معاون دانشگاه علوم پزشكی استان سمنان:

۶۰ درصد بیماران از بیماری فشار خون خود بی خبرند

۶۰ درصد بیماران از بیماری فشار خون خود بی خبرند

سلامت: به گزارش سلامت، سمنان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان غربالگری بیماریهای دیابت و فشار خون در استان را یک فرصت خوب برای مردم دانست و اظهار داشت: بر طبق پژوهش های انجام شده 60 درصد بیماران از بیماری فشار خون خود بی خبرند.


دکتر سید سعید کسائیان امروز (۲۲ آذر ماه) در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس گزارش ها و آمار ارسالی از مراکز بهداشتی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اجرای پویش ملی سلامت با هدف غربالگری بیماریهای دیابت و فشار خون بالا در مناطق تحت پوشش این دانشگاه، تا کنون ۱۸۰۰ بیمار جدید شناسایی شدند.

وی افزود: پویش ملی غربالگری دیابت و فشار خون بالا از ۲۰ آبان ماه شروع شد و تا ۱۵ دی ماه ۱۴۰۲ ادامه دارد که هدف گذاری این پویش غربالگری ۷۰ درصد افراد بالای ۱۸ سال سن در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان است.
کسائیان از شناسایی مبتلایان به بیماریهای غیرواگیر و خصوصاً دیابت و فشار خون در قالب پویش ملی سلامت آگاهی داد و اضافه کرد: بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۸۳ درصد کل مرگ و میرهای بیمارستانی مربوط به بیماریهای غیرواگیر است.
این پزشک متخصص با اعلان اینکه سالانه ۳۰۰ هزار نفر به سبب بیماریهای قلبی و عروقی جان خودرا از دست می دهند، اظهار داشت: بر طبق آخرین آمارها، ۳۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال فشار خون بالا دارند. ضمن این که ۶۰ درصد افراد از بیماری فشار خون خود بی خبرند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان بیان کرد: ۳۰ هزار مرگ در سال به سبب دیابت در کشور اتفاق می افتد.
وی با تأکید بر این که وزارت بهداشت پیش بینی کرده است با اجرای پویش ملی سلامت بتوان از نیم میلیون مرگ ناشی از بیماریهای غیرواگیر و ۳۰ هزار مرگ ناشی از دیابت پیشگیری کرد، اظهار داشت: ۳۱۰ هزار نفر جمعیت بالای ۱۸ سال تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان هستند که تا کنون ۲۳ درصد این جمعیت با شرکت در چالش ملی سلامت از نظر بیماری دیابت و فشار خون غربالگری شدند.
کسائیان افزود: در قالب این طرح تا کنون، یک درصد در حوزه بیماری دیابت و ۱.۵ درصد در حوزه فشار خون که معادل ۱۸۰۰ بیمار جدید است، در شهرستان های استان شناسایی شده اند.
وی با اشاره به کوشش های مسؤولان طرح در شش شهرستان تحت پوشش این دانشگاه، اضافه کرد: بر اساس گزارش ها تا این لحظه بیشترین شناسایی بیماری در بین شهرستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان مربوط به گرمسار بوده است.
رییس مرکز بهداشت استان سمنان اظهار داشت: افراد جهت بررسی سلامت خود در قالب پویش غربالگری بیماریهای دیابت و فشار خون می توانند به مراکز و خانه های بهداشت در نقاط مختلف تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان مراجعه کنند.
وی یادآوری کرد: ۴۸۰ هزار نفر جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان را تشکیل می دهد که غربالگری افراد بالای ۱۸ سال شامل ۳۳۰ هزار نفر هدف گذاری شده است.

منبع:

1402/09/22
18:52:50
5.0 / 5
287
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت