معاون سازمان انتقال خون اعلام كرد

شناسایی 1200 اهداکننده خون نادر در کشور

شناسایی 1200 اهداکننده خون نادر در کشور

سلامت: سازمان انتقال خون ایران به عنوان نخستین کشور مسلمان که به انجمن بین المللی خون های نادر پیوسته است، تا کنون یک هزار و 200 اهدا کننده از گروههای مختلف خون نادر شناسایی و در بانک اطلاعاتی ثبت کرده است.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، دکتر عباداله سالک مقدم - معاون فنی و تکنولوژی های جدید سازمان انتقال خون، به مناسبت ۲۱ دی ماه روز ملی خون های نادر، تصریح کرد: هم اکنون تعداد ۳۵۴ واحد خون نادر بصورت منجمد در دمای منفی ۸۰ درجه سانتی گراد جهت تزریق به بیماران در مواقع لزوم ذخیره شده است که طبق نیاز و اعلام بیمارستان ها تحت شرایط کاملا ویژه در اختیار بیمارانی که دارای این گروههای خونی هستند، قرار می گیرد.
سالک مقدم اضافه کرد: تابحال ۴۵ سیستم گروه خون و بیش از ۳۶۰ آنتی ژن مربوط به دارندگان گروههای خونی نادر کشف شده و هر سال تعداد بیشتری درحال شناسایی است.
وی افزود: اگر مشابه گروه خونی یک فرد در هر هزار تا ۵ هزار نفر وجود داشته باشد، گروه خونی آن فرد، نادر است و اگر در جمعیت ۵ هزار نفر یا بیشتر مشابه نداشته باشد، به عنوان گروه خونی بسیار نادر به حساب می آید.
معاون فنی و تکنولوژی های جدید سازمان انتقال خون با اشاره به سابقه شناسایی خون های نادر در دنیا و ایران، اظهار داشت: در سال ۱۳۴۳ هجری شمسی کارگروه بین المللی در این خصوص تشکیل شد و هدف این بود که اگر برای بیماری با گروه خون بسیار نادر در هر کشوری، اهداکننده با گروه خونی مشابه آن بیمار پیدا نشود، امکان پیدا کردن خون سازگار در میان اهداکنندگان دیگر کشورهای دنیا مهیا شود.
وی ادامه داد: تا به امروز تنها ۲۷ کشور، تکنولوژی و دانش تفکیک گروههای خونی نادر را داشته اند و توانسته اند در این کارگروه عضو شوند که ایران شانزدهمین کشور عضو این کارگروه می باشد.
سالک مقدم در مورد روز ملی خون های نادر، اشاره کرد: ۲۱ دی ماه به مناسبت شناسایی و تامین خون یک کودک با گروه خون بمبئی به نام روز ملی خون نادر نامگذاری شد و عمل جراحی این کودک ۱۸ ماهه با تامین خون نادر و ارسال آن به شهر تبریز در سال ۱۳۹۰ با موفقیت انجام شد.
وی در مورد خطر تزریق خون ناسازگار به دارندگان خون نادر اظهار داشت: باید خون سازگار به فرد تزریق شود چون در صورت تزریق خون ناسازگار، بدن گیرنده مقابل آنتی ژن هایی که بدن او فاقد آنست، آنتی بادی می سازد و فرد گیرنده ممکنست گرفتار عوارض شود و برای او خطر جانی در بر داشته باشد.
وی ادامه داد: روی سطح گلبول قرمز، مواد و ترکیبات پروتئینی وجود دارد که آنتی ژن نامیده می شود که ژنهای تولید کننده آنها بصورت موروثی از والدین به فرزندان منتقل می شود که وجود تعدادی از آنها می تواند گروه خون ما را تعیین کند که برای مثال اگر گروه خون شما A باشد، بر روی سطح گلبول قرمز خون شما آنتی ژن A وجود دارد.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان انتقال خون، سالک مقدم اضافه کرد: در حقیقت سیستم گروه خون ABO که بیشتر افراد با آن آشنایی دارند، سیستم اصلی گروههای خونی است و سایر سیستم ها مانند Kell، Duffy، Kidd جزء سایر گروههای خونی و اصطلاحا گروههای خونی فرعی هستند.
معاون فنی و تکنولوژی های جدید سازمان در مورد پروسه تامین و نگهداری خون نادر، اظهار داشت: پس از شناسایی افراد با خون نادر، خون اهدایی فرد طی روش های خاص آماده سازی شده و بعد از افزودن مواد محافظت کننده به آن، در دمای منفی ۸۰ درجه سانتی گراد ذخیره می شود تا در زمان نیاز بیماران در کوتاهترین زمان ممکن در اختیار آنان قرار گیرد و تاکنون ۱۰۰ واحد خون بسیار نادر در بانک خون های نادر سازمان ذخیره سازی شده است و ۱۷۰ اهدا کننده از این گروه نیز شناسایی شده اند.
وی ادامه داد: تا کنون با بررسی و آزمایش حدود ۴۰ هزار نفر از اهداکنندگان خون سراسر کشور در سازمان انتقال خون، تعداد ۱۲۰۰ نفر به عنوان اهداکننده خون نادر در بانک اطلاعاتی قرار گرفته اند که شامل ۹۵ درصد اهداکننده مرد و ۵ درصد اهداکننده زن هستند.
سالک مقدم تصریح کرد: از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۲ بیش از ۲۸۰ واحد خون نادر برای مصرف بیماران نیازمند به این خون ها به مراکز درمانی ارسال شده که ۱۴ واحد از این خون های ارسالی مربوط به سال جاری بوده است.
منبع:

1402/10/20
14:31:20
5.0 / 5
255
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت