تاثیر تحرک و تغذیه بر باروری از دید طب ایرانی

تاثیر تحرک و تغذیه بر باروری از دید طب ایرانی

سلامت: یک متخصص طب ایرانی از عواملی همچون خواب کافی، فعالیت بدنی، تغذیه سالم و نشاط روحی به عنوان مهم ترین عوامل موثر در سلامت باروری یاد کرد.به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، دکتر الهام اختری ضمن اشاره به این که عوامل زیادی در سلامت باروری موثر هستند، اشاره کرد: اما برخی موارد همچون خواب کافی و مفید، فعالیت بدنی، تغذیه سالم و تازه، نشاط روحی، یوگا و... دراین زمینه تاثیر بیشتری دارند. بطور مثال خواب عمیق شبانه ای که فرد از ساعت ۱۱ شب الی ۲ تا ۳ شب در تاریکی و سکوت تجربه می کند، کیفیت بیشتری دارد و سلامت سلول های جنسی را فراهم می آورد.

وی افزود: همین طور فعالیت بدنی کافی اهمیت بالایی دارد؛ چونکه خمودگی عضلات بدن سبب می شود تا نشاط جنسی کم شود. بدین سبب یک ساعت پیاده روی، یوگا، ایروبیک، پیلاتس و... منجر به سلامت بیشتر سلول های جنسی خواهد شد و سلامت باروری بیشتری را در طولانی مدت برای فرد به همراه دارد.

به گفته این پزشک و متخصص طب ایرانی، سلامت خوراک، آگاهانه خرید کردن مواد غذایی و طبخ و مصرف آگاهانه آن نیز بسیار مهم است؛ چونکه الگوی خورد و خوراک هر فرد طی روز چندین بار تکرار می شود و بصورت مستقیم بر میزان باروری تاثیر می گذارد؛ بدین سبب باید علم تنظیم تغذیه خودرا تقویت نماییم و مسیر خرید باید به سمت اماکنی همچون تره بار باشد تا مواد غذایی سالم و ساده خریداری نماییم. مواد غذایی تازه سبب سلامت سلول های جنسی می شود.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی ایران، وی ادامه داد: احساساتی همچون ترس، شادی، اندوه و هیجانات نیز اهمیت بالایی دارند. هیجاناتی که بصورت روزمره فرد را درگیر می کند، بطور مثال هرگاه فردی طولانی مدت در حالی همچون اندوه عمیق، ناراحتی، استرس و... باشد، سلول های جنسی نیز نشاط خودرا از دست می دهند و ریسک از میان رفتن قدرت باروری فرد نیز بصورت قابل توجهی بیشتر می شود. بدین سبب کنترل احساسات دراین زمینه اهمیت بالایی دارد.

وی همین طور اظهار داشت: اعمالی همچون یوگا، ذکر گفتن، مراقبه و دعا کردن می تواند کمک نماید فرد شادتری باشیم و در نتیجه نشاط جنسی نیز بیشتر می شود.

منبع:

1402/12/09
14:53:17
5.0 / 5
247
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , سلامت , كنترل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سلامت