رییس اداره نظارت بر درمان وزارت بهداشت اعلام كرد

تعطیلی 2625 مرکز درمانی غیر مجاز

تعطیلی 2625 مرکز درمانی غیر مجاز

به گزارش سلامت، رئیس اداره نظارت بر امور درمان معاونت درمان وزارت بهداشت ضمن اشاره به تعطیلی دو هزار و ۶۲۵ مرکز غیر مجاز مداخله گر در امر درمان در شش ماهه اول سالجاری، اظهار داشت: ۱۵۶ پرونده کلان هم بررسی شده و از این تعداد، ۵۲ پرونده رای بدوی از تعزیرات گرفته که ۲۶ مورد آن حکم برائت و برای ۲۶ مورد هم حکم جریمه های نقدی و محرومیت صادر گردیده است.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسین حاجی میرزایی در اجلاس معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور عنوان کرد: اعضای قرارگاه مرکزی شامل نمایندگان دادستانی کل کشور، سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان نظام پزشکی، دانشگاه های علوم پزشکی مستقر در تهران، معاون درمان و مدیرکل بازرسی و رسیدگی به شکایات وزارت بهداشت است. همینطور جلسات صبحگاه نظارت هم به صورت مستمر و مرتب هر هفته تشکیل می شود. در این صبحگاه مباحث قانونی و دستورالعمل های در رابطه با حوزه درمان به بحث و بررسی گذاشته می شود تا در جهت افزایش اثربخشی نظارت ها بکار گرفته شود.
رئیس اداره نظارت بر امور درمان اظهار داشت: در شش ماه اول سال جاری، ۷۱ هزار و ۸۷۱ مورد بازدید از تمام مراکز درمانی صورت گرفته که نسبت به همین بازه زمانی پارسال ۱۳.۳۴ درصد رشد داشته است. در همین مدت تعداد دو هزار و ۶۲۵ مرکز غیر مجاز مداخله گر در امر درمان تعطیل شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۳۹.۱۸ درصدی داشته است.
وی افزود: ۴ هزار و ۲۹۷ پرونده طی شش ماه نخست سالجاری به مراجع قضایی، انتظامی و تعزیرات حکومتی معرفی شده اند که در این حوزه هم نسبت به بازه شش ماهه اول سال گذشته، شاهد رشد ۳۸.۷۹ درصدی هستیم. رشد این شاخص نشان از آشنایی بیشتر همکاران ادارات نظارت بر درمان دانشگاه ها با قوانین مرتبط و اهتمام بیشتر برای برخورد با متخلفین دارد.
وی تصریح کرد: تعداد جلسات تشکیل شده قرارگاه مرکزی نظارت بر سلامت ۴۳ جلسه بوده و در این جلسات، ۱۵۶ پرونده های کلان بررسی شده و از این تعداد، ۵۲ پرونده رای بدوی از تعزیرات گرفته که ۲۶ مورد آن حکم برائت و ۲۶ مورد هم حکم جریمه های نقدی و محرومیت صادر گردیده است.
حاجی میرزایی افزود: ایجاد سامانه ملی نظارت بر موسسات پزشکی با هدف داشتن سوابق مدون از نظارت ها و بانک اطلاعاتی جامع از سوابق بازدیدهای نظارتی افراد و موسسات در دست اقدام است. با تشکیل این سامانه نظارت ها به صورت برخط و گسترده از تمام مراکز درمانی صورت خواهد گرفت.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی ادامه داد: ثبت وقایع ناخواسته حیاتی هم به صورت مستمر از جانب دانشگاه ها صورت می گیرد. با عنایت به این که در سالهای ابتدایی اجرای این برنامه هستیم، هدف اول تشویق و افزایش تعداد گزارش ها به میزان ۵ درصد نسبت به سال قبل بوده که حاصل شد.
رئیس اداره نظارت بر امور درمان اضافه کرد: انجام تحلیل ریشه این خطاها در سال گذشته، ۹۰ درصد بود ولی در سال ۱۴۰۰ تنها ۷۰ درصد وقایع تحلیل شده بود. بیشتر از ۲۰۰ درس آموخته از خطاهای انجام شده هم در خلال سالجاری در سامانه تخصصی مربوطه به منظور بهره مندی مراکز درمانی در سطح کشور ثبت شده است.
منبع:

1402/08/02
12:32:49
5.0 / 5
292
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سلامت