چه زمانی باید مکمل آنزیم گوارشی مصرف کرد؟

چه زمانی باید مکمل آنزیم گوارشی مصرف کرد؟

به گزارش سلامت، مردم غذاهایی را می خورند که دوست دارند اما گاهی برخی خوراکی ها، باعث بروز ناراحتی های گوارشی می شوند و مردم را مجبور می کنند دنبال راهی برای درمان بگردند.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، این درمان گاهی به شکل مکمل های آنزیم گوارشی است. اما این که آیا باید این مکمل ها را مصرف کرد و این مکمل ها چقدر موثرند به وضع سلامت فرد، نحوه مصرف این محصولات و عوامل دیگر بستگی دارد.
دکتر «کارولین تاک»، متخصص تغذیه در ملبورن استرالیا، می گوید: آنزیم های گوارشی به صورت طبیعی در بدن موجود است. این آنزیم ها غذای ما را تجزیه می کنند. از این راه است که می توانیم مواد مغذی مورد نیاز برای عملکردهای بدن را جذب نماییم.
به قول متخصصان مرکز پزشکی «جانز هاپکینز»، آنزیم های گوارشی در پانکراس، روده کوچک و معده ساخته می شوند.
از آنزیم های اصلی تولیدشده در پانکراس یکی آمیلاز است که کربوهیدرات های پیچیده را تجزیه می کند، یکی لیپاز است که چربی ها را هضم می کند و دیگری پروتئاز است که چربی ها را تجزیه می کند.
آنزیم های لاکتاز و ساکاراز که در روده کوچک ساخته می شوند به ترتیب قند و قند لبنیات را تجزیه می کنند و پپسین که در معده ایجاد می شود، آنزیم اصلی در فرآیند هضم پروتئین است.
دکتر «آکاش گوئل»، استادیار بالینی در نیویورک، می گوید: با وجود توانایی بدن در تولید آنزیم های گوارشی، بررسی ها حاکی از رونق گرفتن بازار مکمل ها خبر می دهد. بر مبنای تخمین ها، ارزش این بازار از ۷۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ احیانا به ۱.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۳۱ خواهد رسید.
مکمل های آنزیم گوارشی تجویزی و غیرتجویزی
گوئل در اینباره می گوید: تفاوت نمونه های مکمل تجویزی با نمونه غیرنسخه ای اینست که سازمان غذا و داروی آمریکا، گروه اول را دارو می داند و بنابراین در فرایندی دقیق، شامل آزمایش های گسترده با داده های ایمنی و اثربخشی، آزمایش و تایید می شود. اما مکمل های غیرنسخه ای بعنوان مواد غذایی تایید می شوند و ازاین رو استانداردسازی و کنترل کیفیت بسیار کمتری از نظر مواد تشکیل دهنده در مورد آنها اعمال می شود.
در نوع تجویزیِ این مکمل ها، ماده فعال کافی برای درمان موجود است، در حالیکه در نوع بدون نسخه ماده فعال کمتری وجود دارد. البته در مکمل های غیرنسخه ای عاملی به نام پوشش روده ای استفاده می شود که خیلی مهم است.
پوشش روده ای از هضم شدن آنزیم ها (که نوعی پروتئین هستند) به وسیله اسید موجود در معده محافظت می کند. بنابراین، این آنزیم می تواند بدون مشکل به روده کوچک برسد، جایی که کار اصلی اش را می کند.
صرف نظر از این که آنزیم گوارشی نسخه ای یا غیرنسخه ای مصرف می کنید، مشاوره با متخصص در مورد زمان مصرف و دز مناسب خیلی مهم است.
چه زمانی باید مکمل آنزیم گوارشی مصرف کرد؟
گوئل می گوید: بدن خودش باید میزانی از آنزیم های گوارشی تولید نماید که برای جذب مواد مغذی کافی باشد، اما وقتی این طور نیست- به دلیل کمبودهایی که در آزمایش مدفوع مشخص می شود- آنزیم های گوارشی تجویزی پزشک یک راه درمانی اولیه است.
به قول متخصصان، علایم کمبود آنزیم های گوارشی مشکلاتی مانند اسهال، درد معده، نفخ، کاهش وزن «بی علت» و مدفوع چرب و روغنی شناور را شامل می شود.
دکتر «دبرا کوهن»، دانشیار گروه علوم تغذیه بالینی در نیوجرسی، می گوید: بعضی از افراد سالم بعد از خوردن یک وعده غذایی سنگین، مکمل آنزیم گوارشی مصرف می کنند، چونکه فکر می کنند که در هضم غذا گرفتار مشکل خواهند شد. در حالیکه بدن می تواند یک وعده غذایی سنگین را به خوبی هضم کند و فقط به علت محتویات چنین غذایی امکان دارد روند هضم کاهش پیدا کند و سبب نفخ یا گاز شود. بنابراین، زیاده روی نکردن و حفظ تعادل در مصرف مواد غذایی مختلف بهتر از مصرف مکمل است.
آیا میتوان میزان آنزیم ها را به صورت طبیعی بهبود بخشید؟
کوهن می گوید: اگر کمبود آنزیم دارید، برای بهبود میزان طبیعی آن نمی توان کاری کرد. در نتیجه، تنها گزینه ها مصرف آنزیم های گوارشی تجویزی یا پرهیز از خوردن غذاهایی است که به دلیل کمبود آنزیم نمی توانید هضم کنید.
به گزارش ایندیپندنت، اگر فرد سالمی هستید، می توانید با نخوردن غذاهایی که بار زیادی روی دستگاه گوارش شما می گذارد سلامت هضم خودتان را بهتر کنید.
کوهن می گوید: چیزی که می شنویم این است: من در هضم غذا مشکل دارم یا معده من غذا را دیر هضم می کند، در حالیکه مشکل اصلی یبوست است و آنزیم های گوارشی به یبوست کمکی نمی کنند.
سفارش گوئل اینست که با پرهیز کردن از خوردن غذاهای فراوری و بشدت تصفیه شده و داشتن رژیم غذایی غنی از مواد غذایی گیاهی کامل، همراه با خوردن ماهی و گوشت بدون چربی در حد اعتدال، میتوان به دستگاه گوارشی کمک کرد. وی همینطور بر توجه داشتن به فعالیت ورزشی، خواب آرام، مراقبه و مدیریت استرس تاکید می کند.
منبع:

1402/11/30
09:14:56
5.0 / 5
303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سلامت