت بلکه متخصصان سایر رشته ها نیز از این دستورالعمل استفاده کردند.
حسینی یکتا با اعلان اینکه ادعاهای عجیب و غریبی در دوران پاندمی کرونا در ارتباط با بهره گیری از ظرفیت طب سنتی برای درمان کرونا عنوان شد، اظهار داشت: تعدادی از ادعاها مطرح می کردند نیاز به استفاده از ظرفیت طب رایج نیست یا یک داروی گیاهی خاص به عنوان راهکار و درمان قطعی کرونا شمرده می شود. مادامی که ادعاهای عجیب و غریب درباب طب سنتی عنوان شد، اعلام کردیم که طب سنتی و طب رایج مکمل یکدیگر هستند و در کنار یکدیگر می توانند باتوجه به گزاره های مستندی که در زمان پاندمی کرونا اعلام شد، به درمان کرونا کمک کنند.
این متخصص افزود: زمانی که استفاده از ظرفیت طب سنتی در بیمارستان ها و تعدادی از مراکز درمانی سرپایی بصورت ضابطه مند مورد توجه قرار گرفت؛ نتیجه این عمل در موج های کرونا بروز کرد.

فعالیت ۸ دانشکده طب سنتی در دانشگاه های علوم پزشکی
وی درباره ی تعداد دانشکده های طب سنتی دانشگاه های علوم پزشکی بیان کرد: ۸ دانشکده طب سنتی در دانشگاه های علوم پزشکی خدمات آموزشی و پژوهشی را ارائه می دهند. متخصصان «داروسازی سنتی»، «طب سنتی» و «تاریخ پزشکی» در دانشکده های طب سنتی دانشگاه های علوم پزشکی تربیت می شوند. همین طور متخصصان «طب سوزنی» و «اخلاق پزشکی» در بعضی از دانشکده های طب سنتی تربیت می شوند.
حسینی یکتا درباره ی تعداد متخصصان طب سنتی اظهار داشت: بیش از ۵۰۰ متخصص طب سنتی بصورت هیات علمی و درمانی در کشور فعالیت می نمایند. همین طور ۲۳۸ دانشجو در دانشکده های طب سنتی دانشگاه های علوم پزشکی تحصیل می کنند.
مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت درباره ی ساماندهی فعالیت عطاری ها نیز به ایسنا توضیح داد: مجوز فعالیت عطاری ها توسط وزارت صمت صادر می شود. اما دایره فعالیت عطاری ها با وزارت بهداشت مرتبط است؛ بنا بر این مذاکرات گسترده ای بمنظور ساماندهی عطاری ها با محوریت شورای عالی سلامت شکل گرفته و ساماندهی عطاری ها در دست اقدام است.

منبع:

1402/12/11
19:35:45
5.0 / 5
252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت