ارتباط لطمه های کودکی با سردرد یا میگرن

ارتباط لطمه های کودکی با سردرد یا میگرن

سلامت: متخصصان می گویند که اگر اکنون با مشکل سردرد دست به گریبان هستید، احتمال دارد این عارضه تا حدی ریشه در لطمه های دوران کودکی شما داشته باشد.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، مقاله ای که هفته گذشته در مجله پزشکی علمی نورولوژی آمریکا منتشر گردید با عرضه نتایج یک تحقیق جدید نشان داد افرادی که در دوران کودکی یک یا چند رویداد صدمه زا (تروما) را پشت سر گذاشته اند در بزرگسالی، ۴۸ درصد بیشتر در معرض مبتلا شدن به عارضه سردرد هستند.
«یواس اس تودی» ضمن اشاره به یافته های این مطالعه نوشت: اثر ضربات روحی در بدن باقی می ماند و می تواند به صورت علایم فیزیکی ظاهر شود.
نویسندگان این مقاله تاکید می کنند که متخصصان هنگام درمان عارضه سردرد، صدمه های روحی و تروماهای دوران کودکی را هم در نظر داشته باشند.
کارشناسان در عین حال احتمال می دهند که موارد مبتلا شدن به سردرد به دنبال همه گیری کووید۱۹ شایع تر شده است چونکه گزارش های در ارتباط با سوءمصرف مواد، بیماری های مزمن و سایر رویدادهای در ارتباط با صدمه دیدگی روحی شدید در این دوران افزایش پیدا کرده اند.
بیشتر بخوانید:
در مورد انواع سردرد چه می دانید؟ علت بروز سردردهای فصلی چیست؟ چگونه از سردرد صبحگاهی خلاص شویم؟ «کاترین کراتسولاس»، نویسنده ارشد این تحقیقات و مدرس دانشگاه هاروارد در اینباره می گوید: این یافته ها را نمی توان نادیده گرفت. این که این نتایج در آینده چه نقشی ایفا می کنند، هنوز معلوم نیست اما بطور قطع متوجه شده ایم که چه مشکلی پیش روی ما است.
سردرد و صدمه های دوران کودکی
در این مطالعه بزرگ بیشتر از ۱۵۴ هزار نفر از ایالات متحده و ۱۸ کشور دیگر شرکت نمودند.
متخصصان دانشگاه هاروارد در این تحلیل و بررسی دریافتند با افزایش تعداد حوادث صدمه زا در زندگی افراد، احتمال سردرد هم افزایش خواهد یافت. افرادی که رویدادهای صدمه زننده (تروماتیکی) را گزارش کردند ۲۴ درصد بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به اختلال سردرد بودند.
در این مطالعه، تروماها در دسته های مختلف قرار گرفتند. آزار جسمی، سوءاستفاده جنسی، آزار عاطفی، استفاده از تهدید به خشونت و همینطور درگیری های خانوادگی جدی بعنوان صدمه های تهدیدآمیز طبقه بندی شدند.

در عین حال تجاربی مانند اهمال، ناملایمات اقتصادی، تجربه زندانی بودن یکی از اعضای خانواده، طلاق، جدایی یا مرگ والدین و همینطور تجربه زندگی در خانواده ای با فرد مبتلا به بیماری روانی، ناتوانی مزمن یا سوءمصرف الکل یا مواد مخدر، بعنوان صدمه های فقدان دسته بندی شدند.
متخصصان دریافتند افراد دسته اول یعنی کسانی که با صدمه های تهدیدآمیز مواجه اند، با افزایش ۴۶ درصدی سردرد دست به گریبانند در حالیکه صدمه های فقدان با افزایش ۳۵ درصدی در احتمال بروز سردرد مطابقت دارند.
اثرات صدمه شدید یا تروما بر مغز
به باور متخصصان، تهدید و فقدان به اشکال مختلف بر مغز تأثیر می گذارند.
دکتر «میا مینن»، مدیر تحقیقات سردرد در نیویورک در اینباره متذکر می شود: صدمه های شدید تهدیدآمیز بر تشکیل هیپوکامپ، آمیگدال و سایر بخش های مغز که در پردازش عاطفی نقش دارند، اثر می گذارد.
او تصریح کرد: فقدان بر رشد مغز تأثیر می گذارد. هنگامی که به کودکان بی توجهی می شود، توجه مناسبی را که سبب تحریک ارتباطات در مغز می شود، به دست نمی آورند. بر این مبنا تغییرات در ارتباطات امکان دارد با سردرد در بزرگسالی ارتباط داشته باشد.
به قول مینن، هورمون های ناشی از استرس مانند کورتیزول که در شرایط در رابطه با صدمه شدید مانند اختلال استرس بعد از سانحه ایجاد می شوند، هم سردرد را تشدید می کنند.
مداخله زودهنگام
سردرد و اختلالات میگرنی ناتوان کننده هستند و خلاص شدن از شر آنها با مصرف داروهای مسکن غیرنسخه ای آسان نیست.

مینن می گوید: میگرن بسیار فرساینده است و متاسفانه افراد را در پربارترین سالهای زندگی شان تحت تأثیر قرار می دهد.
همینطور دکتر «مگان پورسر»، روانشناس اطفال در دانشگاه تگزاس می گوید: سردرد و اختلالات میگرنی بر کودکانی که اغلب از مدرسه، فعالیتهای فوق برنامه و اجتماعی جا می مانند، تأثیر شدیدتری می گذارد.
افرادی که در کودکی سردرد دارند در بزرگسالی هم از آن در رنج خواهند بود. ازاین رو مهم می باشد پیش از این که در آینده بر مدرسه، تحصیلات عالی، کار یا زندگی اجتماعی تأثیر بگذارد از نظر صدمه های شدید یا همان تروما تحت غربالگری و بررسی قرار گیرند.
متخصصان اطفال باید زمینه را برای درمان کودکانی که با سردردهای مزمن مواجه اند، فراهم نمایند.
منبع:

1402/08/11
13:13:23
5.0 / 5
292
تگهای خبر: اختلال , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سلامت