شکاف سنی بین اندام ها و بدن شخص چیست؟

شکاف سنی بین اندام ها و بدن شخص چیست؟

تحقیقات جدید نشان داده است که همه اعضای بدن لزوما به صورت هماهنگ پیر نمی شوند و برخی اندام ها سریع تر از بقیه به سمت خط پایان پیش می روند؛ موضوعی که می تواند یک نگرانی قابل توجه برای سلامتی به شمار رود.


به گزارش سلامت به نقل از ایندیپندنت، دانشمندان دانشکده پزشکی «استنفورد» دریافتند از هر پنج بزرگسال بالای ۵۰ سال، یک نفر مستعد مبتلا شدن به این خصوصیت کالبدشناختی است و به مراتب سریع تر پیر می شود.
آنها در این پژوهش اشاره کردند خطر نارسایی قلبی در افرادی که پیری قلبی شتاب گیرنده دارند، ۲۵۰ برابر بیشتر است.
«نیویورک پست» گزارش می دهد که این متخصصان دریافتند شتاب پیری مغز و پیری عروق حاکی از پیشرفت آلزایمر و پیری پرشتاب کلیه ها به دیابت و فشار خون بالا مرتبط می باشد.
جالب اینجا است که یک آزمایش خون ساده علامت هشداردهنده اولیه را برای افراد در معرض خطر آشکار می کند. در این آزمایش برای تعیین احتمال این شتاب از چندین پروتئین تحلیل و بررسی عمیق و مبتنی بر یادگیری ماشینی به عمل می آید.
متخصصان بر طبق این داده ها، اصطلاح «شکاف سنی» بین اندام ها و بدن شخص بعنوان یک کل را ایجاد کردند.
«تونی ویس ــ کورای»، نویسنده ارشد این مطالعه، اظهار داشت: می توانیم سن زیستی یک اندام را در فردی به ظاهر سالم تخمین بزنیم. این به نوبه خود خطر مبتلا شدن به بیماری در ارتباط با آن اندام را هم پیشبینی می کند.
این گروه با مطالعه بیماری ۱۱ اندام مهم و بخش های در رابطه با آناتومی آن در ۵۶۷۸ بیمار به آمار تکان دهنده یک در پنج رسیدند.
ویس کورای اظهار داشت: ما دریافتیم که این افراد [با سن اندام بالا] در ۱۵ سال آینده برای مبتلا شدن به بیماری در آن عضو خاص بیشتر در معرض خطرند.
متخصصان امیدوارند این آزمایش خون قبل از آنکه صدمه موجود درمان ناپذیر شود، بتواند آنرا مشخص نماید. ویس کورای اظهار نمود: این یعنی با نظارت بر سلامت اندام های خاص در افراد به ظاهر سالم، امکان دارد بتوانیم اندام های متاثر از پیری شتاب گیرنده را بیابیم و امکان دارد بتوانیم قبل از ابتلای این اندام ها به بیماری، آنها را مداوا نماییم.
زمانیکه بحث پیری و بالارفتن سن به میان می آید، بهتر است به جای کمیت به کیفیت زندگی فکر نماییم و با استفاده از راهکارهایی کیفیت زندگی را ارتقاء دهیم. متخصصان معتقدند در کنار فعالیت فیزیکی و خوردن غذای سالم، فعال نگه داشتن ذهن و تقویت روابط اجتماعی، مراقبت از سلامت چشم، گوش و سلامت کلی بدن هم در بهبود این کیفیت ثمربخش است.
منبع:

1402/09/17
17:57:57
5.0 / 5
255
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سلامت