مدیرعامل آتش نشانی تهران در صحن شورای شهر مطرح كرد

ناگفته هایی از آتش سوزی بیمارستان گاندی

ناگفته هایی از آتش سوزی بیمارستان گاندی

سلامت: مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران نمای کامپوزیت را عامل انتقال و گسترش آتش به سایر طبقات بیمارستان گاندی اعلام نمود.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، قدرت الله محمدی در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران به عرضه گزارشی از عملیات اطفاء حریق در بیمارستان گاندی پرداخت و اظهار داشت: در ساعت ۱۸: ۲۰ عصر پنجشنبه مرکز فرماندهی سازمان آتش نشانی از حریق در بیمارستان گاندی آگاه شد و با عنایت به این که خط قرمزی برای مراکزی که در هنگام وقوع حادثه افراد ساکن در آن نمی توانند خویش را نجات دهند، داریم به سرعت ۱۰ ایستگاه آتش نشانی به محل حادثه اعزام شد.

وی افزود: اولویت نجات بیماران بود و بعد از آن مبحث حریق دنبال شد. آسانسورها قطع شده بود بنابراین انتقال بیماران کار سختی بود حتی یک تماس از کردستان داشتیم که فرزند من در نقطه ای از بیمارستان است و باید نجات داده شود که ما اعلام کردیم که همه منتقل شده اند اما تاکید نمودند که جنین شان در بیمارستان نگهداری می شود که در همین راستا ۹ جنین نجات پیدا کردند و منتقل شدند بدین سان در بیمارستان از جنین تا بیمارستان ۷۰ ساله و ۱۱ بیمار آی سی یو نجات پیدا کردند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران افزود: تنها یک بیمار بود که اگر دستگاه از وی قطع می شد از بین می رفت که در یک اتاق ویژه با مراقبت های ویژه نگهداری کردیم و آن بیمار هم نجات پیدا کرد.

محمدی در قسمت دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به اینکه حریق بیمارستان گاندی از اتاق ۱۰۶ واقع در طبقه ۱۶ شروع شد و به نمای کامپوزیت بیمارستان منتقل شد، اضافه کرد: در بین لایه های کامپوزیت ماده مشتعل همچون بنزین وجود دارد که نمی دانم کدام لابراتوار این نما را تایید کرده است. حریق ما در طبقه شانزدهم بود اما اگر نمای این ساختمان غیر از کامپوزیت بود هیچ کدام از طبقات گرفتار حریق نمی شد و در همان طبقه حریق اطفا می شد.

وی افزود: ما سایت بیمارستان را نجات دادیم ۵۰ درصد این بیمارستان هتلینگ و ۵۰ درصد بیمارستان بود که اگر حریق به ۵۰ درصد بیمارستان منتقل می شد این بیمارستان از رده خارج می شد و با کمبود فعلی بیمارستان در تهران این بیمارستان به صورت کامل از رده خارج می شد. در عملیات اطفاء این ساختمان ۱۶ طبقه نمی توانستیم لوله کشی نماییم و باید سامانه ها اطفاء حریق آنجا باید مورد استفاده قرار می گرفت اما فیزیک آن وجود داشت ولی آب نداشت. اگر یک هزارم خسارتی که به این بیمارستان وارد شده برای ایمنی هزینه می کردند این اتفاق در این ابعاد رخ نمی داد. ما ممنوعیت اعلام نمی نماییم اما شرکت سازنده باید ایمنی ساختمانی را که می سازد تأمین کند.
۵۰ درصد ساختمان های دولتی و وزارت خانه ها نا ایمن هستند
محمدی تصریح کرد: متاسفانه ۵۰ درصد ساختمان های دولتی و وزارت خانه های ما ناایمن هستند ولی برای بازدیدها ما را راه نمی دهند شرکتهای بیمه می توانند در این راه کمک کنند. چرا ساختمانی که تاییدیه آتش نشانی ندارد بیمه می شود؟ باید ساختمان ها برای بیمه ملزم به دریافت تاییدیه آتش نشانی شود.

وی افزود: خاموش کننده خودرو ها در شرکتهای خودروسازی چه سرنوشتی پیدا کرد؟ اگر خودرویی گرفتار حریق شود در شهر عابران کمک می کنند اما در جاده این خاموش کننده ها هستند که می توانند کمک کنند. بطور قطع اولویت اول و آخر ما پیشگیری است اما یک سازمان به تنهایی نمی تواند در این عرصه همه اقدامات را انجام دهد. هم اکنون یک بهم ریختگی ایمنی در تهران داریم.
۲۰ هزار ساختمان نا ایمن سازه ای در تهران
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران ضمن اشاره به اینکه ساختمان های ناایمن به ۷۵ ساختمان کاهش پیدا کرده است، افزود: در این عرصه کوتاه نمی آییم و در سال ۱۴۰۳ تعداد این ساختمان ها را به صفر می رسانیم و نمی گذاریم ساختمان ناایمن دیگری تولید شود این درحالی است که ۲۰ هزار ساختمان ناایمن سازه ای در تهران داریم. روزانه ۴۰۰ حادثه ناشی از سهل انگاری ها در تهران رخ می دهد.

وی افزود: وزیر بهداشت سال قبل دستور داد که تمام مراکز درمانی تاییدیه آتش نشانی دریافت نمایند که در همین مسیر از ۲۵۰۰ رجوع ۱۸۰۰ مرکز بهداشتی تاییدیه آتش نشانی دریافت کرده اند. شهرک شهید بروجردی را خودمان رفتیم و ایمن سازی کردیم. شهرک شهید بهشتی را با ۸۰۰۰ واحد مسکونی وادار کرده ایم بعد از ۳۰ سال ایمن سازی کنند. شهرک های دیگری همچون چیتگر، شهید محلاتی و... هم جلسه گذاشته ایم تا ایمن سازی را انجام دهند.

محمدی ضمن اشاره به اینکه در بعضی رسانه ها اخباری انتشار یافته که اگر نردبام بلندتری بود این عملیات زودتر تمام می شد، اظهارکرد: بزرگترین نردبانی که در دنیا وجود دارد ۶۴ متر است که چهار دستگاه از این نردبام در تهران وجود دارد در این حادثه دسترسی های مناسبی به ساختمان وجود نداشت اما از آخرین ورژن موجود از تجهیزات که در دنیا وجود دارد بهره گرفته ایم. البته باید کمک گردد که بروز شویم حتی یک سال نمی شود به روزرسانی تجهیزات را عقب بیندازیم. برهمین اساس باید شورای شهر در بودجه آتش نشانی کمک نماید تا بتوانیم تجهیزات بروز خریداری نماییم. از طرفی همه استان تهران، پرسنل آتش نشانی سختی کار می گیرند به جز شهر تهران بنابراین باید کمک کنید تا آتش نشانی تهران هم بخشی از مشکلات معیشتی شان حل و فصل شود.

پس از عرضه گزارش محمدی مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران چمران ریاست شورای شهر تهران هم اظهار نمود: در سال ۱۳۹۵ مصوبه ای داشتیم که استفاده از نمای کامپوزیت ممنوع گردید ولی فشار زیادی از راه نامه و مصاحبه وارد کردند تا در نهایت این ممنوعیت محدود به ساختمان های مسکونی شد. بطور قطع باید طرحی بیاوریم که ممنوعیت استفاده از نمای کامپوزیت در ساختمان های عمومی همچون هتل ها و بیمارستان ها ممنوع شوند.

منبع:

1402/11/08
16:10:52
5.0 / 5
308
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سلامت