رئیس اپیدمیولوژی انستیتو پاستور اعلام كرد؛

افزایش ۳ تا ۹ برابری سطح واگیری ویروس كرونا

افزایش ۳ تا ۹ برابری سطح واگیری ویروس كرونا

به گزارش سلامت رئیس بخش اپیدمیولوژی و آمار زیستی انستیتو پاستور ایران به آخرین وضعیت تولید واكسن كرونا اشاره نمود و اظهار داشت: سطح واگیری ویروس كرونا نسبت به قبل 3 تا 9 برابری افزایش داشته است.به گزارش سلامت به نقل از مهر، احسان مصطفوی با اشاره به بیماری کرونا و با اعلان اینکه چارچوب روند این بیماری از قاره و منطقه ای به قاره و منطقه دیگر متفاوت می باشد، اظهار داشت: پاندمی کرونا ویروس تقریباً ۹ ماه است که جامعه جهانی را درگیر کرده است و اگر بخواهیم روند کلی بیماری را در جهان دنبال نماییم، واقعیت این است که روند موارد ابتلاء همچنان روند صعودی است و روند موارد مرگ پس از کاهش مختصری که اتفاق افتاد، همچنان روند صعودی را داراست.
وی با اعلان اینکه بنظر می رسد همچنان باید عادت نماییم که با کرونا زندگی کنیم؛ اظهار نمود: با پیشرفت های پزشکی و تغییر و تحولاتی که اتفاق می افتد باید امیدوار بود که ابتلاء به بیماری آنقدر برایمان جدی نباشد و اگر هم مبتلا به این بیماری شدیم فرم های شدید بیماری را نگیریم؛ این به معنای آن است که خوشبین باشیم که در آینده هم درمان مؤثر و هم واکسن مؤثر برای ویروس کرونا کشف شود.
وی که در یک برنامه ی تلویزیونی سخن می گفت، درباره جهش در ویروس کرونا اظهار داشت: ذات هر ویروس و عامل عفونی این است که زمانی که از فردی به فرد دیگر منتقل می شود، بستری برای اتفاق جهش هایی در آن ایجاد می شود؛ بدین سبب نفس جهش غیر طبیعی نیست و مهم این است این جهش در کجا اتفاق بیفتد و چقدر تأثیر گذار باشد.
این متخصص اپیدمیولوژی اضافه کرد: باتوجه به مستندات علمی پخش شده، ویروسی که امروزه در جامعه جهانی در حال گردش است با ویروسی که ۹ ماه پیش از چین بطور رسمی گزارش شده بود، تغییراتی را داشته است و این تغییرات بیشتر به سمت افزایش سطح واگیری ویروس است؛ بطوریکه حدود ۳ تا ۹ برابر نسبت به قبل است و افزایش درگیری گروه هایی مانند جوانان است که البته فرم های خفیف بیماری و حتی فرم های بی علامت را می گیرند و می توانند به افراد بزرگسال و در معرض خطر، بیماری را منتقل کنند.
به گفته مصطفوی، اتفاقی که در جهش های ویروس رخ داده است سبب افزایش گسترش ویروس شده است.
وی افزود: با یک ویروس به تعبیری خیلی موذی طرف می باشیم و هرچقدر مراقبت های لازم بهداشتی صورت گیرد، بالاخره ویروس راه های مختلف انتقال را دارد و بحث افراد بی علامت بحثی جدی است که پایش آنها را سخت می کند و اگر کشوری تصور کند که می تواند پس از رسیدن به مرحله پاکی، همچنان پاک بماند باید بسیاری از مناسبات بین المللی خودرا کنار بگذارد.
این متخصص اپیدمیولوژی اضافه کرد: بحثی که از روزهای اول شیوع بیماری کووید ۱۹ مطرح بوده این است که تمامی کشورها و سازمان ها و دستگاه ها باید دست به دست هم دهند و بدانند که تهدید در هر نقطه جهان تهدیدی برای آنها نیز شمرده می شود.
رئیس بخش اپیدمیولوژی و آمار زیستی انستیتو پاستور ایران، اظهار نمود: زمانی که با چالشی جدی مثل کرونا ویروس مواجه هستیم، نه فقط ما در ایران بلکه دنیا دنبال وسیله ای است که معجزه وار بیماری را از بین ببرد و وسیله ای که فکر می نماییم بتواند این نقش را ایفا کند، واکسن است.
وی درباره صحبت های رئیس انستیتو پاستور ایران درباره تولید واکسن، اظهار داشت: از روزهای اول تمام شرکت ها و کشورهایی که ادعای تولید واکسن را دارند بطور جدی اولویت اول خودرا تولید واکسن کرونا قرار دادند، ولی مسلم است که نمی توان با جدیت درباره اینکه این واکسن تولید می شود یا خیر، اگر تولید شود چقدر کارایی دارد و چه زمانی در دسترس ما قرار گیرد، صحبت کرد.
وی درباره وضعیت تحقیقات تولید واکسن کرونا در کشور اظهار نمود: در عرصه تولید واکسن در دنیا مجموعه های مختلف آغاز به تحقیقات کردند و تولید واکسن سه فاز مختلف دارد؛ فاز آزمایشگاهی، فاز مطالعات حیوانی و فاز مطالعات انسانی است که در کشور ما مجموعه های مختلف سابقه تولید واکسن را دارند و نفس تولید واکسن چیز عجیبی برای مجموعه نیست، ولی بحث تحریم ها سرعت آنرا تحت تاثیر قرار می دهد. چندین مجموعه داخل کشور این کار را آغاز نموده اند، فازهای آزمایشگاهی را بعضاً با موفقیت طی کرده اند و یکی دوتا از مجموعه ها به فاز مطالعات حیوانی رسیده اند و مراحل آخر آنرا طی می کنند.
وی اضافه کرد: فاز بعدی فاز مطالعات انسانی است که خودش فاز یک و دو و سه دارد و باید توجه داشت که عبور از فاز آزمایشگاهی به حیوانی و از فاز حیوانی به انسانی موجب کاهش شانس موفقیت نیز می شود و این تصور غلط است که رسیدن به فاز انسانی داشتن واکسن را دست یافتنی می کند.
این متخصص اپیدمیولوژی اضافه کرد: مهم این است که کشور ما از راه های مختلف تولید واکسن کرونا را طی کرده است و اگر کشوری موفق به تولید واکسن شود انتظار است که در بازه زمانی کوتاه انتقال تکنولوژی صورت گیرد و در صورت عدم موفقیت تولید واکسن در داخل کشور، به تولید تکنولوژی که سایر کشورها به آن دست یافته اند بپردازیم.
مصطفوی درمورد اخبار ساخت واکسن در سایر کشورها اظهار نمود: هرجایی که ادعای ساخت واکسن را دارد تا زمانی که مستندات خودرا در معرض دید سازمان های رسمی بین المللی قرار ندهد و در راستی آزمایی قرار ندهد باید به دید تردید به آن نگاه کرد؛ یک بحث، بحث ساخت واکسن است، اما مهم تر از آن این است که این واکسن ما چندین مولفه اش در چه سطحی هستند که همچون این مولفه ها میزان کارایی و اثربخشی واکسن، مدت زمان ایجاد ایمنی و عوارض جانبی واکسن است که باید رسماً اعلام و بررسی شوند.
به گفته مصطفوی، اگر فکر نماییم که ادعای ساخت واکسن به این معناست که فردا جامعه جهانی از آن واکسن استفاده می نماید، خیلی خوشبینانه است و حتما باید سطح چندین مؤلفه واکسن مورد تأیید و صحه گذاری قرار گیرند.
وی اضافه کرد: در بحث تکنولوژی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس واقعیت این است که بیشتر از آنچه که به تولید کوتاه مدت مؤثر خوشبین باشیم، باید به تولید یک داروی مؤثر در کوتاه مدت برای آن خوشبین باشیم؛ چونکه شاید در کوتاه مدت دارو بتواند برای ما شفا بخش تر باشد تا اینکه به دنبال واکسن باشیم. بااینکه فاز قبل تر از درمان، فاز پیشگیری است که بطور قطع اولویت بالاتری دارد.
به گفته این متخصص اپیدمیولوژی، همچنان رعایت شیوه نامه های بهداشتی باید ادامه پیدا کند مگر اینکه با گذر زمان و شناخت بهتر از ویروس، تغییراتی در آن ایجاد شود و لازم باشد تغییراتی در رعایت پروتکل ها اتفاق افتد.
وی در آخر اظهار داشت: واقعیت این است که هیچ بیماری حداقل در ۱۰۰ سال اخیر آنقدر توجه جامعه جهانی را به خود جلب نکرده بود و نه فقط جامعه پزشکی بلکه مجموعه های مهندسی نیز همگی دست به دست هم دادند و یک هم گرایی خوبی اتفاق افتاده است که نتیجه آنرا می توان پیش بینی نمود که ان شاالله چه در مقوله واکسن و چه در مقوله درمان خیلی زودتر از پیش بینی هایی که برای بیماری های مشابه شده بود، محقق شود و بتوانیم با موفقیت هایی که حاصل می شود، حالت موجود که به تعبیری خسته کننده برای مردم است را نجات دهیم.


منبع:

1399/05/27
22:12:52
5.0 / 5
1622
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سلامت