مدیركل انتقال خون استان تهران اعلام كرد

نیاز مستمر به اهدای خون جهت حفظ ذخایر خونی

نیاز مستمر به اهدای خون جهت حفظ ذخایر خونی

به گزارش سلامت، مدیرکل انتقال خون استان تهران از آغاز پویش اهدای خون دانشجویان از روز پنجشنبه همزمان با روز دانشجو و به مدت یک هفته اطلاع داد.


دکتر سید منتظر شبَّر در گفتگو با ایسنا، در مورد "پویش فرزندان ایران؛ همدلی دانشجویان سراسر کشور برای اهدای خون"، توضیح داد: با توجه به این که ۱۶ آذر ماه روز دانشجو است و در سرتاسر کشور فعالیتهای دانشجویی در این روز پر رونق می شود، تصمیم به برگزاری این پویش با مشارکت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی گرفتیم.
وی ادامه داد: به دنبال این تصمیم مقرر شد از ۱۶ آذر به مدت یک هفته و تا ۲۳ آذر ماه پویش را اجرا نماییم. ازاین رو تیم های سیار ما به دانشگاه ها اعزام می شوند و دانشجویان را به مشارکت در اهدای خون دعوت می نماییم. دانشجویان یکی از اقشار خیلی خوب برای اهدای خون هستنند چونکه سن مناسبی دارند و عمدتا گرفتار بیماری های مختلف هم نیستند و از سلامت جسمی خوبی برخوردار می باشند.
وی تصریح کرد: بدین سان روزانه می توانیم پنج تیم در دانشگاه ها مستقر نماییم که این تیم ها بر مبنای هماهنگی که با دانشگاه مربوطه صورت می گیرد، اعزام می شوند و اگر هم در دانشگاهی استقبال زیاد باشد، خون گیری بیشتر از یک روز طول می کشد؛ ازاین رو بنا بر اعلام آمادگی دانشگاه برنامه ریزی می نماییم اما این آمادگی را داریم که بعد از این یک هفته که پویش برقرار است، باز هم با هر دانشگاهی که متقاضی حضور تیم های ما باشد، همکاری نماییم.
او با اعلان اینکه خود دانشجویان هم در این زمان می توانند به مراکز سازمان انتقال خون رجوع کنند، اظهار نمود: در سطح تهران ۱۵ مرکز ثابت داریم که در ساعات اداری فعال می باشند و مراکز جامع شامل خیابان وصال، اتوبان ستاری، تهرانپارس و شهرری از ۸ بامداد تا ۸ شب فعال می باشند.
به نقل از ایشان، دانشجویان ضروری است با کارت ملی یا مدرک شناسایی معتبر برای اهدای خون رجوع کنند.
او ضمن اشاره به این که با شروع فصل سرما، بروز آلودگی هوا و شیوع بیماری های تنفسی روند رجوع برای اهدای خون کاسته می شود، خاطرنشان کرد: درخواست ما از دانشجویان اینست که با عنایت به شرایط جسمانی خوبی که دارند در کنار بیماران نیازمند به خون باشند و این عمل انسان دوستانه را انجام دهند تا بتوانیم تأمین کننده خون بیماران باشیم.
مدیرکل انتقال خون استان تهران تصریح کرد: حالا با عنایت به شرایط آلودگی هوا، دورکاری مشاغل و... افراد ترجیح می دهند در خانه بمانند ولی این سفارش در مورد اهدای خون صدق نمی کند و ما از مردم می خواهیم کنار نیازمندان به خون باشند و با اهدای خون خود سبب نجات جان بیماران شوند.
شبَّر ضمن اشاره به این که ذخایر خونی استان تهران هم اکنون مناسب می باشد، بیان نمود: اما با عنایت به سرد شدن و آلودگی هوا و سخت شدن تردد در سطح شهر، روند رجوع برای اهدای خون کاسته شده است و امکان دارد در آینده ذخایر خونی را کم کند و گرفتار مشکل شویم بنابراین؛ از همین حالا که هنوز مشکلی رخ نداده است از مردم می خواهیم برای اهدای خون رجوع کنند.
وی ادامه داد: روزانه در تهران حدود ۱۶۰۰ رجوع برای اهدای خون و ۱۳۰۰ واحد اهدای خون داریم. این درحالی است که روزانه باید ۱۶۰۰ واحد خون برای مراکز درمانی استان تهران تأمین نماییم و این همیشه سبب عقب افتادن ما نسبت به نیاز بیمارستان ها می شود.
وی ضمن اشاره به این که خیلی از مردم برای انجام اعمال جراحی تخصصی و فوق تخصصی به تهران می آیند، اظهار نمود: بنابراین ما از لحاظ میانگین، دو برابر جمعیت خودمان در روز مصرف خون داریم و همین عامل سبب می شود که لازم باشد ساکنین در تهران بیشتر از سایر استان ها برای اهدای خون اقدام نمایند.
مدیرکل انتقال خون استان تهران تصریح کرد: همیشه بهار و تابستان رجوع برای اهدای خون بیشتر است اما با شروع فصل سرد سال، کوتاه شدن روزها و تاریک شدن هوا بسیاری از مردم فکر می کنند دیگر نمی توانند خون اهدا کنند؛ درحالی که اهدای خون در مراکز جامع ۴ گانه تهران تا ۸ شب ادامه دارد.
وی ادامه داد: پلاکت خون طول عمر سه روزه دارد و برای بیماران پیوندی و مبتلایان به سرطان ِخون حیاتی می باشد و نمی توان از ذخیره ای برای آن استفاده کرد؛ ازاین رو از مردم می خواهیم نیاز همیشگی به خون و فرآورده های خونی را مد نظر داشته باشند و برای اهدای خون رجوع کنند.
به نقل از ایشان، هم اکنون در همه مراکز اهدای خون کشور از کیسه های خون با گنجایش ۴۵۰ سی سی استفاده می شود اما با احتساب خون مورد نیاز برای انجام آزمایشات غربالگری امکان دارد تا نزدیک به ۵۰۰ سی سی خون از اهداکننده دریافت شود.
مدیرکل انتقال خون استان تهران در خاتمه بیان نمود: مطابق پذیرفته های علمی در همه جای دنیا انجام هرگونه عمل تهاجمی پزشکی و یا غیرپزشکی سبب عدم پذیرش موقت داوطلب برای اهدای خون می شود. انجام عمل حجامت هم که در واقع نوعی فرایند تهاجمی شمرده می شود سبب معافیت یک ساله داوطلب از اهدای خون می شود. مبنا بر این اساس استوار است که حتی انجام چنین عملی در یک مرکز بهداشتی درمانی باز هم امکان دارد سبب ورود و انتقال عولمل بیماری زای خطرناک قابل انتقال از طریق خون به بدن شخص شود.
منبع:

1402/09/15
14:05:00
5.0 / 5
279
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت