مدیركل انتقال خون اصفهان:

شهروندان اصفهان با اهدای خون جان بیماران نیازمند را نجات دهند

شهروندان اصفهان با اهدای خون جان بیماران نیازمند را نجات دهند

به گزارش سلامت، اصفهان مدیرکل انتقال خون اصفهان ضمن اشاره به این که وضعیت ذخیره خون استان اصفهان مناسب نمی باشد، اظهار داشت: از شهروندان درخواست می شود با اهدای خون خود، جان بیماران نیازمند را نجات دهند.کیان دهراب پور در گفتگو با ایسنا، با بیان این که حالا ذخیره خون استان معادل ۱۵۴۳ واحد برای چهار روز است، اظهار نمود: همینطور ذخیره خون در کلانشهر اصفهان معادل ۷۷۲ واحد برای ۴.۲ روز رسیده درحالیکه حداقل استاندارد ذخایر خونی، هشت روز است. با عنایت به کاهش شدید ذخایر خونی در استان اصفهان در این روزهای سرد سال، از مردم تقاضا می شود که برای نجات جان بیماران نیازمند به خون و فرآورده های خونی اقدام نمایند.

وی از نیاز فوری به همه گروههای خونی در استان اصفهان اطلاع داد و اضافه کرد: میانگین رجوع برای اهدای خون از ابتدی سال تابحال ۵۸۰ نفر و خون گیری از ۴۶۰ نفر در ماه بوده است. پایین ترین میزان رجوع در ارتباط با بهمن با کمتر از ۵۰۰ نفر و کمترین خون گیری هم در همین ماه با کمتر از ۴۰۰ مورد است.

مدیر کل انتقال خون استان اصفهان خاطرنشان کرد: مصرف فرآورده های مختلف خونی در سال ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر از ۲۰ درصد رشد داشته است. کاهش ذخایر خونی فقط در ارتباط با اصفهان نیست اما مصرف خون در داخل استان زیاد است و ذخایر خیلی زود تنزل پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه ۶۲ مرکز در استان اصفهان از مرکز انتقال خون، فرآورده های خونی دریافت می کنند، تصریح کرد: هر واحد خون می تواند جان حداقل سه نفر را از مرگ نجات دهد، ۱۵۰۰ بیمار تالاسمی، بالغ بر یک هزار بیمار هموفیلی و حدود۲۵۰۰ بیمار دیالیزی در استان به صورت ماهانه و هفتگی نیازمند دریافت خون هستند.

دهراب پور تصریح کرد: با عنایت به این که به تعطیلات نوروزی و ماه رمضان نزدیک می شویم احتمال کاهش رجوع افراد برای اهدای خون وجود دارد. حدود ۵۰ واحد خون هم در هفته برای سیستان و بلوچستان ارسال می شود اما از آغاز بهمن به علت کاهش ذخایر خونی استان اصفهان ارسالی نداشتیم. از آغاز سال جاری تا پایان دی حدود ۳۰۰۰ واحد خون به سیستان و بلوچستان ارسال شده است.

وی افزود: ۵۷.۵۹ درصد از اهداکنندگان خون در اصفهان مستمر هستند و حداقل دو بار در سال خون اهدا می کنند. هم اکنون ۱۱ مرکز اهدای خون در استان اصفهان فعالیت می کند که دو مرکز در شهر اصفهان مستقر است و ۹۶.۵ درصد اهداکنندگان خون در استان اصفهان را مردان و ۳.۵ درصد را زنان می سازند.

دهراب پور مراکز انتقال خون و زمان رجوع را اعلام نمود که به شرح زیر است؛

مرکز خون گیری خواجو: ۷ بامداد تا ۱۸: ۳۰

مرکز خون گیری شهید حججی: روزهای زوج ۷: ۳۰ تا ۱۲: ۳۰

مرکز خون گیری شاهین شهر: روزهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه، چهارشنبه ۷: ۳۰ تا ۱۲: ۳۰

مرکز خون گیری خمینی شهر: ۷: ۳۰ تا ۱۲: ۳۰

مرکز خون گیری نائین: روزهای شنبه، یک شنبه، دوشنبه، چهارشنبه ۹ بامداد تا ۱۲

مرکز خون گیری زرین شهر: روزهای یک شنبه و سه شنبه ۹ بامداد تا ۱۲

پایگاه خون گیری نجف آباد: ۷: ۳۰ تا ۱۳

پایگاه خون گیری شهرضا: ۷: ۳۰ تا ۱۳

پایگاه خون گیری کاشان: ۷: ۳۰ تا ۱۳

پایگاه خون گیری گلپایگان: ۷: ۳۰ تا ۱۲: ۳۰

پایگاه خون گیری خوانسار: ۷: ۳۰ تا ۱۳

منبع:

1402/11/29
10:05:56
5.0 / 5
382
تگهای خبر: استاندارد , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت