محققان نروژی پی بردند؛

داروهای ضدویروسی به پیش گیری از دیابت کودکان کمک می کنند

داروهای ضدویروسی به پیش گیری از دیابت کودکان کمک می کنند

سلامت: تحقیقات اخیر نشان داده است که ویروس ها می توانند در از میان رفتن سلول های بتای لوزالمعده که موجب ایجاد دیابت نوع 1 می شود، نقش داشته باشند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، حالا، یک کارآزمایی جدید نشان میدهد که داروهای ضد ویروسی، زمانی که بلا فاصله بعد از تشخیص دیابت نوع ۱ به کودک داده می شود، ممکنست به حفظ سلول های بتای حیاتی کمک نماید.
محققان گفتند که داروهای ضد ویروسی می توانند به تنهایی یا به عنوان قسمتی از رژیم های درمانی ترکیبی برای نجات سلول های بتا تولید کننده انسولین در تشخیص دیابت نوع ۱ استفاده شوند.
سلول های بتا در پانکراس انسولین تولید می کنند. اما در بعضی موارد، یک پاسخ خودایمنی فراری موجب می شود که بدن به سلول های بتا خود حمله کند و ظرفیت تولید انسولین در کودک را از بین ببرد و دیابت نوع ۱ را تحریک کند.
افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ (که حدود ۵ درصد از کل موارد دیابت را شامل می شود) برای حفظ سطح قند خون سالم در بقیه عمر خود به تزریق انسولین متکی هستند.
محققان در مطالعه جدید سال هاست که درحال بررسی علل ریشه ای خودایمنی در پشت تخریب سلول های بتا بوده اند و دریافتند که عفونت های درجه پایین با میکروب های معمولی به نام اِنتروویروس ها اغلب در سلول های پانکراس افرادی که بتازگی مبتلا به دیبات نوع۱ تشخیص داده شده اند رخ می دهد.
محققان به بررسی این مساله پرداختند که اگر به این افراد داروهای ضد ویروسی نظیر پلکوناریل و ریباویرین داده شود تا پانکراس از شر این عفونت ها خلاص شود، چه تأثیری خواهد داشت.
کارآزمایی جدید، به رهبری دکتر «ایدا ماریا ماینارک» از بیمارستان دانشگاه اسلو در نروژ، بدنبال پاسخ به این پرسش بود.
این تیم ۹۶ کودک ۶ تا ۱۵ ساله را که همگی به دیابت نوع ۱ مبتلا بودند، طی سه هفته پیش از ثبت نام در مطالعه مورد بررسی قرار دادند. کودکان بطور تصادفی انتخاب شدند تا دو داروی ضد ویروسی یا دارونما را به مدت شش ماه دریافت نمایند.
گروه تحقیق سطوح خونی آن چه به عنوان پپتید C در خون شناخته می شود را ردیابی کردند. پپتیدهای C، تولید انسولین در لوزالمعده را نشان میدهد.
بنابراین، هرچه سطح پپتید C کودک در آزمایش ها بالاتر باشد، پانکراس آنها بهتر انسولین تولید می کند.
پس از یک سال پیگیری، پژوهشگران دریافتند که سطح پپتید C در کودکانی که درمان ضد ویروسی دریافت نمودند در مقایسه با کودکانی که این درمان را دریافت نکردند، بطور قابل توجهی بالاتر بود. این نشان میدهد که این درمان به صیانت از سلول های بتای پانکراس کودک در مقابل تخریب کمک کرده است.
محققان دریافتند در صورتیکه سطح پپتید C در کودکانی که دارونما دریافت کرده اند ۲۴ درصد کم شده بود، اما در افرادی که داروهای ضد ویروسی دریافت کرده اند تنها ۱۱ درصد کم شده بود.
محققان به این نتیجه رسیدند که مطالعات بیشتر باید در مراحل اولیه بیماری صورت گیرد تا ارزیابی شود که آیا درمان ضد ویروسی می تواند پیشرفت لطمه سلول های بتا را که منجر به دیابت نوع ۱ بالینی می شود، به تأخیر بیندازد.


منبع:

1402/07/21
14:08:09
5.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سلامت